V Brně vznikne památník obětem holokaustu. Po 65 letech

  17:24aktualizováno  17:24
Trvalo pětašedesát let, než se město Brno rozhodlo postavit památník celkem třinácti tisícům brněnských Židů, kteří se nevrátili z nacistických vyhlazovacích táborů.

Erika Bezdíčková, fotografie před Osvětimí. | foto: Archiv Eriky Bezdíčkové.

Zatím tuto etapu historie připomínala jenom deska umístěná na budově základní školy na Merhautově ulici 37, odkud "v letech 1941 – 1942 odvlekli na smrt 9 397 židovských občanů", jak zní pamětní nápis.

"K myšlence postavení památníku všech brněnských židovských obětí mne přivedla účast na pravidelné tryzně za oběti holokaustu v synagoze na Skořepce, kam jsem byl pozván," prozradil iniciátor "řádného" pomníku, náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Za Tugendhat vděčíme židům

Barbora Javorová, Roman Onderka a Daniel Rychnovský (uprostřed)"Uvědomil jsem si, že máme dluh, který už dál nesmíme nechat nesplacený. Už proto, že Brno bylo vždycky nejen české a německé, ale i židovské, což dokazují památky nejen v podobě vily Tugendhat, kterou se sice zcela samozřejmě chlubíme, ale u níž zapomínáme, že je rovněž dědictvím po našich židovských spoluobčanech," dodává náměstek.

Vila Tugendhat

Tento týden požádal Daniel Rychnovský oficiálně brněnskou židovskou obec o vyjádření k navrhovanému místu pro postavení památníku, jímž by mohl být park na náměstí 28. října.

"Předseda brněnské židovské obce Pavel Fried soudí, že je to místo sice dobré, ale prostranství velké. A peníze budou stačit jen na památník malý. Bude třeba rozhodnout, co s tím," usmívá se Erika Bezdíčková, která jako mladé děvče prošla nacistickými koncentráky a dnes jezdí se svými vzpomínkami do škol u nás i v zahraničí.

Brno by nemělo zapomínat

Do konce letošního roku by měla skončit i soutěž na podobu památníku, kterou v nejbližší době vypíše a měl by financovat brněnský magistrát. "Právě budeme vybírat členy návrhové komise, která rozběhne soutěž o podobě památníku. Co bude symbolizovat, se musí vymyslet obzvlášť citlivě, protože toto téma je spojeno s velkým utrpením," myslí si náměstek Rychnovský.

O financování pomníku rozhodnou nakonec všechny zainteresované strany včetně židovské obce. "Věřím, že se v Brně najdou i soukromí sponzoři, když jde o takové množství brněnských občanů, kteří se po válce už nevrátili, ale před ní přispěli k povznesení města v architektuře, filozofii, umění i v mnoha dalších odvětvích," věří Erika Bezdíčková.

"Brno se pyšní, že je metropolí na světové úrovni, a já si myslím, že k tomu rozhodně patří nezapomínat," dodává.

"Ani po válce holokaust neskončil..."

Brno se od středověku pyšnilo i tím, že je město velmi tolerantní a vstřícné ke všem svým obyvatelům. Takže se v něm už nesetkáváte s projevy antisemitismu?
S přímými útoky se tady nesetkáváme. Naopak, když máme každoročně v dubnu den, kdy si připomínáme památku šoa (židovské označení holocaustu – pozn. red.) a v synagoze je tryzna, přicházejí na ni nejen oficiální představitelé, ale mnoho lidí zvenčí, kteří se jen dozvěděli, že něco takového pořádáme. Nevím ani o nikom z naší komunity, kdo by měl kvůli svému židovství potíže.

Vy sama, která jste prošla Osvětimí i dalšími koncentráky, kde vám zavraždili skoro celou rodinu, utekla jste z pochodu smrti a vůbec si všechno odnesla dnes nepředstavitelným způsobem, však o rasismu jistě víte své. Chodíte svůj příběh i dnes, ve svých skoro osmdesáti letech, vyprávět do škol?
Ano, zrovna příští týden konečně navštívím španělské gymnázium v Brně-Bystrci, kam mne už několikrát zvali. Ani všechno nemůžu stihnout. Pátého března pak končí v Redutě projekt Národního divadla Brno kolem opery Deník Anny Frankové od Grigorije Frida, v jehož rámci si budu povídat s mladými lidmi, kteří se zde účastnili různých workshopů.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Další z rubriky

Za zničení čtyřiceti soudobých obrazů dostal bývalý kastelán podmínku

Kastelán valtického zámku Michal Tlusták při vybalování vzácné knížecí koruny.

Bývalý kastelán valtického zámku Michal Tlusták dostal u okresního soudu v Břeclavi podmínku za zničení několika...

Při zavřeném nádraží se nudě v Brně nedaří. Obří výlukou provázejí verše

Davy lidí na dolním nádraží v Brně kvůli výluce hlavní železniční stanice.

Nedáváme šanci nudě, té se v Brně nedaří, uzavřeno totiž bude: Brno, hlavní nádraží. Těmito verši začíná básnička,...

Dálnice D43 má vést přes Brno, ukázala studie Jihomoravského kraje

Řidiči nyní musejí v úseku Liberec–Turnov počítat ve špičce se zhruba...

Dálnice D43 má vést na sever od D1 k Moravské Třebové přes Brno ve stopě takzvané Hitlerovy dálnice. Vyplývá to z...

Najdete na iDNES.cz