Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno je se začátkem semestru zase studentské, linka 12 jezdí častěji

  15:36aktualizováno  15:36
Na brněnských vysokých školách začíná podzimní semestr. Brno zaplní desetitisíce studentů, kteří se hrnou do kaváren i front na "šalinkarty" či žákovské průkazy. Tramvajová linka 12 bude kvůli nim jezdit častěji.
Semestr začíná, Brno zaplaví studenti.

Semestr začíná, Brno zaplaví studenti. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Brňan Jiří Dovalil jezdí každý den do práce autobusem. Až do pondělí to poslední dva tři měsíce byla pohodlná cesta. "Přes léto byl poloprázdný, teď jsem si ani nesedl. Mladých cestujících rapidně přibylo," říká Dovalil.

I on tak náležitě poznal, že Brno je vysokoškolské město. V pondělí začal podzimní semestr na Masarykově univerzitě, v příštích dvou týdnech se přidá Vysoké učení technické a další školy. Do Brna tak zamíří desítky tisíc studentů, okolo kterých se točí noční život či ruch v kavárnách. A také hromadná doprava.

Příliv studentů se zatím nejvíce projevuje právě na pobočkách Dopravního podniku a u pokladen na hlavním nádraží. Ve frontách dlouhých desítky metrů čekají mladí lidé na "šalinkarty" a žákovské průkazy.

Co by měli studenti vědět

Doprava

  • Studentské jízdné v Brně: 275 korun/měsíc - 685 korun/čtvrtletí - 2 375 korun/rok
  • Zvýšení pokuty: Od prvního září se za jízdu načerno platí pokuta 1 500 korun.


Kultura a akce

  • 18. 9. SemestrSTART (akce FF MU) – dvorek Gorkého/Trojka
  • 18. 9. Zahajovací Student Party – Semilasso
  • 19. 9. Nakoleon – Moravské náměstí
  • 24. 9. Swing it! – Kabinet Múz
  • 25. 9. Hudba z FEKTu – Technologický park
  • 26. 9. t-music Back to School – areál Hněvkovského 19

Bydlení

  • Ceny za sdílený pokoj se v Brně pohybují od 2 500 korun. Za samostatný pokoj to bývá většinou přes 4 000 korun. Studenti si bydlení shánějí nejčastěji přes studentské skupiny na Facebooku nebo v Informačním systému Masarykovy univerzity.

"V Novobranské stojí lidé až ven a čekáme, že tomu tak ještě nějaký čas bude. Studentům vždycky chvilku trvá, než si zjistí svoje možnosti a průkazku si koupí. Snažíme se mít otevřeno co nejvíc přepážek a přidali jsme službu informačních pracovníků, kteří pomohou, když se lidé chtějí jen na něco zeptat," vysvětlila mluvčí Dopravního podniku Linda Hailichová.

Podobná situace je i na nádraží. "Takový počet studentů se bez front zvládnout nedá. Posilujeme přepážky na hlavním nádraží, ale s určitou frontou se stejně musí počítat," uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Dvanáctka jede častěji

Už od začátku září fungují nové jízdní řády, co však začíná až s akademickým rokem, je posílení tramvajové linky dvanáct.

"Ve všední dny jezdí po třech minutách, v neděli večer pak navazují na každý vlak, který přijede na hlavní nádraží," přibližuje Hailichová.

Studenti si však na jednu věc musejí dát pozor. Dopravní podnik zvýšil pokutu pro černé pasažéry z tisíce na patnáct set korun.

Největší nápor studentů čekají kavárny a kluby, jinde ho naopak téměř nepociťují.

"Je to znát jen lehce. Se začátkem semestru k nám chodí o něco více mladých zákazníků, ale rozdíl to není příliš velký," řekla prodavačka v obchodě s oblečením u univerzitního kampusu Daniela Hrbáčková.

Brněnské hudební kluby pro studenty připravují speciální program. "Univerzity u nás pořádají zahajovací party, což je pro nás výborná příležitost, jak představit klub prvákům. Poznají ho prostřednictvím své školy a pak už je větší šance, že k nám začnou chodit i na koncerty," řekla Andrea Vojtěchovská z hudebního klubu Fléda.

Studentské město láká mladé na spoustu seznamovacích akcí. Brněnské studentské středy odstartují už tento týden. Na Semilasse se koná zahajovací Student party, v klubu 7. nebe je možné poznat zahraniční spolužáky na Erasmus party.

Sportovcům se zase nabízí podzimní cyklojízda Nakoleon, milovníci tance mohou provětrat taneční boty na Swing it! v Kabinetu Múz a hudební fanoušci si mohou zatrhnout v diáři 26. září, kdy se v Komárově koná festival t-music Back to School, na kterém zahrají Horkýže Slíže, Charlie Straight nebo UDG.

I školy chystají do nového semestru několik změn. Masarykova univerzita hojně staví, ekonomickosprávní fakulta se může pochlubit zrekonstruovanou hlavní posluchárnou Citi Hall, filozofická fakulta své prostory stále ještě rekonstruuje.

"Lékařská fakulta otevřela se začátkem akademického roku nový studijní modul pro talentované studenty. Lékařská a přírodovědecká fakulta také otevřely nové obory," řekla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Vysoké učení technické v Brně připravilo pro studenty a vědce nový výzkumný prostor, vědeckotechnický park profesora Lista. A nejen to.

"Jako každé prázdniny jsme se snažili zkomfortnit studentské koleje. Cena přitom zůstává stejná," uvedla mluvčí Vysokého učení technického Jitka Vanýsková.

Pro studenty, kteří přijeli do Brna vůbec poprvé, je studentské město lákavé, ale i matoucí. "Lehce se obávám toho, že jdu do nového města, o studentském životě jsem si toho zjišťoval minimum," přiznává Karol Ander, který nastupuje na magisterské studium.

Brno se však v tomto ohledu stará o své prváky dobře. Jak pracovat se školním informačním systémem, kam zajít večer na pivo nebo které předměty nepodcenit, to jsou informace, které každoročně předávají nováčkům starší studenti v rámci různých informačních setkání. Univerzity také připravují pro své nové studenty užitečné manuály. Brožurka Prvákoviny do kapsy, kterou pro své studenty připravuje Masarykova univerzita, tak vlastně nahrazuje staršího a zkušenějšího kamaráda.

Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Opilec v půjčené lodi naboural na Baťově kanále plavidlo policistů

Pardubická policie ukázala nový říční člun. Podívejte se

Nečekaný konec měl pro policisty kontrolní den na Baťově kanále. Znenadání totiž někdo naboural do jejich plavidla....

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz