Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně začíná velká hudební slavnost

  10:24aktualizováno  10:24
V okleštěné třináctidenní podobě začíná dnes v moravské metropoli největší městský festival klasické hudby Moravský podzim. Největší hvězda Moravského podzimu vystoupí ve středu. V Brně zahraje mimořádný trumpetista Sergej Nakarjakov.

Leoš Janáček | foto: Profimedia.cz

"Díky letopočtu končícímu osmičkou se téměř v každém pořadu objeví Janáčkova skladba jako těžiště či motto večera," uvedl dramaturg přehlídky Jiří Beneš. Od Janáčkova úmrtí letos uplynulo rovných osmdesát let.

Hvězda s izraelským pasem
"Největší hvězdou 43. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim bude trumpetista Sergej Nakarjakov, který pro klasický repertoár objevil křídlovku a dosáhl s ní světového věhlasu," uvedl předseda festivalového výboru Václav Riedlbauch.

. Kulturní servis na pondělí 22. září

Festivalový dvoutýden nabídne i další zajímavé zahraniční hosty, jako je například houslistka Sophia Jafféová. Nakarjakov se narodil v Rusku, má izraelský pas a žije v západní Evropě. V Janáčkově divadle zahraje ve středu. Jafféová vystoupí na stejném místě na samý závěr akce příští sobotu.

Nakarjakov bývá někdy přezdíván Paganini trubky. "Je to instrumentalista světového kalibru a jeden z nejvytíženějších trumpetistů světa. Považujeme za velký úspěch, že se jej podařilo získat," dodal Riedlbauch.

Sledovaný večer je k mání
Koncert Nakarjakova, o kterém odborníci tvrdí, že posouvá technické možnosti trubky, zatím není zcela vyprodaný. V Brně ve středu zahraje koncert pro trubku od arménského skladatele Alexandra Aruťunjana.

Na Moravském podzimu, který představuje jeden z předních tuzemských festivalů klasické hudby, se letos představí pět symfonických orchestrů: Filharmonie Brno, FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Barokní orchestr Elbi-polis a Brucknerův orchestr z Lince.

"Letos máme podtitul Hudba vášně a vzdoru, což jsou dva charakteristické rysy Janáčkovy tvůrčí osobnosti," doplnil dramaturg Jiří Beneš. Bez Janáčkových tónů zůstaly ve festivalové nabídce pouze tři programy.

Zajímavým příspěvkem do této dramaturgie je podle Beneše opera Macbeth od brněnského skladatele Michala Košuta. Její premiéra se uskuteční příští pondělí v divadle Reduta.

Vděčné skladby
Z posluchačsky mimořádně vděčných skladeb se návštěvníci festivalu mohou těšit na Agnus Dei z Beethovenovy Slavnostní mše a Bachovu Velkou mši jako protějšek Janáčkovy Glagolské mše nebo na houslové koncerty Bruchův a Šostakovičův či Mahlerovu Čtvrtou symfonii. Podrobný program najdou zájemci na webových stránkách festivalu: www.mhf-brno.cz.

Hrát se bude hned na sedmi místech. Dnes v podvečer akci tradičně zahájí slavnostní fanfáry z Nové radnice. Vždy se třemi koncerty počítá Janáčkovo divadlo a Besední dům. Dva večery nabídne bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně a Konvent milosrdných bratří. Ruská komorní filharmonie z Petrohradu vystoupí v pátek nezvykle v sále Stadionu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Najdete na iDNES.cz