V Brně začne oprava kanalizace, projekt spolkne dvě miliardy korun

  9:03aktualizováno  9:03
Jedna z největších investic v Brně za poslední léta, oprava a dostavba kanalizace, začne už za několik týdnů. Dva roky prací se nejvíce dotknou lidí z Tuřan, Bohunic, Žebětína a Ivanovic. Čekají je objížďky na silnicích a výluky v dopravě. Projekt spolkne dvě miliardy korun.

V Brně letos na jaře začne slouho očekávaná rekonstrukce a dostavba kanalizace. Projekt vyjde na dvě miliardy korun (ilustrační snímek). | foto: RB production

Kanalizaci v brněnském Žebětíně začali stavět jeho obyvatelé v takzvané akci Z ještě za minulého režimu. Dnes už potřebuje důkladnou rekonstrukci. "Některé splašky tečou přímo do potoka," připustil starosta Vít Beran (KDU-ČSL).

Letos se konečně místní dočkají. Rekonstrukce kanalizace bude stát dvě miliardy korun. Město na stavbu získalo dotaci 979 milionů z evropských fondů.

Nová kanalizace se bude stavět v Bohunicích, Ivanovicích, Žebětíně a v Tuřanech. V Brně-jihu, Řečkovicích, Brně-severu a Maloměřicích se zase budou opravovat stoky. "Cílem je zamezit nekontrolovanému vypouštění odpadních vod do řek a zabránit znečišťování podzemních vod," uvedl náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Kvůli kanalizaci stojí výstavba domků, chodníků a silnic

Přesný termín začátku prací zatím známý není. Do konce února město vyhlásí jméno vítěze výběrového řízení, se kterým zároveň uzavře smlouvu. Firma pak stanoví harmonogram prací, od kterého se budou odvíjet i silniční uzavírky a změny v hromadné dopravě.

Jisté je, že stavba začne ještě letos na jaře. "Jako první bude zahájena rekonstrukce kmenové stoky v Brně-severu. Termín dokončení projektu je stanoven na první polovinu roku 2014," dodal Kotzian.

Lidé si budou muset zvyknout na rozkopané ulice. "Je to nepříjemné, ale hlavní je, že se konečně začne něco dělat," myslí si Hana Trousilová z Tuřan.

Politici navíc lidem slibují, že na opravu kanalizace navážou výstavby chodníků a silnic. "Předtím nemělo smysl stavět, abychom to o pár let později zase rozkopali. Neměnilo se ani veřejné osvětlení," podotkl starosta Žebětína Beran.

Třeba v Ostrovačické ulici v Žebětíně, která vede k Masarykovu okruhu, by tak měly vzniknout chodníky. V Dukelské ulici v Husovicích se zase spolu s opravou stoky vymění tramvajové koleje a povrch silnice i chodníků. Nový plášť budou mít i vybrané silnice v Tuřanech.

Podle starosty Ivanovic Jaroslava Elznera (ODS) chybějící kanalizace brání i rozvoji městské části. "Nemůžeme bez ní postavit plánovaných padesát rodinných domků. Na kanalizaci čekáme dvanáct let. Dnes je bez ní půl dědiny," povzdechl si starosta.

Starosta Bohunic Miloš Vrážel (ODS) ale upozorňuje, že někteří vlastníci domů budou muset přispět také vlastními penězi. "Pokud nemají na hranici pozemku oddělenou splaškovou a dešťovou vodu, budou to muset udělat za své. Hodně lidí to má připraveno, ale mohou se najít tací, kteří s tím nepočítají," poznamenal Vrážel.

Stavbu kanalizace nemusela odnést divadla, říká opozice

Zakázku na dostavbu kanalizace už dlouho kritizuje Strana zelených, byť ne kvůli jejímu obsahu. Opozice nesouhlasí s tím, že kvůli stavbě se musely omezit rozpočty příspěvkových organizací, jako je Knihovna Jiřího Mahena, městská divadla či Dům umění města Brna.

"Není možné, aby ve 21. století neměli lidé v Brně kanalizaci. Záležitost se ale dala řešit, aniž měla drastický dopad na příspěvkové organizace. Mohlo se šetřit ve velkých městských společnostech i na magistrátu," soudí zastupitel Martin Ander (SZ).

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Muž si spletl jména žen, uraženou partnerku pak napadl v kostele

Věřící v St. Mary's Cathedral v Dublinu. Ilustrační foto

Na služebně znojemské městské policie hledala útočiště žena, kterou její partner napadl v kostele. Jako důvod rozepře...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Kultuře v Brně mohou přinést peníze firmy, říká budoucí radní Fišer

Pětatřicetiletý Marek Fišer se netají tím, že jako velký propagátor legalizace...

Poté, co Markéta Gregorová (Piráti) odmítla post v nové brněnské koalici, stane se radním pro kulturu její kolega z...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz