Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V brněnské zoo bude rodit další medvědice. I u Kamčatky bude kamera

  12:45aktualizováno  12:45
V zoologické zahradě v Brně očekávají další medvědí přírůstek. Po porodu Cory, která svá mláďata sežrala, nyní chovatelé čekají, až se do porodního boxu uchýlí medvědice kamčatská, na kterou ošetřovatelé volají jednoduše Kamčatko. Porod bude zachycovat kamera a možná bude opět on-line na stránkách zahrady.
Medvěd kamčatský v brněnské zoologické zahradě.

Medvěd kamčatský v brněnské zoologické zahradě. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Box je plný sena, byla se tam už několikrát podívat, vše je nachystáno na porod," řekl ošetřovatel Kamčatky Milan Šebesta. Prověšené břicho je na téměř 700 kilogramů těžké medvědici vidět. Chovatelé odhadují, že by mohlo ukrývat i tři mláďata. "Může to také být tím, že je pořádně vykrmená na zimu. Může to být i jedno mládě," uvedl Šebesta.

Medvěd kamčatský

Obývá Kamčatku, Mandžusko a Sachalin.

Dorůstá délky až tři metry a dosahuje váhy až tisíce kilogramů.

Je podobný grizzlymu, jen má mírnější povahu.

Hlavním zdrojem potravy jsou lososi. Živí se i bobulemi a ořechy. Překousne jakoukoliv kost, vyšplhá se na kolmý svah, je skvělým plavcem.

Stejné tajemství obestírá i čas porodu. Původně lidé v zoologické zahradě odhadovali termín na leden. Teď ale nevylučují porod ani před Novým rokem.

"Pářili se už dávno. Kamčatka je navíc v posledních dnech zpomalená, upadla do polozimního spánku. Medvědům kamčatským navíc moc nesvědčí tohle podzimní počasí s teplotami nad nulou, potřebovali by větší zimu, mráz," poznamenal ošetřovatel.

Medvědí tep se ale přece jen zrychlí, jakmile ucítí v ošetřovatelově kyblíku ryby. Živí se ovocem, zeleninou, starým chlebem i medem. "Největší pochoutkou jsou ale jednoznačně makrely," má vypozorováno ošetřovatel. I když je Kamčatka menší než její dlouholetý partner Jelizar, spotřebuje jich teď stejné množství. Zatím ošetřovatelé nechávají pár ve stejném výběhu. "O tom, zda budou rozděleni, ještě není rozhodnuto. Zaleží na tom, jak se oba medvědi budou chovat," řekl Milan Šebesta.

Porod medvědice bude opět možné sledovat na internetu

Kamčatce a Jelizarovi je shodně sedmnáct let, oba už dlouho spolu žili v zoologické zahradě v Rostově. Odchovali pět medvíďat. Tři jejich potomci byli dokonce vypuštěni do volné přírody.

Zoo teď napjatě čeká, jak to s porodem Kamčatky dopadne. Drama v porodním boxu lední medvědice Cory před dvěma týdny neskončilo šťastně. Tehdy si ošetřovatelé dlouho mysleli, že medvědice schovává a zahřívá svá dvě mláďata pod tlapou. "Klid trvá už ale příliš dlouho, naděje není příliš velká," poznamenal o několik hodin později ředitel zoo Martin Hovorka.

Když se Cora pak probudila a zjistila, že jsou obě mrtvá, sežrala je. Vše mohli lidé sledovat on-line kamerou na internetových stránkách zoo. S velkou pravděpodobností budou mít tuto příležitost i při porodu Kamčatky. "Pokud nebude žádný problém, kameru spustíme na webu pro veřejnost," sdělila Lucie Kapounová z brněnské zoo.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz