V brněnské zoo bude rodit další medvědice. I u Kamčatky bude kamera

  12:45aktualizováno  12:45
V zoologické zahradě v Brně očekávají další medvědí přírůstek. Po porodu Cory, která svá mláďata sežrala, nyní chovatelé čekají, až se do porodního boxu uchýlí medvědice kamčatská, na kterou ošetřovatelé volají jednoduše Kamčatko. Porod bude zachycovat kamera a možná bude opět on-line na stránkách zahrady.
Medvěd kamčatský v brněnské zoologické zahradě.

Medvěd kamčatský v brněnské zoologické zahradě. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Box je plný sena, byla se tam už několikrát podívat, vše je nachystáno na porod," řekl ošetřovatel Kamčatky Milan Šebesta. Prověšené břicho je na téměř 700 kilogramů těžké medvědici vidět. Chovatelé odhadují, že by mohlo ukrývat i tři mláďata. "Může to také být tím, že je pořádně vykrmená na zimu. Může to být i jedno mládě," uvedl Šebesta.

Medvěd kamčatský

Obývá Kamčatku, Mandžusko a Sachalin.

Dorůstá délky až tři metry a dosahuje váhy až tisíce kilogramů.

Je podobný grizzlymu, jen má mírnější povahu.

Hlavním zdrojem potravy jsou lososi. Živí se i bobulemi a ořechy. Překousne jakoukoliv kost, vyšplhá se na kolmý svah, je skvělým plavcem.

Stejné tajemství obestírá i čas porodu. Původně lidé v zoologické zahradě odhadovali termín na leden. Teď ale nevylučují porod ani před Novým rokem.

"Pářili se už dávno. Kamčatka je navíc v posledních dnech zpomalená, upadla do polozimního spánku. Medvědům kamčatským navíc moc nesvědčí tohle podzimní počasí s teplotami nad nulou, potřebovali by větší zimu, mráz," poznamenal ošetřovatel.

Medvědí tep se ale přece jen zrychlí, jakmile ucítí v ošetřovatelově kyblíku ryby. Živí se ovocem, zeleninou, starým chlebem i medem. "Největší pochoutkou jsou ale jednoznačně makrely," má vypozorováno ošetřovatel. I když je Kamčatka menší než její dlouholetý partner Jelizar, spotřebuje jich teď stejné množství. Zatím ošetřovatelé nechávají pár ve stejném výběhu. "O tom, zda budou rozděleni, ještě není rozhodnuto. Zaleží na tom, jak se oba medvědi budou chovat," řekl Milan Šebesta.

Porod medvědice bude opět možné sledovat na internetu

Kamčatce a Jelizarovi je shodně sedmnáct let, oba už dlouho spolu žili v zoologické zahradě v Rostově. Odchovali pět medvíďat. Tři jejich potomci byli dokonce vypuštěni do volné přírody.

Zoo teď napjatě čeká, jak to s porodem Kamčatky dopadne. Drama v porodním boxu lední medvědice Cory před dvěma týdny neskončilo šťastně. Tehdy si ošetřovatelé dlouho mysleli, že medvědice schovává a zahřívá svá dvě mláďata pod tlapou. "Klid trvá už ale příliš dlouho, naděje není příliš velká," poznamenal o několik hodin později ředitel zoo Martin Hovorka.

Když se Cora pak probudila a zjistila, že jsou obě mrtvá, sežrala je. Vše mohli lidé sledovat on-line kamerou na internetových stránkách zoo. S velkou pravděpodobností budou mít tuto příležitost i při porodu Kamčatky. "Pokud nebude žádný problém, kameru spustíme na webu pro veřejnost," sdělila Lucie Kapounová z brněnské zoo.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali brněnští muzejníci na...

V Brně a okolí rostou tisíce bytů, populární jsou hlavně předměstí

Rezidence Karla IV. na východním okraji města Rosice poblíž Brna bude hotová v...

Nedostatek bytů cítí lidé v Brně a okolí znatelně, to však neznamená, že by se nové nestavěly vůbec a na trhu nebylo k...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz