Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Bučovicích řeší obchvat, chtějí dostat auta mimo město

  14:32aktualizováno  14:32
O potřebě zklidnit silnici I/50 v Bučovicích nepochybuje nikdo. Jak by se to ale mělo udělat, na tom už se místní neshodnou. Předchozí vedení radnice tak sice schválilo postavení přeložky vedoucí mezi železnicí a zámkem, nynější radní ale zase dávají přednost obchvatu.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Zajímá nás, jestli je možné jiné řešení než přeložka, která nesmyslně rozděluje město na dvě poloviny. A navíc je hlučná, nevýhodná pro dopravní síť a vede kolem zámku," uvedl místostarosta Bučovic Jiří Horák.

Jižní varianta by podle Horáka byla dobrým řešením. "Vše je ale zatím ve fázi příprav, nebudeme dělat závěry, dokud nemáme výsledky," upozornil Horák.

Zda je obchvat reálný, nebo ne, na to by měla odpovědět studie, kterou radnice zadala. Výsledky očekává začátkem prosince a studie bude stát 130 tisíc korun. Pokud se ukáže, že jižní obchvat se postavit dá, bučovická radnice bude usilovat o to, aby z územního plánu kraje byla přeložka "padesátky" odstraněna.

S obchvatem se nepočítalo na severu ani na jihu

Přestože s přeložkou mnoho obyvatel Bučovic nesouhlasilo, s jinou variantou se zatím vážně nepočítalo. Její zastánci argumentovali mimo jiné tím, že po severním okraji města se obchvat postavit nedá. Terén je tady příliš kopcovitý a obchvat by byl velmi drahý.

Jižní variantu obchvatu bývalí radní zase vyloučili kvůli přírodní památce Natura 2000, kterou by narušila. "Jižní trasa ale nikdy nebyla prozkoumaná, takže se nemohou vynášet předčasné soudy," namítá místostarosta Horák.

Ať už výsledky studie dopadnou jakkoliv, realizace konečného návrhu je nejistá i kvůli nedostatku finančních prostředků. "Investory nejsme my, ale stát. A ten dnes šetří a škrtá, na mnoho silnic a dálnic peníze nyní nejsou. A my zatím ani přesně nevíme, kolik by obchvat stál," upozornil Horák.

O tom, jestli stát stavbu zaplatí, bude radnice jednat s Ředitelstvím silnic a dálnic. Obchvat bude totiž pravděpodobně ještě dražší než plánovaná přeložka.

Střed města ucpávají kolony

Část obyvatel, která nesouhlasila s postavením přeložky, dokonce založila občanské sdružení TOP Bučovice.

"Jsme velice rádi, že se vedení města snaží hledat možná řešení a nelpí na zastaralé a dnes již nevyhovující přeložce vedoucí středem města. Doufáme, že se prokáže, že obchvat je pro město mnohem vhodnější," reagovala na zadání vyhledávací studie jižního obchvatu jedna ze zakladatelek sdružení Zuzana Krajčová.

Silnice I/50 je jednou z páteřních komunikací Česka a v Bučovicích vede mezi bytovými domy, hospodářským a obchodním centrem města, což má negativní dopady na stav životního prostředí a nárůst škodlivin v ovzduší. Přestože nedávno prošla nákladnou rekonstrukcí, ve městě se často tvoří kolony aut.

V Bučovicích řeší, jak zklidnit situaci na silnici I/50. Zadali si studii, která jim odpoví na otázku, zda je reálné vybudovat obchvat.

V Bučovicích řeší, jak zklidnit situaci na silnici I/50. Zadali si studii, která jim odpoví na otázku, zda je reálné vybudovat obchvat.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz