Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Bzenci vyhlásili občanskou neposlušnost. Kvůli kamionům

  18:44aktualizováno  18:44
Lidé z Bzence v pondělí dopoledne uzavřou nebo alespoň zpomalí provoz na zdejší silnici. Nelíbí se jim, že do Bzence svedl Jihomoravský kraj dopravu z dalších dvou silnic první třídy. To kvůli uzavírce Petrova a Bučovic.

Oprava silnice I/50. Obce, přes které vede objížďka, zaplavily kamiony | foto: Radek MičaRadek Miča, 

"Budeme hodinu chodit po přechodu sem a tam. Jestli se nám podaří auta úplně zastavit, to teď těžko mohu odhadnout, každopádně se tím přinejmenším zpomalí," říká jedna z organizátorek protestní akce Blažena Gillíková.

"Přes den se nedá přejít přes silnici a kamiony jezdí i v noci, hučí to tady jako na dálnici," vysvětlila Gillíková, proč v Bzenci vyhlásili občanskou neposlušnost. Podle ní kraj mohl najít jiné řešení. "Jeho úředníci tady nežijí a je jim to jedno. Ale my mlčet nebudeme," říká.

Protestní akce začne v devět a organizátoři doufají, že je podpoří nejen místní, ale i lidé z okolí. "Dáváme si o tom vědět, bylo by dobré, kdyby nás tam bylo co nejvíce," říká Hana Habartová ze sousedního Moravského Písku.

Organizátoři už také sepsali své požadavky. Chtějí zkrátit dobu uzavírek, požadují také, aby se přes Bučovice a Petrov jezdilo v jednom směru, a navrhují i to, aby se alespoň pro jednu uzavírku našla jiná objízdná trasa.

"To jsou ovšem věci, které se navzájem vylučují. Když pustíme provoz v jednom směru, opravy se tím ještě prodlouží," namítá krajský radní Jaroslav Pospíšil, který má na starosti dopravu.

Přestože kvůli blokádě bude v Bzenci asi zmatek, starosta Bzence Pavel Čejka se na organizátory blokády nezlobí. "Proč bych to dělal, když se nám lidé snaží pomoci. Odvolali jsme se proti vedení dvou objížděk přes Bzenec a udělal to i sousední Vracov, ale nikdo nám ještě neodpověděl," řekl Čejka.

Pro řidiče, kteří zřejmě uvíznou v kolonách, mají v Bzenci připravené letáky, ve kterých chtějí vysvětlit, proč jim ještě více komplikují život. A nachystaná je už i policie. "Přijede tam pořádková i dopravní hlídka a podle potřeby budeme provoz na silnici usměrňovat," slíbil mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Bzencem a Vracovem již od května vedou dvě objížďky silnic prvních tříd. Automobily tudy objíždějí uzavřené Bučovice, kde se buduje nová kanalizace a opravuje silnice I/50. V Petrově, který leží mezi Uherským Hradištěm a Hodonínem, se zase staví nový most.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz