Malé stanové městečko je na brněnském Moravském náměstí už déle než týden. "Vyžene nás odsud zřejmě až zima," říká jeden z protestujících. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Hrstka mladých lidí stanuje v centru Brna. Chtějí změnit systém

  • 305
Několik barevných stanů okupuje přes týden park mezi zastávkou tramvaje a Janáčkovým divadlem na Moravském náměstí v Brně. Na místě se zdržuje přibližně dvacítka lidí z různých důvodů nespokojených se současnou situací v Česku. Inspirovali se newyorským hnutím Occupy Wall Street a skončit zatím neplánují.

Transparenty s nápisy jako "Občanské probuzení", "Nebát se a nekrást" či "Tahle krize není naše" kolemjdoucí utvrzují, že nejde o žádný zatoulaný příměstský tábor. Stany obývají lidé, kteří tak protestují. Každý trochu proti něčemu jinému. Spojuje je ale zklamání ze současné společenské situace. A úřady si s nimi nevědí rady.

"Často za námi někdo přijde a ptá se, proč protestujeme proti vládě. To my ale vůbec neděláme. Myslíme si, že problém je hlubší. Nechceme svrhnout vládu, rádi bychom proměnili celý systém, nejspíše směrem k přímé demokracii," vysvětluje šestadvacetiletý doktorand slavistiky Milan Strmiska a pohrává si s tahací harmonikou opřený u jednoho ze vztyčených stanů.

Strmiska je jedním z těch, kteří se v parku na svých hlídkách střídají. "Téměř všichni jsme totiž pracující nebo studenti, tudíž nemáme čas být tady pořád," dodává. Sám zatím zažil v parku uprostřed Brna dvě noci. "Sice jsme upoutali nějaké ty opilce, ale jinak to bylo v pořádku," usmívá se.

Politolog: Náměstí Svobody by bylo lepší

Ne všichni jsou vůči dočasným táborníkům smířliví. "Vůbec nechápu, jak si tady můžou jen tak uprostřed města stanovat. To to nikomu nevadí?" diví se Jan Petrásek, mladík postávající poblíž.

Mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková tvrdí, že si na protestující nikdo nestěžuje a ničeho se nedopouštějí. "Když se někdo takto rozhodne využívat veřejný prostor, musí mít povolení. Ale Brno-střed nám žádný pokyn k zakročení nedalo," uvedla mluvčí.

Odpovědnosti se zříká i Roman Burián, mluvčí městské části Brno-střed, pod kterou travnatý plácek spadá. "Že by někdo takto na našem území stanoval, je pro mě novinka," prohlásil.

Ani brněnský politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity sám "okupanty" příliš nezaznamenal. Tvrdí ale, že současná bouřlivá politická situace, ať už v Řecku, Španělsku nebo Česku, podobné iniciativy podněcuje.

"Nepříliš vhodně zvolené mi ale přijde místo. Je tak trochu skryté, vhodnější by bylo například náměstí Svobody," zamýšlí se politolog nad paralelou toho, že předobrazem dvacítky stanujících je blokáda ulice, která je světovým symbolem bankovnictví.

Okupantům se ale jejich dočasný domov líbí. A kdy ho hodlají opustit? "Abych pravdu řekl, tak si nemyslím, že současná vláda třeba schválí přímou demokracii nebo jinou podobně velkou změnu. Tím pádem nás odtud asi vyžene až zima," zamýšlí se Strmiska.

"V New Yorku to taky začalo jen stovkou lidí"

Za většinu neohlášených návštěv jsou nadšení aktivisté rádi. Stojí o debatu. "Sedmdesát procent lidí je nespokojeno se současnou situací. Nikdo ale nic nedělá," dodává Strmiska, v čem vidí problém.

Z toho, že tisíce lidí kolem spěchají bez povšimnutí, si protestující nic nedělají. "Byl tu za námi newyorský novinář, který teď učí v Brně angličtinu. Říkal, že v desetimilionovém New Yorku také ten mohutný protest Occupy Wall Street začalo jen sto lidí," vysvětluje další z dočasných strážců tábora, pětadvacetiletý student pedagogiky Jan Řehák.

Vtom ho přerušuje příchozí pár. "Moc vám fandíme, přišli jsme vás podpořit," tvrdí žena ve středních letech a až následně vyzvídá, čemu přesně že to fandí.

,