Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V chráněném domě bez střechy se běhá s kbelíky a spí pod igelitem

  7:36aktualizováno  7:36
Zvenku září dům číslo 7 ve Starobrněnské ulici novotou. Historicky cenná budova v centru Brna má novou fasádu. Ale uvnitř vypadá jinak. Stěny i stropy chodeb hyzdí "mapy" po zaschlé vodě, která se valí vnitřkem pokaždé, když venku zaprší.

Nadstavba v ulici Starobrněnská 7 dělá problémy | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nájemníci mají v bytech popraskané a mnohdy plesnivé stěny. Stěžovat si byli mnohokrát. Jak u majitele firmy D. C. Stav, která na domě dělá nadstavbu, tak na úřadě městské části Brno-střed, ale i u stavební policie.

"Ale ani přes mnoho urgencí a stížností se nic neděje. Dům je zničený. Kromě viditelných škod trpí i statika, stěny se hýbou a dveře už se nedovírají," sdělila nájemnice Marta Holubová. Té dokonce natekly do bytu splašky. "Firma zaústila záchod do dešťového okapu, zateklo to k nám," podotkla.

Problémy se začaly objevovat poté, co stavbaři v domě odkryli střechu. "Stačilo by tam přece dát alespoň nějakou plachtu," poukázal nájemník Ladislav Pilka. Majitel firmy Dušan Čáni však žádosti nájemníků nevyslyšel. Nereaguje ani na oficiální výzvy úřadů, u kterých si obyvatelé domu stěžují.

S firmou si nikdo neví rady
"Firma ani vlastník s tím problémem nic nedělá,“ konstatovala Vladimíra Zubalíková ze stavební policie, která byla v domě na kontrole. Závěry předala stavebnímu úřadu městské části Brno-střed. Ten ovšem také nezmůže nic. "Stavitel byl opakovaně upozorněn, aby střechu zabezpečil," řekl mluvčí úřadu Roman Burián.

Problém se už dostal až k vedení městské části. "Pan starosta a vedoucí stavebního úřadu o tom budou jednat. Zatím není jasné, jak se bude situace řešit. V krajním případě hrozí i vypovězení smlouvy se stavební firmou," uvedl Burián. Pokud by se tak stalo, městská část by sama musela střechu nějakým způsobem zabezpečit.

Nájemníky také rozčiluje, že stavba začala před pěti lety a stále není hotová. "Původně to měla být půdní vestavba, později povolili nástavbu. Dva roky stavba stála, firma se vymlouvala na to, že městská část nepovolila postavit venku výtah," sdělila Holubová. Podle ní mohl Čáni klidně postavit výtah ve dvoře a ve stavbě pokračovat. "Tvrdil, že nemá peníze. A tak se dva měsíce stavělo a pak se tři měsíce nic nedělo a tak pořád dokola," podotkl Pilka.

Nadstavba v ulici Starobrněnská 7 dělá problémy

Vymáhat dokončení stavby je nemožné
Podle mluvčího Buriána může firma stavět, jak dlouho se jí zlíbí. "Ve stavebním povolení je dána lhůta, dokdy se musí začít stavět, ale vymáhat dokončení stavby je nemožné," uvedl.

Obyvatelé upozorňují, že celých pět let platí vysoké nájemné, ale žijí v hluku, prachu a teď i plísni, které se nedá zbavit. "Pan Čáni nám tvrdil, že to opraví, ale dělá si dál, co chce," dodal Pilka. "Když si lidé požádají, městská část jim může snížit nájem," vzkázal Burián.

Nájemníci nicméně mají jiný plán. "Domlouváme se, že bychom si všichni vzali hypotéku, dům koupili a dali ho trochu do pořádku," sdělila Holubová, která škodu ve svém bytě odhaduje minimálně na desítky tisíc korun.

Nájemník z nejvyššího patra je na tom mnohem hůř, dešťová voda mu způsobila půlmilionovou škodu. A podle sousedů se o ni hodlá se stavební firmou soudit.

Její majitel Dušan Čáni nechtěl o problémech v domě ani o případné náhradě škody mluvit. "Nebudu se k tomu vyjadřovat. Bude to moje jednání s nájemníky, ale ne přes média," sdělil jen.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Národní park Podyjí se změní. Méně kácení, více oblasti jen pro turisty

Kaňon řeky Dyje

Podyjí má jako první národní park v Česku přichystané rozdělení na nové zóny. Až tři čtvrtiny jeho území mají být časem...

Najdete na iDNES.cz