Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V chráněném domě bez střechy se běhá s kbelíky a spí pod igelitem

  7:36aktualizováno  7:36
Zvenku září dům číslo 7 ve Starobrněnské ulici novotou. Historicky cenná budova v centru Brna má novou fasádu. Ale uvnitř vypadá jinak. Stěny i stropy chodeb hyzdí "mapy" po zaschlé vodě, která se valí vnitřkem pokaždé, když venku zaprší.

Nadstavba v ulici Starobrněnská 7 dělá problémy | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nájemníci mají v bytech popraskané a mnohdy plesnivé stěny. Stěžovat si byli mnohokrát. Jak u majitele firmy D. C. Stav, která na domě dělá nadstavbu, tak na úřadě městské části Brno-střed, ale i u stavební policie.

"Ale ani přes mnoho urgencí a stížností se nic neděje. Dům je zničený. Kromě viditelných škod trpí i statika, stěny se hýbou a dveře už se nedovírají," sdělila nájemnice Marta Holubová. Té dokonce natekly do bytu splašky. "Firma zaústila záchod do dešťového okapu, zateklo to k nám," podotkla.

Problémy se začaly objevovat poté, co stavbaři v domě odkryli střechu. "Stačilo by tam přece dát alespoň nějakou plachtu," poukázal nájemník Ladislav Pilka. Majitel firmy Dušan Čáni však žádosti nájemníků nevyslyšel. Nereaguje ani na oficiální výzvy úřadů, u kterých si obyvatelé domu stěžují.

S firmou si nikdo neví rady
"Firma ani vlastník s tím problémem nic nedělá,“ konstatovala Vladimíra Zubalíková ze stavební policie, která byla v domě na kontrole. Závěry předala stavebnímu úřadu městské části Brno-střed. Ten ovšem také nezmůže nic. "Stavitel byl opakovaně upozorněn, aby střechu zabezpečil," řekl mluvčí úřadu Roman Burián.

Problém se už dostal až k vedení městské části. "Pan starosta a vedoucí stavebního úřadu o tom budou jednat. Zatím není jasné, jak se bude situace řešit. V krajním případě hrozí i vypovězení smlouvy se stavební firmou," uvedl Burián. Pokud by se tak stalo, městská část by sama musela střechu nějakým způsobem zabezpečit.

Nájemníky také rozčiluje, že stavba začala před pěti lety a stále není hotová. "Původně to měla být půdní vestavba, později povolili nástavbu. Dva roky stavba stála, firma se vymlouvala na to, že městská část nepovolila postavit venku výtah," sdělila Holubová. Podle ní mohl Čáni klidně postavit výtah ve dvoře a ve stavbě pokračovat. "Tvrdil, že nemá peníze. A tak se dva měsíce stavělo a pak se tři měsíce nic nedělo a tak pořád dokola," podotkl Pilka.

Nadstavba v ulici Starobrněnská 7 dělá problémy

Vymáhat dokončení stavby je nemožné
Podle mluvčího Buriána může firma stavět, jak dlouho se jí zlíbí. "Ve stavebním povolení je dána lhůta, dokdy se musí začít stavět, ale vymáhat dokončení stavby je nemožné," uvedl.

Obyvatelé upozorňují, že celých pět let platí vysoké nájemné, ale žijí v hluku, prachu a teď i plísni, které se nedá zbavit. "Pan Čáni nám tvrdil, že to opraví, ale dělá si dál, co chce," dodal Pilka. "Když si lidé požádají, městská část jim může snížit nájem," vzkázal Burián.

Nájemníci nicméně mají jiný plán. "Domlouváme se, že bychom si všichni vzali hypotéku, dům koupili a dali ho trochu do pořádku," sdělila Holubová, která škodu ve svém bytě odhaduje minimálně na desítky tisíc korun.

Nájemník z nejvyššího patra je na tom mnohem hůř, dešťová voda mu způsobila půlmilionovou škodu. A podle sousedů se o ni hodlá se stavební firmou soudit.

Její majitel Dušan Čáni nechtěl o problémech v domě ani o případné náhradě škody mluvit. "Nebudu se k tomu vyjadřovat. Bude to moje jednání s nájemníky, ale ne přes média," sdělil jen.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Trest pro boxera Plachetku za znásilnění platí, obnovy procesu nedosáhl

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Odsouzený boxer Ľudovít Plachetka před Krajským soudem v Brně neuspěl s žádostí o obnovu procesu. Za znásilnění...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz