Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V dětství vypreparoval havrana, teď tráví půl roku se slonem

  17:47aktualizováno  17:47
Své první zvíře, havrana, vypreparoval Pavel Zugar v jedenácti letech. Do soukromé sbírky jednoho zákazníka teď preparuje slona. "Toho děláme poprvé. Je to práce asi na půl roku," uvedl šestatřicetiletý muž z Moravské Nové Vsi.

Slona uloveného v Africe vycpává ve své dílně v Moravské Nové Vsi Pavel Zugar | foto: Radek Miča, MAFRA

Práce obnáší řadu postupů, než vznikne hotové dílo. "Ta kůže přijde sušená, musíme ji tedy rozmočit a připravit na preparaci. Musí se seřezat, neboť je silná několik centimetrů a my se musíme dostat na několik milimetrů. Vnitřní vrstvy té škáry se tedy seřezávají," nastínil Pavel Zugar. Poté se kůže nakonzervuje.

Potom přijde na řadu příprava modelu, který se do připravené kůže oblékne. "Ničím se to zvíře tedy necpe, jak si mnozí myslí. Dnes se to dělá buď na laminátové nebo polyuretanové manekýny. Ta kůže se na ně natahuje a nalepuje," přiblížil.

Věrný model slona získal z jedné rakouské preparátorské firmy, která se jejich výrobou zabývá. Poté jej musel částečně doupravit, aby velikostně i svojí pozicí odpovídal požadavkům zákazníka. V těchto dnech je ale již netradiční práce úspěšně hotova.

Pavel Zugar se preparováním zvěře živí již šestnáct let. Za tu dobu má na kontě stovky až tisíce takto zhotovených kusů. Mezi běžnými loveckými trofejemi zdejších myslivců je pak kuriozit hned několik. Kromě slona jsou to i žirafy, hroch, klokan či nosorožec. Ale také hadi či další plazi.

"A pro Národní muzeum v Praze jsme dělali ledního medvěda, který se jmenoval Alík. Dlouhé roky žil v pražské zoo, a když potom sešel věkem, udělal se pro Národní muzeum. Když víte, že se jmenoval Alík, znáte jeho datum narození i úmrtí, je to opravdu kuriozita," popsal Zugar.

A jak se vlastně jeho klienti dostanou k africké zvěři, kterou požadují vypreparovat? Jednoduše. V Africe totiž existují lovecké farmy a ranče, které jsou zařízené přímo na jejich lov. Každá ale musí dodržovat přísné kvóty, jak moc na nich lze lovit.

Pro řadu lidí bizarní či hloupá zábava má ale podle Zugara svá pozitiva. "V podstatě jsou to buď staré nebo nemocné kusy, či nevhodné do chovu. Ulovení takového zvířete, které by stejně sešlo, přinese spoustu peněz pro farmy. A třeba u bílých nosorožců jde o to, že kdyby se takovým způsobem nechovali a staré kusy takto nezpeněžovaly, tak už tam dnes nežijí," míní. Zaplatit za takový "lov" a následné zpracování zvířete přijde zájemce na statisíce korun.

V bednách do Česka lze pak převážet ne celá zvířata, ale jen lebky, paroží či ošetřenou kůži. "Největším problémem je pak vyřídit náležitosti, abyste vše přivezl sem. Jsou to kvanta papíru, vše je ošetřeno v rámci přísných kvót," dodal Pavel Zugar. Z dovezených trofejí pak zkušený preparátor vytvoří věrnou podobu zvířete.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz