Kostel svatého Linharta je památkou po zatopené obci Mušov

Kostel svatého Linharta je památkou po zatopené obci Mušov | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V dokladech nesmí být zaniklá místa, lidem narozeným v Mušově se to nelíbí

  • 9
V dokladech je nutné uvádět údaje o místě narození vždy podle jeho současného názvu. Některým dříve narozeným občanům pocházejícím ze zaniklých vesnic nebo míst, která byla přejmenována, se to nelíbí. Stěžují si proto u veřejného ochránce práv Otakara Motejla.

"V této oblasti jim ale nemůže pomoci," řekla dnes jeho mluvčí Iva Hrazdílková.

Mezi nespokojence patří lidé ze zaniklé obce Mušov na Břeclavsku. V 70. letech minulého století byla stržena kvůli stavbě vodního díla Nové Mlýny.

Lidé, kteří se v Mušově narodili, mají ale nyní v dokladech uvedeno, že přišli na svět v Pasohlávkách. Tato obec totiž získala někdejší mušovské pozemky.

Jiní si stěžují na to, že mají v dokladech, vydávaných Českou republikou, zapsáno jako místo narození Ukrajinu, přestože se narodili coby občané Československa na Podkarpatské Rusi.

Veřejný ochránce práv podle mluvčí chápe, že lidé mají ke svému rodišti silná citová pouta. Při přípravě novely zákona o občanských průkazech dokonce navrhoval, aby údaj o místu narození nebyl v dokladech vůbec uváděn. Zákonodárci ale rozhodli jinak.

Na druhé straně Motejl upozornil na to, že nelze uvádět do dokladů místa, jejichž názvy už zanikly. Pokud by se postupovalo podle přání občanů, mohli by se například v zahraničí dostat do potíží. Těžko by vysvětlovali, proč mají v dokladech údaj, který na mapě neexistuje. Doklady by mohly být pokládány za falešné.