V Drnholci i Březí třídí odpad jinak a šetří víc peněz

  14:47aktualizováno  14:47
Mikulovsko chce být "zeleným" regionem. Životnímu prostředí má prospět radikální třídění odpadů. Každá domácnost dostane čtyři speciální popelnice. Nejlepším "třídičům" se navíc mohou snížit obecní daně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pokus donutit lidi třídit odpad co nejlépe odstartovaly zatím dvě obce. V Drnholci a v Březí dostala každá domácnost zdarma čtyři speciální popelnice - na komunální odpad, plast, papír a bioodpad. Více než polovina odpadků, které by jinak skončily na skládce, teď díky třídění nachází další využití.

"Myslím, že tento systém se velmi osvědčil. Teď, když mají lidé jednotlivé nádoby na různé druhy odpadků přímo doma, třídění se hodně zlepšilo," říká starosta Drnholce Jan Ivičič.

Kolik bude stát odpad?

V novém zákoně o odpadech se předpokládá zvyšování poplatků za skládkování na 1 000 korun. Zatím se platí maximálně 500 korun za osobu ročně.

Nově se má platba za odpad skládat ze dvou částí. Pevnou část má určovat obec a pohyblivá část bude závislá na množství nevytříděného odpadu. Čím více odpadů budou tedy lidé třídit, tím méně by měli platit.

Podle něj si speciální popelnice nechala přivézt zhruba třetina tamějších domácností. Stačilo jen mít je kam schovat. "Samozřejmě nechceme, aby popelnice stály na ulici a hyzdily vzhled obce. Podmínkou k tomu, aby lidé nádoby dostali, byla právě možnost ukrýt je za vraty či na zahradě," vysvětluje Ivičič.

Lidé žijící v bytech musí i nadále s tříděným odpadem do kontejnerů v takzvaných sběrných hnízdech. Ty ale po zavedení nového systému zůstávají poloprázdné. "Vše zůstává v domácnostech," tvrdí starosta Drnholce, kde se odpad nově odváží jen jednou za měsíc. Přesto taková frekvence odvozu stačí.

Za tunu papíru dostane obec tisíc korun, za plast dva tisíce

Kromě Březí a Drnholce chtějí barevné popelnice do domácností pořídit i další obce na Břeclavsku. Třeba Uherčice či Velké Němčice. Třídění je pro ně totiž ekonomicky velmi výhodné.

"Běžně obce zaplatí tisíc korun za tunu komunálního odpadu, kterou jim odvezeme. Pokud odpad třídí, dostanou naopak od nás tisíc korun za tunu papíru a dva tisíce korun za stejné množství plastu," vypočítává Tomáš Hlavenka, ředitel společnosti STKO, která na Mikulovsku zajišťuje svoz odpadu.

Další peníze už nejdou jen za obcí, ale přímo k jejich obyvatelům. "Popelnice mají čipy a čárové kódy, a tak umíme přesně říct, jak která rodina třídí. A podle toho navrhujeme obcím, komu mohou snižovat poplatek za odpad," vysvětluje ředitel odpadové firmy.

Podle něj bude mít tento systém pro lidi obrovský motivační charakter. Zvlášť s příchodem nové legislativy, která počítá se zvýšením poplatků za odvoz odpadu na tisíc korun na osobu.

Díky novému systému v Drnholci a Březí vytřídili zhruba 12 procent papíru a stejné množství plastu. Ještě úspěšnější je třídění bioodpadu. Z kuchyní, dvorů či zahrad se ho vytřídilo asi 35 procent.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Škody způsobené suchem budou stamilionové, náhradu dostanou jen zemědělci

V Maršově je velké sucho.

Jižní Moravu letos znovu ničilo sucho a podnikatelé dodnes sčítají škody, které dosáhnou stovek milionů korun. Zatímco...

Žena nepustila přítele domů, protože šel na pivo. Museli přijet strážníci

Pro pracovníky České obchodní inspekce už zamčené dveře do prodejen nejsou...

Případ muže, který se dobýval do bytu své přítelkyně, řešili o víkendu znojemští strážníci. Nakonec se ukázalo, že...

Najdete na iDNES.cz