Výstava Příběh renesanční židle

Výstava Příběh renesanční židle | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V galerii Sklepení vystavili vzácné renesanční židle

  • 0
Jen málo vzácných řezaných židlí ze 17. století přežilo do dnešních dnů. Krásu renesančních a barokních originálů může nyní ocenit návštěvník v brněnské galerii Sklepení na náměstí Svobody.

"Všechny tyto historické kusy jsou mimořádné už svojí podstatou," říká ke kolekci více než padesáti exponátů restaurátor a autor výstavy Karel Severin.

Do podzemního výstavního prostoru brněnského Národního památkového ústavu svezlo mimořádný počet exponátů z hradů a zámků celé republiky. Na diváka čekají ovšem i lidové židle a také sedátka navržená slavným architektem Dušanem Jurkovičem.

Výstava Příběh renesanční židleVýstava Příběh renesanční židle


"Jde o výstavu speciálního druhu sedacího nábytku, tedy židli se rozkročenýma nohama a vyřezávaným opěradlem, nejsou na nich žádné klížené spoje," doplnil Severin. Dodal, že zdaleka nejde o jediný druh nábytku, na kterém se v renesanci a později sedělo.

Jak dodává odborník, používaly se k sezení třeba také lavice.
Severin také komentuje nejstarší exponáty. "Máme tady dvě židle opata kláštera v Oseku z roku 1675," prozradil k unikátům výstavy Severin. Na nádherných tmavě hnědých sedačkách tento vysoký duchovní seděl. Jiné mimořádně vzácné židle pocházejí zase ze sbírek strahovských premonstrátů v Praze.

Speciální osudy mají tři židle přivezené na brněnskou výstavu, která potrvá až do poloviny března, přímo z Pražského hradu. "Nejsou vůbec vyřezávané, mají jen profilované opěradlo. Nejspíš se používaly při velkém počtu shromážděných lidí, tedy při korunovacích a nákladných panovnických hostinách," dodal restaurátor.

Tyto ojedinělé kusy jsou v současnosti trvale umístěny v expozici Kanceláře říšské dvorské rady, kde také v minulosti stávaly. "Jde o místnost, v níž se v roce 1618 došlo k defenestraci," dodal Severin.

Do Brna byly opravdu svezeny židle z celého státu. Mezi sedmnáct zapůjčitelů nádherných originálů patří kupříkladu Telčský zámek, hrady Šternberk, Zvíkov a Pecka.

Výstava Příběh renesanční židleVýstava Příběh renesanční židle

Také Brňané si přijdou na své. "Tři exponáty, které navrhl architekt Jurkovič na přelomu 19. století a 20. století pocházejí z dívčího penzionátu Vesna v Brně," vysvětli Severin.

Návštěvník vedle dřevěných židlí uvidí také reprodukce dobových vyobrazení, která jej zavedou do interiérů našich předků.