Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Hodoníně mohou lidé darovat potraviny pro chudé přímo v obchodech

  11:21aktualizováno  11:21
Lidé, kterým v rodinném rozpočtu pravidelně scházejí peníze na jídlo, mají naději, že se jim dostane účinnější pomoci. Oblastní charita v Hodoníně v pondělí odstartovala nový projekt, prostřednictvím kterého se snaží shromažďovat potravinovou pomoc přímo v obchodech.

Chudým pomohou základní potraviny (ilustrační foto) | foto: Jan Hermann

Princip je jednoduchý. Vedení charity našlo v Hodoníně zatím tři partnerské obchody, kde označili vybrané zboží zvláštním logem. Podle něj zákazníci poznají, které potraviny chudí lidé nejvíce potřebují. Vybraný výrobek pak mohou přidat ke svému nákupu a za pokladnou uložit do zvláštního boxu.

Potraviny pro chudé

  • máslo
  • mouka
  • cukr
  • těstoviny
  • paštiky
  • konzervy
  • dětské přesnídávky a další potraviny vhodné pro děti
  • zboží s dlouhou dobou trvanlivosti

"Nechceme peníze. Nabízíme lidem, že mohou pomoci přímo konkrétním výrobkem a nemusejí přemýšlet, kam jejich peníze vlastně šly," vysvětlila koordinátorka projektu Ludmila Malá.

Sesbírané potraviny si pak charita vyzvedne a rozdělí mezi chudé. Mohou to být rodiny s malými dětmi, kde zůstali oba rodiče bez práce, matky samoživitelky, senioři i bezdomovci.

"Bohužel, potřebných lidí nám stále přibývá," podotkla Malá. Jako zvlášť ohrožená skupina se v poslední době ukazují senioři, kteří nevyjdou s důchodem.

Nápad pochází z Kanady

Myšlenka na potravinovou pomoc kupovanou přímo lidmi vznikla v Hodoníně na začátku roku. Tehdy se stát výrazně opozdil s výplatami sociálních dávek, některým rodinám úplně došly peníze a Charitě veškeré zásoby.

"Oslovili jsme firmy, které nám poskytly třeba těstoviny, konzervy, paštiky, přesnídávky, mouku a podobné. Pak jsme přemýšleli co dál," řekla Malá.

S tím správným nápadem nakonec přišel jeden z koledníků, který se v lednu účastnil Tříkrálové sbírky. O potravinových boxech v obchodech mu vyprávěl kamarád z Kanady, kde je taková pomoc potřebným poměrně běžná.

"Akcí, při kterých po lidech něco chtějí, hlavně peníze, je teď hodně. Bude to chvíli trvat, než náš projekt vejde ve známost. Je to teprve začátek," řekla Malá.

Prozatím se Charita spojila se sítí obchodů Enapo. Drátěné koše na potravinovou pomoc jsou v prodejnách ve Wilsonově, Brandlově a Slunečné ulici v Hodoníně.

"Zákazníci už na ten koš reagují. Ptají se, o co jde, případně tam i něco přidají. Zatím jsou tam konzervy, dětské piškoty a podobné," řekla v pondělí po poledni vedoucí obchodu v Brandlově ulici Renáta Thielová.

Potravinovou banku jde využít jen omezeně

Charita by postupem času chtěla umístit koše i v prodejnách na Slavkovsku, Bučovicku a Rousínovsku a vedle Enapa najít i další partnery. "Jednání jsou ale velmi složitá a zdlouhavá," podotkla mluvčí hodonínské charity Renáta Holešínská.

Jak se uchytí nový projekt v Hodoníně, bedlivě sledují i ostatní oblastní charity. Jídlo pro chudé v současné době čerpají většinou z české potravinové banky, které dodává značnou část obsahu potravinová banka Evropské unie.

Jenže evropské zásoby lze podle státem stanovených pravidel použít jen pro lidi bez domova. Chudé rodiny nebo senioři, kteří mají kde bydlet, z ní obdržet jídlo nemohou.

"Potravinová banka jako taková nám navíc nestačí. Jsou roky, kdy z ní pokryjeme, co potřebujeme, ale třeba letos máme potravin velký nedostatek. Některé komerční řetězce by byly ochotny nám vypomoci zbožím těsně před datem trvanlivosti. Tam však zase narážíme na přísné hygienické předpisy," vysvětlila mluvčí Diecézní charity Brno Diana Tuyet-Lan Kosinová.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

VIDEO: Požár zničil střechu domu, jeden hasič se propadl stropem

Požár zničil střechu rodinného domu

Zhruba tři hodiny zápolili časně ráno hasiči s požárem rodinného domu v Plenkovicích na Znojemsku. Při zákroku na...

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Hasiči zakázali vstup do osady na Blanensku, vítr tam vylamuje stromy

Od sobotního rána zasahovali brněnští hasiči u 99 událostí, zejména u spadených...

Jihomoravští hasiči vyhlásili zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý na Blanensku. Jsou tam desítky vyvrácených stromů...

Najdete na iDNES.cz