Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Hodoníně mohou lidé darovat potraviny pro chudé přímo v obchodech

  11:21aktualizováno  11:21
Lidé, kterým v rodinném rozpočtu pravidelně scházejí peníze na jídlo, mají naději, že se jim dostane účinnější pomoci. Oblastní charita v Hodoníně v pondělí odstartovala nový projekt, prostřednictvím kterého se snaží shromažďovat potravinovou pomoc přímo v obchodech.

Chudým pomohou základní potraviny (ilustrační foto) | foto: Jan Hermann

Princip je jednoduchý. Vedení charity našlo v Hodoníně zatím tři partnerské obchody, kde označili vybrané zboží zvláštním logem. Podle něj zákazníci poznají, které potraviny chudí lidé nejvíce potřebují. Vybraný výrobek pak mohou přidat ke svému nákupu a za pokladnou uložit do zvláštního boxu.

Potraviny pro chudé

  • máslo
  • mouka
  • cukr
  • těstoviny
  • paštiky
  • konzervy
  • dětské přesnídávky a další potraviny vhodné pro děti
  • zboží s dlouhou dobou trvanlivosti

"Nechceme peníze. Nabízíme lidem, že mohou pomoci přímo konkrétním výrobkem a nemusejí přemýšlet, kam jejich peníze vlastně šly," vysvětlila koordinátorka projektu Ludmila Malá.

Sesbírané potraviny si pak charita vyzvedne a rozdělí mezi chudé. Mohou to být rodiny s malými dětmi, kde zůstali oba rodiče bez práce, matky samoživitelky, senioři i bezdomovci.

"Bohužel, potřebných lidí nám stále přibývá," podotkla Malá. Jako zvlášť ohrožená skupina se v poslední době ukazují senioři, kteří nevyjdou s důchodem.

Nápad pochází z Kanady

Myšlenka na potravinovou pomoc kupovanou přímo lidmi vznikla v Hodoníně na začátku roku. Tehdy se stát výrazně opozdil s výplatami sociálních dávek, některým rodinám úplně došly peníze a Charitě veškeré zásoby.

"Oslovili jsme firmy, které nám poskytly třeba těstoviny, konzervy, paštiky, přesnídávky, mouku a podobné. Pak jsme přemýšleli co dál," řekla Malá.

S tím správným nápadem nakonec přišel jeden z koledníků, který se v lednu účastnil Tříkrálové sbírky. O potravinových boxech v obchodech mu vyprávěl kamarád z Kanady, kde je taková pomoc potřebným poměrně běžná.

"Akcí, při kterých po lidech něco chtějí, hlavně peníze, je teď hodně. Bude to chvíli trvat, než náš projekt vejde ve známost. Je to teprve začátek," řekla Malá.

Prozatím se Charita spojila se sítí obchodů Enapo. Drátěné koše na potravinovou pomoc jsou v prodejnách ve Wilsonově, Brandlově a Slunečné ulici v Hodoníně.

"Zákazníci už na ten koš reagují. Ptají se, o co jde, případně tam i něco přidají. Zatím jsou tam konzervy, dětské piškoty a podobné," řekla v pondělí po poledni vedoucí obchodu v Brandlově ulici Renáta Thielová.

Potravinovou banku jde využít jen omezeně

Charita by postupem času chtěla umístit koše i v prodejnách na Slavkovsku, Bučovicku a Rousínovsku a vedle Enapa najít i další partnery. "Jednání jsou ale velmi složitá a zdlouhavá," podotkla mluvčí hodonínské charity Renáta Holešínská.

Jak se uchytí nový projekt v Hodoníně, bedlivě sledují i ostatní oblastní charity. Jídlo pro chudé v současné době čerpají většinou z české potravinové banky, které dodává značnou část obsahu potravinová banka Evropské unie.

Jenže evropské zásoby lze podle státem stanovených pravidel použít jen pro lidi bez domova. Chudé rodiny nebo senioři, kteří mají kde bydlet, z ní obdržet jídlo nemohou.

"Potravinová banka jako taková nám navíc nestačí. Jsou roky, kdy z ní pokryjeme, co potřebujeme, ale třeba letos máme potravin velký nedostatek. Některé komerční řetězce by byly ochotny nám vypomoci zbožím těsně před datem trvanlivosti. Tam však zase narážíme na přísné hygienické předpisy," vysvětlila mluvčí Diecézní charity Brno Diana Tuyet-Lan Kosinová.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Najdete na iDNES.cz