V jeskyních Moravského krasu se lze v zimě ohřát

  10:10aktualizováno  10:10
Když do podzemí Moravského krasu směřují turisté, většinou si s sebou berou oblečení navíc. V jeskyních se ovšem v mrazivých dnech mohou naopak ohřát. V jeskynních systémech je totiž stabilní teplota mezi sedmi až osmi stupni nad nulou.

Zájezd moskevských žen do Punkevních jeskyň | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Navíc hned dvě mají otevřeno i přes zimu. Kromě tradičních Punkevních jeskyní se letos turisté mohou celoročně podívat i do jeskyně Výpustek, která dřív patřila armádě a byla nepřístupná. - čtěte Generálka v jeskyni: za blikání světel hraje návštěvníkům Výpustku hudba

jeskyně v zimě

V Moravském krasu jsou celoročně otevřené Punkevní jeskyně, s ohledem na aktuální stav vodní hladiny funguje i vodní plavba po říčce Punkvě.
Do konce března je otevřeno od úterý do neděle od 8:40 do 14:00.
Zimní prohlídky pořádají i v jeskyni Výpustek, denně kromě pondělí vždy v 10, 11, 13 a 14 hodin. Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Kateřinská jeskyně jsou zatím nepřístupné kvůli zimování netopýrů. Otevírat by se letos měly už poslední únorový víkend. Více informací lze nalézt - ZDE. (duch)

"Otevřeno máme denně kromě pondělí. Na rozdíl od jiných jeskyní u nás totiž nezimují netopýři, respektive zimují jen v nepřístupných částech jeskyně," vysvětluje vedoucí Punkevních jeskyní Hynek Pavelka.

Prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně. I v zimě se dá plout na lodích po podzemní říčce Punkvě, po které se návštěvníci dostanou ze dna propasti Macocha až ke vchodu do jeskyní.

"Plavba je otevřená podle toho, jaká je vodní hladina. Zavírali bychom ji jen v případě, že by náhle odtálo velké množství sněhu, což ale v nejbližších dnech nehrozí," uklidňuje Pavelka.

V zimě bez objednávek

Zimní prohlídky mají navíc i jednu výhodu, nechodí na ně tolik lidí. Zatímco v létě bývají prohlídky zamluveny i několik týdnů dopředu, v zimě lze jeskyně navštívit i bez objednávky. "Je ale lepší, když návštěvníci zavolají dopředu," upozorňuje Pavelka.

Dopředu by si lidé měli zavolat i do Výpustku, kde nabízejí čtyři vstupy denně s výjimkou pondělí. "Ostatní jeskyně teď mají provoz omezený kvůli zimování netopýrů. I ve Výpustku jsou, je jich tu ale málo, navíc se stahují do zazdívek po Němcích, které jsme odbourali," vysvětluje vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Medvědí sál v jeskyni Výpustek

Právě ve Výpustku, někdejším protiatomovém bunkru armády, mají navíc i přes návštěvnickou sezonu nejvíc napilno. Správa jeskyní zde totiž provádí další úpravy.

"Chceme návštěvníkům ukázat, jak jeskyně vypadala v přírodním stavu, odbouráváme proto zdivo a dokončujeme dvě chodby o délce asi šedesáti metrů. Chystáme ale i novou expozici o vztahu lidí a jeskyní, jejíž součástí by měly být figuríny i plastiky jeskynního medvěda či lva," popisuje Jiří Hebelka, na co se turisté mohou těšit už letos v létě.

Ekologický vláček Punkevních jeskyň v Moravském krasu

Novinky jeskyňáři připravují i jinde. Třeba ve Sloupě v jeskyni Kůlna chystají promítání o výzkumech, které zde provádělo Moravské zemské muzeum, v Kateřinské jeskyni se zase chystá nové ozvučení, součástí prohlídek totiž bude přehrávání ukázek z Verdiho opery Nabucco.

"Sezona oficiálně začíná v březnu, letos bychom ale chtěli všechny jeskyně zpřístupnit už poslední víkend v únoru. Těsně před tím pak všude provedeme i nezbytné kontroly osvětlení a drobné opravy," dodává Hebelka.

A věří, že zlepšení přitáhnou i turisty, loni jich Moravský kras navštívilo celkem 335 911, z toho 88 213 cizinců. Nejoblíbenější jsou tradičně Punkevní jeskyně, jen do nich zavítalo přes dvě stě tisíc lidí.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

V Americe se víc používá selský rozum, říká ajťák ze Sillicon Valley

David Pavlík pracoval v USA ve společnostech Microsoft, Amazon, Netflix a...

Brněnský prodejce letenek, firma Kiwi.com, má od července novou výraznou posilu. Tým šéfa společnosti Olivera Dlouhého...

Další z rubriky

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Masaryka schovali do země, i tak nacisté sochu zničili. Zbyly z ní jen boty

Čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu zničili nacisté, kteří...

Před 90 lety dokončili František Burian se Stanislavem Rolínkem čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu na...

Jihomoravský kraj vypoví smlouvy některým dopravcům, má problém se mzdami

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj vypoví k 1. listopadu smlouvy těm autobusovým dopravcům, kteří jezdí v dopravních oblastech Brněnska,...

Najdete na iDNES.cz