Zájezd moskevských žen do Punkevních jeskyň

Zájezd moskevských žen do Punkevních jeskyň | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V jeskyních Moravského krasu se lze v zimě ohřát

  • 0
Když do podzemí Moravského krasu směřují turisté, většinou si s sebou berou oblečení navíc. V jeskyních se ovšem v mrazivých dnech mohou naopak ohřát. V jeskynních systémech je totiž stabilní teplota mezi sedmi až osmi stupni nad nulou.

Navíc hned dvě mají otevřeno i přes zimu. Kromě tradičních Punkevních jeskyní se letos turisté mohou celoročně podívat i do jeskyně Výpustek, která dřív patřila armádě a byla nepřístupná. - čtěte Generálka v jeskyni: za blikání světel hraje návštěvníkům Výpustku hudba

jeskyně v zimě

V Moravském krasu jsou celoročně otevřené Punkevní jeskyně, s ohledem na aktuální stav vodní hladiny funguje i vodní plavba po říčce Punkvě.
Do konce března je otevřeno od úterý do neděle od 8:40 do 14:00.
Zimní prohlídky pořádají i v jeskyni Výpustek, denně kromě pondělí vždy v 10, 11, 13 a 14 hodin. Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Kateřinská jeskyně jsou zatím nepřístupné kvůli zimování netopýrů. Otevírat by se letos měly už poslední únorový víkend. Více informací lze nalézt - ZDE. (duch)

"Otevřeno máme denně kromě pondělí. Na rozdíl od jiných jeskyní u nás totiž nezimují netopýři, respektive zimují jen v nepřístupných částech jeskyně," vysvětluje vedoucí Punkevních jeskyní Hynek Pavelka.

Prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně. I v zimě se dá plout na lodích po podzemní říčce Punkvě, po které se návštěvníci dostanou ze dna propasti Macocha až ke vchodu do jeskyní.

"Plavba je otevřená podle toho, jaká je vodní hladina. Zavírali bychom ji jen v případě, že by náhle odtálo velké množství sněhu, což ale v nejbližších dnech nehrozí," uklidňuje Pavelka.

V zimě bez objednávek

Zimní prohlídky mají navíc i jednu výhodu, nechodí na ně tolik lidí. Zatímco v létě bývají prohlídky zamluveny i několik týdnů dopředu, v zimě lze jeskyně navštívit i bez objednávky. "Je ale lepší, když návštěvníci zavolají dopředu," upozorňuje Pavelka.

Dopředu by si lidé měli zavolat i do Výpustku, kde nabízejí čtyři vstupy denně s výjimkou pondělí. "Ostatní jeskyně teď mají provoz omezený kvůli zimování netopýrů. I ve Výpustku jsou, je jich tu ale málo, navíc se stahují do zazdívek po Němcích, které jsme odbourali," vysvětluje vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Medvědí sál v jeskyni Výpustek

Právě ve Výpustku, někdejším protiatomovém bunkru armády, mají navíc i přes návštěvnickou sezonu nejvíc napilno. Správa jeskyní zde totiž provádí další úpravy.

"Chceme návštěvníkům ukázat, jak jeskyně vypadala v přírodním stavu, odbouráváme proto zdivo a dokončujeme dvě chodby o délce asi šedesáti metrů. Chystáme ale i novou expozici o vztahu lidí a jeskyní, jejíž součástí by měly být figuríny i plastiky jeskynního medvěda či lva," popisuje Jiří Hebelka, na co se turisté mohou těšit už letos v létě.

Ekologický vláček Punkevních jeskyň v Moravském krasu

Novinky jeskyňáři připravují i jinde. Třeba ve Sloupě v jeskyni Kůlna chystají promítání o výzkumech, které zde provádělo Moravské zemské muzeum, v Kateřinské jeskyni se zase chystá nové ozvučení, součástí prohlídek totiž bude přehrávání ukázek z Verdiho opery Nabucco.

"Sezona oficiálně začíná v březnu, letos bychom ale chtěli všechny jeskyně zpřístupnit už poslední víkend v únoru. Těsně před tím pak všude provedeme i nezbytné kontroly osvětlení a drobné opravy," dodává Hebelka.

A věří, že zlepšení přitáhnou i turisty, loni jich Moravský kras navštívilo celkem 335 911, z toho 88 213 cizinců. Nejoblíbenější jsou tradičně Punkevní jeskyně, jen do nich zavítalo přes dvě stě tisíc lidí.