Dobré místo? V kraji porostou platy v IT, průmyslu či nemocnici

  7:58aktualizováno  7:58
Na jižní Moravě by se podle odhadů měly příští rok zvýšit mzdy o necelá tři procenta. Polepší si zaměstnanci v IT, průmyslu či nemocnici. Naopak stavebnictví se chystá na horší časy. Celkově mají lidé v Jihomoravském kraji po Praze a středních Čechách nejvyšší mzdy.
Platy porostou v největší krajské nemocnici, IT oblasti i v průmyslu. Horší to bude ve stavebnictví nebo pivovarnictví. (Ilustrační snímek)

Platy porostou v největší krajské nemocnici, IT oblasti i v průmyslu. Horší to bude ve stavebnictví nebo pivovarnictví. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

"Původně jsem se přestěhoval za prací do Prahy, před časem jsem se ale vrátil zpět domů na jih Moravy. Plat tu mám přibližně stejný a navíc nemusím dojíždět," říká Tomáš Sedláček, který pracuje u místní stavební firmy jako stavbyvedoucí.

Vyhlídky na zvyšování platu pro něho však v příštím roce nejsou moc příznivé. Růst mezd se dá podle ekonomů alespoň minimálně očekávat ve většině sektorů. Kromě stavebnictví.

"Je to odvětví pod neustálým tlakem, na změnu či navýšení platů se tu moc spoléhat nedá," tvrdí ekonom společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Stavebnictví čeká boj

Jihomoravský kraj v číslech

2,7 procenta - o tolik porostou příští rok v průměru mzdy.

3. - Tolikátá je jižní Morava v porovnání s ostatními kraji ve výši mezd.

"Stavebnictví bude jako sektor v příštím roce pokulhávat. A pokud se odrazí ode dna, tak to bude spíš až v druhé polovině roku," dodává makroekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Stavebním firmám tak nezbude než bojovat o každou zakázku. "Myslím, že se ve stavebnictví pořád podnikat vyplatí, ale velice záleží na zakázkách. Největším problémem je dobrou zakázku získat. Před pěti lety bylo tohle podnikání o mnoho výnosnější," popisuje Lubomír Kobliha šéf stavební firmy z Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku.

Podle Sobíška by měly platy v příštím roce vyrůst v průměru o 2,7 procenta. "Začátkem roku budou mzdy stagnovat, jelikož letos ekonomika spíš klesala. Firmy budou čekat, až se ekonomika oživí, až pak mohou začít o nějaké procento mzdy zvyšovat," dodal Menčík.

Lépe se mají zaměstnanci jen v Praze a středních Čechách

Průměrná hrubá mzda na jihu Moravy přeskočila na podzim hranici čtyřiadvaceti tisíc korun. Po Praze a Středočeském kraji teď vydělávají Jihomoravané nejvíce.

Na největší přírůstek na svých výplatních páskách mohou v příštím roce čekat lidé pracující v IT či v průmyslu.

"Platy v IT pořád stoupají a stoupat budou," komentuje Menčík. Brněnská softwarová firma Kentico už teď svým zaměstnancům nabízí nadprůměrné platy, v příštím roce hodlá firma rozšiřovat své řady.

"V minulém roce jsme narostli o desítky procent, v příštím roce čekáme to samé. Plánujeme nabírat další zaměstnance," tvrdí šéf společnosti Petr Palas.

Ve stále složitější situaci se naopak ocitají třeba pivovary. "Spotřeba piva v česku klesá a bude to tak i nadále. Chtěli bychom ale zvládnout minimálně stagnovat. Zvyšování mezd bude závislé na tom, jak se povede firmě. O případný zisk bychom se podělili se zaměstnanci," vysvětlil obchodní ředitel Pivovaru Černá Hora Bořivoj Bartoněk.

V největší nemocnici v kraji si polepší

Největším zaměstnavatelem v kraji je brněnská fakultní nemocnice. V současnosti tu pracuje pět a půl tisíce lidí.

"V příštím roce by měly být naše příjmy podstatně vyšší. Od ledna navíc zaměstnancům vrátíme navýšení platů o 6,25 procenta, které jsme jim museli v minulém roce vzít v důsledku špatné ekonomické situace. Vše stojí na očekávaném navýšení plateb od pojišťoven," popisuje ředitel nemocnice Roman Kraus.

V těsném závěsu v počtu zaměstnanců je pak Masarykova univerzita. Tady pracuje necelá pětitisícovka lidí. "Změny ve mzdách nepředpokládáme, pokud tedy bude zachován rozpočet ministerstva školství," tvrdí kvestor univerzity Ladislav Janíček.

Oživení v příštím roce čekají Veletrhy Brno.

"Rok 2014 by měl přinést ekonomické zlepšení. Průměrná mzda se u nás pohybuje nad republikovým průměrem, někde okolo třiceti tisíc. Plošné navyšování pro příští rok tak neplánujeme," říká generální ředitel veletrhů Jiří Kuliš.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Za zničení čtyřiceti soudobých obrazů dostal bývalý kastelán podmínku

Kastelán valtického zámku Michal Tlusták při vybalování vzácné knížecí koruny.

Bývalý kastelán valtického zámku Michal Tlusták dostal u okresního soudu v Břeclavi podmínku za zničení několika...

Dálnice D43 má vést přes Brno, ukázala studie Jihomoravského kraje

Řidiči nyní musejí v úseku Liberec–Turnov počítat ve špičce se zhruba...

Dálnice D43 má vést na sever od D1 k Moravské Třebové přes Brno ve stopě takzvané Hitlerovy dálnice. Vyplývá to z...

Drát přehozený přes vysoké napětí mohl někoho zabít, policie má podezřelé

Neznámý pachatel v Kloboukách u Brna přehodil přes vedení vysokého napětí drát,...

Policisté našli dvojici mužů, kteří v létě v Kloboukách u Brna vytvořili potenciálně smrtící past. Přehodili drát přes...

Najdete na iDNES.cz