Počet vykradených domů v kraji roste. Přes nezabezpečené dveře se zloději dokážou dostat za pár minut. (Ilustrační snímek)

Počet vykradených domů v kraji roste. Přes nezabezpečené dveře se zloději dokážou dostat za pár minut. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Dva rodinné domy denně. Na jižní Moravě roste počet vloupání

  • 1
V průměru něco přes dva vykradené rodinné domy denně. Policejní statistika za loňský rok ukazuje, že na jihu Moravy vzrostl počet vloupání o třetinu. Zloději v kraji, který je oblíbenou destinací i pro polské skupiny zlodějů, se čím dál více zaměřují místo chat a bytů rovnou na rodinné domy.

Počet vykradených domů vzrostl v kraji z 596 na 787. Spolu s Prahou, Středočeským a Moravskoslezským krajem tak patří Brno a jeho okolí k nejnebezpečnějším oblastem.

Jižní Morava je navíc oblíbeným cílem i pro přespolní zloděje. "Jezdila sem například skupina z Polska, která navrtávala plastová okna. Též v kraji působila zlodějská skupina z Ostravy," prozrazuje kriminalista a náměstek policejního ředitele Libor Kachlík.

Mnohdy přitom stačí málo a loupeži lze předejít. "Odcházíme-li z bytu, je dobré nejen zamknout dveře, ale zavřít a zabezpečit také okna a další možné přístupové cesty do objektu," radí mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Při delším opuštění domu doporučuje požádat známého, aby na obydlí dohlédl a pomohl vyvolat dojem, že se v domě stále bydlí. "Posekat trávník, vybírat poštovní schránku, zamést chodník a podobně," dodává Vedrová.

Nezabezpečené dveře přemůžou za pár minut

Zloději překvapivě často loupí už i přes den. Obcházejí domy a zvoní. Když se náhodou odezvy dočkají, vybalí připravenou univerzální otázku. Když ne, vloupají se.

Zpravidla se do domů dostanou oknem, ať už sklepním nebo klasickým. "Stačí nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování, nebo prostě vybít prosklenou tabuli a otočit kličkou," upozorňuje odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček z firmy NEXT.

Pro zloděje jsou lákavé také přilehlé garáže nebo kůlny s dílenským vybavením a zahradní technikou. Anebo zadní vchod od domu. Zkrátka cokoli jiného než přední dveře, které často chrání speciální zabezpečení.

"No a nezabezpečené vstupní dveře lupiči ihned poznají a překonají je během několika minut vypáčením zámku, odvrtáním či rozlomením vložky nebo proražením dveří," dodává Pavlíček.

Vy spíte, oni kradou

Výjimečné však stále nejsou ani případy klasických nočních loupeží. Oblíbenou dobou pro lup bývá interval mezi půlnocí a druhou hodinou ranní.

"Často se stává, že lidé v klidu spí v ložnici v patře domku a v přízemí zatím vesele řádí zlodějíček," potvrzuje jihomoravský policejní šéf Leoš Tržil.

Průměrná škoda způsobená loupeží v rodinném domě dosahuje podle statistik policie bezmála padesáti tisíc korun. Bezpečnostní dveře, které mohou krádežím zabránit, přitom vyjdou zhruba na polovinu.

"Pokud má klient doma například certifikované bezpečnostní dveře nebo je napojený na pult centrální ochrany, bude zpravidla platit i nižší pojistné. Pojišťovna zároveň zohlední úroveň zabezpečení při vyřizování případné pojistné události," doplnila Lucie Ponertová ze Slavia pojišťovny.