Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jih Moravy přišel jako jediný kraj o turisty. Hlavně o ty zahraniční

  17:28aktualizováno  17:28
Loni se ubytovalo v Jihomoravském kraji o čtyři procenta zahraničních turistů méně než rok předtím. A to přesto, že je jižní Morava stále druhým nejnavštěvovanějším regionem hned po Praze. Podle odborníků je třeba zlepšit jazykovou vybavenost i leteckou dopravu.

Turistů v loňském roce přijelo na jih Moravy méně než v roce 2011. Na snímku brněnská katedrála Petrov. | foto: Radek Miča, MAFRA

Loni se na jihu Moravy ubytovalo 1,1 milionu turistů. To je o 0,7 procenta méně než v roce 2011. Negativní trend je výraznější u cizinců, kterých loni dorazilo o sedmnáct tisíc méně, což je pokles dokonce o čtyři procenta. Tuzemských hostů naopak přijelo o devět tisíc více. S informacemi přišel Český statistický úřad.

Počet turistů ubytovaných loni

Turisté na jižní Moravě v roce 2012:

celkem 1 107 312

tuzemští 701 791

zahraniční 405 521

Turisté na jižní Moravě v roce 2011:

celkem 1 115 349

tuzemští 692 575

zahraniční 422 774

Zdroj: Český statistický úřad

"Počet turistů na jižní Moravě poklesl zanedbatelně, spíš bych to označil jako stagnaci. Což je ovšem signál k tomu, že je potřeba stále zlepšovat služby, aby kraj mohl konkurovat ostatním," komentoval mluvčí agentury CzechTourism Pavel Klicpera.

Největší nárůst naopak zaznamenal Plzeňský kraj a jižní Čechy, a to téměř o deset procent.

Na jih Moravy nejčastěji cestují Poláci

Podle Zuzany Vojtové z jihomoravské Centrály cestovního ruchu je možné, že se propadla především takzvaná byznys turistika. Tedy že přijelo méně lidí na konference, kongresy a veletrhy. "Teď se můžeme maximálně dohadovat, co za tím stojí. Rozhodně se tím ale budeme zabývat a zpracujeme podrobnou analýzu," reagovala Vojtová.

Z čísel statistiků vyplývá, že turisté ze zahraničí tvoří na jižní Moravě 36 procent hostů. Nejčastějšími návštěvníky ze zahraničí jsou Poláci, kterých přijelo téměř 78 tisíc, a Slováci, kterých bylo 54 tisíc. Třetí v pořadí jsou Němci se 46 tisíci turisty.

V relativních číslech nejvíce rostl počet hostů z Portugalska, a to dvaapůlkrát. Jihomoravský kraj je také oblíbeným cílem Estonců a Litevců. Třetina návštěvníků z těchto pobaltských zemí, kteří navštíví Česko, se ubytuje i na jižní Moravě. Průměrně strávili turisté v hotelech či kempech v kraji dvě noci.

Podle Klicpery by jich mohlo být ještě více, kdyby byl kraj lépe dopravně dostupný. "Pokles návštěvníků totiž může být způsobený i tím, že ubylo linek na brněnské letiště," podotkl Klicpera.

Brno přišlo především o pravidelné spojení s Prahou, které je důležité hlavně jako transport na velké mezinárodní letiště v Ruzyni. Skončily také aerolinky CCA zajišťující některá spojení s Ruskem.

Mezery ve službách pro důchodce

Místopředsedkyně Asociace průvodců ČR Marina Sedláková také upozorňuje, že v restauracích v kraji stále mnozí číšníci neumějí anglicky ani německy. S turisty tak musí přijít někdo, kdo bude tlumočit. Mnohé památky pak podle ní nejsou dobře přístupné autobusy, navíc pro ně chybějí parkoviště.

"To je přitom pro klientelu v důchodovém věku, která často jezdí s cestovními kancelářemi, naprosto zásadní," dodala Sedláková.

Jitka Čechová provozuje dva hotely v Lednicko-valtickém areálu a z vlastní zkušenosti ví, že turisty je potřeba lákat neustále. S kolegou už proto vymýšlí projekt na založení klubu přátel Lednicko-valtického areálu, jehož členům by posílali různé speciální nabídky a slevy.

"Lidé přijedou jednou a pak už třeba chtějí jinam. Přitom v areálu je toho k vidění spousta," řekla Čechová, která řídí Zámecký hotel Lednice a valtický hotel Hubertus.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Šofér se zákazem řídí dál a ještě fetuje. Policie už mu zabavila tři auta

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Notorického hříšníka přistihli v pátek za volantem policisté v Kyjově. Při běžné dopravní kontrole zjistili, že...

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90...

Najdete na iDNES.cz