V Justičním areálu je bomba, telefonoval další anonym

  14:47aktualizováno  16:58
Mužský hlas ve 13:23 na lince 158 oznámil, že v budově Justičního areálu v Brně je opět bomba. "Areál prohledávala asi čtyřicítka policistů, pyrotechnici i psovodi. Informovali jsme také hasiče a záchranáře," popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. Žádný výbušný systém však na místě nebyl nalezen.

Policisté prohledávali Justiční areál v Brně kvůli anonymnímu telefonátu, který vyhrožoval bombou - Mluvčí soudu pro Brno-venkov Michal Hoskovec (v bílé bundě) | foto: Michal Horák, MF DNES

"Budova tentokrát není vyklizena, evakuace osob podle vedoucího opatření zatím není třeba, nepouštíme ale další osoby dovnitř, pouze ven. Ti, co už uvnitř byli, normálně pokračují v práci," dodal Malášek.

Justiční areál byl od poloviny prosince 2009 prohlížen pyrotechniky a psovody už počtvrté. Policie přitom dopadla autora předchozích výhružných telefonátů (viz Nechtěl připustit jednání soudu, tak volal, že je v něm bomba).

"Akce byla ukončena v 15:00, žádný výbušný systém nebyl nalezen. Po pachateli ale pátráme, máme už i nějaká konkrétní zjištění, která vyhodnocujeme," naznačil Malášek.

Soudkyně odjela do cely

Muži, který do Justičního areálu volal v minulosti už třikrát a kterého ve čtvrtek soudkyně poslala do vazby, nový anonym výhrůžným telefonátem nepomohl.

"Muž byl vzat do vazby, nejen proto, že se činu dopustil celkem třikrát, ale že i sám viděl, jaký dopad jeho telefonát má, protože se po oznámení sám přišel zeptat, na kdy bude odročeno jednání ve věci svěření dítěte do péče. Navíc je už dvakrát trestaný a nyní je stíhaný pro další dva trestné činy s tímto nesouvisející," dodal Hoskovec.

"Vždy volal z podobného nebo stejného místa, navíc poblíž svého bydliště. Telefonáty přitom mařily možnost rozhodnout o jeho vině v jiných záležitostech. Pak už jsme šli najisto, ten muž byl zadržen a bylo mu sděleno obvinění," rekapituloval mluvčí kauzu šestatřicetiletého muže z Oslavan.

Ten byl již v minulosti souzen pro nedovolené ozbrojování. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let odnětí svobody nepodmíněně.

Souvislost mezi případy se nepotvrdila

Že by dnešní anonym přímo souvisel s touto kauzou, mluvčí Hoskovec nepotvrdil. "Nedá se spekulovat, jestli je to tatáž věc, protože v době, kdy anonym volal, ta osoba už byla zadržená a neměla přístup k telefonu. Ale je to neuvěřitelná shoda náhod," připustil mluvčí.

Většina lidí, kteří byli v době anonymního vyhrožování v budově, podle Maláška odešla.

"S ohledem na obsah telefonátu nebyla celá situace vyhodnocena jako příliš riziková. Všichni, kteří byli uvnitř, se ale mohli rozhodnout, zda budou v jednání pokračovat, nebo zda odejdou. Dá se říci, že účastníci řízení budovu opustili všichni, uvnitř zůstali jen někteří pracovníci soudu," dodal Hoskovec.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Dálnice D43 má vést přes Brno, ukázala studie Jihomoravského kraje

Řidiči nyní musejí v úseku Liberec–Turnov počítat ve špičce se zhruba...

Dálnice D43 má vést na sever od D1 k Moravské Třebové přes Brno ve stopě takzvané Hitlerovy dálnice. Vyplývá to z...

Doplácejte a my vám zavedeme bankomat, žádají od malých obcí banky

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Služby z maloměst rychle mizí. Bankomat, doktor, lékárna, pošta. Za tím vším musejí lidé jezdit kilometry daleko. Pokud...

Brněnský letohrádek zve na betlémy a největší dioráma o životě Krista

V Brně je k vidění největší betlémové dioráma v republice

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně....

Najdete na iDNES.cz