Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kohoutková voda v brněnském kampusu konečně bude pitná. Za 34 milionů

  8:59aktualizováno  8:59
Zhruba za měsíc si studenti a pracovníci Masarykovy univerzity vychutnají v bohunickém kampusu první doušky nezávadné kohoutkové vody. Napít se z vodovodu si do nynějška nemohou dovolit kvůli závadnému potrubí. Dělníci už začali montovat nové nerezové trubky. Jejich výměna vyjde na 34 milionů korun.

V univerzitním kampusu v Bohunicích vyměňují řemeslníci vadné pozinkované vodovodní potrubí. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Bohunický kampus stál pět miliard korun. Přesto do něj musela univerzita pravidelně dovážet balenou vodu, což měsíčně stálo šedesát tisíc korun. Důvodem bylo potrubí, ze kterého se uvolňoval zinek. Voda se tím znehodnocovala tak, že nebyla podle odborníků vhodná k pití.

Fotogalerie

Před nedávnem se univerzita po téměř tříletých tahanicích se stavebními firmami dohodla na výměně za kvalitnější nerezové trubky. Dělníci už na opravě začali pracovat.

"Podařilo se nám s dodavateli dohodnout řešení, které by mělo zajistit kvalitní vodu v celém kampusu. Potrubí bude navíc odpovídat současným standardům, které jsou vyšší než v době, kdy se kampus stavěl," řekl kvestor univerzity Ladislav Janíček.

Předpokládané náklady ve výši 34 milionů korun zaplatí přibližně ze šedesáti procent stavební firmy Unistav a OHL ŽS. Zbytek uhradí škola.

Kde chyba vznikla, není jasné

Podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové není jednoznačné, zda chybu způsobily firmy špatnými trubkami, nebo univerzita přišla se špatným projektem. "V době, kdy se kampus projektoval a budoval, se pro určitou část rozvodů standardně používalo potrubí z pozinkovaných trubek," bránila Fojtová projekt.

Podle ní univerzita zaplatí čtyřicet procent nákladů "s ohledem na navýšení standardu", který představuje lepší nerezové potrubí.

Marek Navrátil z firmy Unistav to vidí jasněji. "Nikdy to není černobílé. Máme za sebou tříletou anabázi, kdy se zjišťovalo, kdo je viníkem. Z dělení nákladů to jasně vyplývá," uvedl Navrátil.

Nejprve se dočkají dva pavilony

Nekvalitní voda teče dohromady v sedmnácti budovách kampusu. Podle Fojtové se nové potrubí instaluje nejprve ve dvou pavilonech A5 a A13. Opravovat se bude za plného provozu školy, který však není teď ve zkouškovém období tak hektický.

Podle Fojtové sice budou nějaká omezení, ale nebude nutné vyhlásit například mimořádné volno. Hotovo by mělo být před začátkem letního semestru, tedy zhruba v polovině února.

"Po vyhodnocení výsledků a ověření kvality vody bude výměna pokračovat i v dalších pavilonech," uvedla. Detailní rozbory vody nechala univerzita udělat v létě roku 2010 poté, co si studenti a učitelé stěžovali na nevyhovující pach a chuť.

Podle mluvčí voda sice nemohla ohrozit zdraví lidí, podle platných hygienických norem ale nebyla vhodná k pití. Univerzita proto následně reklamovala kvalitu vody u stavebních firem.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz