Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kohoutková voda v brněnském kampusu konečně bude pitná. Za 34 milionů

  8:59aktualizováno  8:59
Zhruba za měsíc si studenti a pracovníci Masarykovy univerzity vychutnají v bohunickém kampusu první doušky nezávadné kohoutkové vody. Napít se z vodovodu si do nynějška nemohou dovolit kvůli závadnému potrubí. Dělníci už začali montovat nové nerezové trubky. Jejich výměna vyjde na 34 milionů korun.

V univerzitním kampusu v Bohunicích vyměňují řemeslníci vadné pozinkované vodovodní potrubí. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Bohunický kampus stál pět miliard korun. Přesto do něj musela univerzita pravidelně dovážet balenou vodu, což měsíčně stálo šedesát tisíc korun. Důvodem bylo potrubí, ze kterého se uvolňoval zinek. Voda se tím znehodnocovala tak, že nebyla podle odborníků vhodná k pití.

Fotogalerie

Před nedávnem se univerzita po téměř tříletých tahanicích se stavebními firmami dohodla na výměně za kvalitnější nerezové trubky. Dělníci už na opravě začali pracovat.

"Podařilo se nám s dodavateli dohodnout řešení, které by mělo zajistit kvalitní vodu v celém kampusu. Potrubí bude navíc odpovídat současným standardům, které jsou vyšší než v době, kdy se kampus stavěl," řekl kvestor univerzity Ladislav Janíček.

Předpokládané náklady ve výši 34 milionů korun zaplatí přibližně ze šedesáti procent stavební firmy Unistav a OHL ŽS. Zbytek uhradí škola.

Kde chyba vznikla, není jasné

Podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové není jednoznačné, zda chybu způsobily firmy špatnými trubkami, nebo univerzita přišla se špatným projektem. "V době, kdy se kampus projektoval a budoval, se pro určitou část rozvodů standardně používalo potrubí z pozinkovaných trubek," bránila Fojtová projekt.

Podle ní univerzita zaplatí čtyřicet procent nákladů "s ohledem na navýšení standardu", který představuje lepší nerezové potrubí.

Marek Navrátil z firmy Unistav to vidí jasněji. "Nikdy to není černobílé. Máme za sebou tříletou anabázi, kdy se zjišťovalo, kdo je viníkem. Z dělení nákladů to jasně vyplývá," uvedl Navrátil.

Nejprve se dočkají dva pavilony

Nekvalitní voda teče dohromady v sedmnácti budovách kampusu. Podle Fojtové se nové potrubí instaluje nejprve ve dvou pavilonech A5 a A13. Opravovat se bude za plného provozu školy, který však není teď ve zkouškovém období tak hektický.

Podle Fojtové sice budou nějaká omezení, ale nebude nutné vyhlásit například mimořádné volno. Hotovo by mělo být před začátkem letního semestru, tedy zhruba v polovině února.

"Po vyhodnocení výsledků a ověření kvality vody bude výměna pokračovat i v dalších pavilonech," uvedla. Detailní rozbory vody nechala univerzita udělat v létě roku 2010 poté, co si studenti a učitelé stěžovali na nevyhovující pach a chuť.

Podle mluvčí voda sice nemohla ohrozit zdraví lidí, podle platných hygienických norem ale nebyla vhodná k pití. Univerzita proto následně reklamovala kvalitu vody u stavebních firem.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Na ulici ve Vyškově nalezli mrtvého muže, zemřel násilnou smrtí

(Ilustrační snímek)

Mrtvého muže nalezli ráno obyvatelé Vyškova v Dědické ulici. Podle policistů zemřel násilnou smrtí, bližší podrobnosti...

Brněnská Úrazovka postupně chátrá, pomůže jí pavilon za půl miliardy

Nový moderní osmipatrový pavilon s heliportem na střeše propojí se současnou...

Problémy s dosluhujícími operačními sály vyřeší Úrazové nemocnici v Brně nová budova. Osmipatrový prosklený pavilon...

Brno jako Dubaj? Radní chtějí mít ve městě bez sněhu krytou sjezdovku

(ilustrační snímek)

Mohla by být v Brně sjezdovka, i když po většinu zimy ve městě není vůbec sníh? Žádný problém, řekli si brněnští radní...

Najdete na iDNES.cz