Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V kauze lehkých topných olejů padl další trest

  • 0
Další rozsudek v kauze lehkých topných olejů dnes po osmi letech padl u brněnského krajského soudu. Dva ze tří obviněných si za pokus o vraždu svého obchodního partnera odsedí 10 a 11 a půl roku ve vězení. Třetí obviněná byla zproštěna viny.

Jaromíra Šmédková, které nebyla vina v pokusu o vraždu prokázána, už ale byla loni za krácení poplatků spojených s nákupem lehkých topných olejů odsouzena na 7 let ve vězení.

Více než padesátkrát odebrala a prodala lehké topné oleje jako naftu, nezaplatila ale spotřební daň ani daň z přidané hodnoty. Vznikla tak škoda více než 600 milionů korun.

Dvaačtyřicetiletého Tomáše Jalůvku a třiapadesátiletou Hanu Novákovou uznal soud vinnými ze zosnování vraždy jejich obchodního společníka Rudolfa Miloše Gucka.

"Tomáš Jalůvka se dopustil trestného činu pokusu o vraždu a krácení daní. Téhož se dopustila i Hana Nováková," uvedl předseda soudního senátu Pavel Göth. Jalůvka si odsedí 10 let ve věznici s ostrahou, ve stejném typu věznice si trest 11 a půl roku odpyká také Nováková.

Oba podle soudu zorganizovali vraždu svého obchodního partnera Gucka a přes prostředníka sehnali dva muže ze Slovenska k jeho fyzické likvidaci. Slíbili jim odměnu 1,5 milionu korun.

Jalůvka pak vylákal Gucka z Německa na Slovensko a použil pro něj falešný pas. Na Slovensku pak Jalůvka nenápadně rozděloval lidi do aut, která je měla odvézt. Gucka posadil do auta k najatým mužům.

Gucka se v autě pokusili uškrtit a ubodat šroubovákem

"Kolařík, který seděl za Guckem, ho v autě začal škrtit provazem na vázání slámy, řidič Forró zastavil a snažil se ho probodnout šroubovákem," popsal předseda soudního senátu.

Gucko se však útočníkům bránil a nakonec se mu podařilo je přesvědčit, že když ho nezavraždí, dobře jim oběma zaplatí. Útočníci souhlasili a vzali si od Gucka hodinky a šperky, které nosil. Ty odevzdali Jalůvkovi a Novákové jako důkaz úspěšné vraždy.

Předtím ale Gucka ukryli na zapadlém statku na Slovensku. Odtamtud se Guckovi podařilo na tentýž falešný pas utéct zpátky do Německa.

Neúspěšní útočníci už na Slovensku byli odsouzeni za trestný čin pokusu o vraždu. Gucko, který žije v Mnichově, byl na území Německa odsouzen ze zpronevěry.

Jalůvka se vyšetřovatelům sám přiznal

Na případ pokusu o vraždu přišli vyšetřovatelé tak, že před čtrnácti lety vyšetřovali kauzu lehkých topných olejů a spolupracovali s Jalůvkou. Ten tíhu svědomí nevydržel a popsal vyšetřovatelům pokus o vraždu.

V průběhu soudních líčení však začal své výpovědi měnit ve svůj prospěch a od pokusu o vraždu muže, se kterým obchodně spolupracoval, se distancoval.

Jalůvkovi i Novákové hrozilo za pokus o vraždu 12 až 15 let ve vězení. Soud jim však udělil trest pod hranicí 12 let, protože jde o případ, který se řešil už od roku 1994. V případě Jalůvky přihlédl k dobrému chování ve vězení v při předchozím výkonu trestu.