Někteří členové údajného gangu zůstávají ve vězení, ostatní už se dostali na svobodu. (Ilustrační snímek)

Někteří členové údajného gangu zůstávají ve vězení, ostatní už se dostali na svobodu. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

V kauze Toflova gangu v tichosti přibyl další obviněný, už třináctý

  • 1
Kroky vyšetřovatelů kauzy Toflova gangu nejsou v současnosti příliš průhledné. MF DNES se však podařilo zjistit, že v polovině února přibyl v naprosté tichosti ke dvanácti dosud obviněným mužům i třináctý člen gangu.

Na rozdíl od lidí, které policie zadržela při prvních dvou vlnách zatýkání, zůstává poslední obviněný muž na svobodě.

"Jeho vzetí do vazby jsme ani nenavrhovali," uvedl bez dalšího upřesnění Martin Brzobohatý z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, který na vyšetřování případu od počátku dohlíží.

Kdo je tím třináctým obviněným ani co mu vyšetřovatelé kladou za vinu, nechtěl státní zástupce komentovat. Podle informací ze zdrojů blízkých vyšetřování se však jedná o muže jménem Jaromír Šálek, který údajně přibližně před čtyřmi lety vydíral jednoho ze členů jihomoravské ODS.

Politik, jehož jméno redakce nezveřejňuje kvůli probíhajícímu vyšetřování, tehdy působil ve volené funkci v celostátní politice. Ke kauze se nyní vrací jen nerad. "Bylo to stresující pro mě i mé okolí," vzpomíná muž.

Státní zástupce doufá, že vyšetřování skončí v květnu

Kromě Šálka, který tehdy dotyčnému vyhrožoval, se na vydírání podle vyšetřovatelů podílel i dříve obviněný Eduard Slanina. Vše pak údajně koordinoval bývalý policista Miloš Almasy, který podle spisu spolu s expolicistou Michalem Toflem celý gang řídil.

V řadě skutků, které kriminalisté kladou gangu za vinu, tak přibyl sedmatřicátý. Částky, o které při vydírání šlo, se přitom pohybovaly od desítek či stovek tisíc po miliony korun. Vše se odehrávalo od roku 1998 do roku 2010.

I přes spletitost případu, ve kterém kriminalisté postupně vyslýchají desítky svědků a poškozených, doufá dozorující státní zástupce Martin Brzobohatý, že se vyšetřování podaří ukončit letos v létě.

"Nemohu bohužel odhadnout, zda bude poté skutečně podána obžaloba. Není tedy možné říct, kdy se případ může objevit u soudu," dodal Brzobohatý.

Obhájce: Nelze dokázat, že šlo o organizovanou skupinu

Advokáti obviněných však upozorňují na to, že žádný ze svědků zatím nepotvrdil, že šlo skutečně o organizovaný gang. "Ze žádného svědectví se nedá odvodit, že se skutečně jednalo o dobře organizovanou skupinu, jejíž členové měli mezi sebou rozdělené role tipařů, zametačů stop či organizátorů," tvrdí obhájce Eduarda Slaniny Jan Novák.

Otázky kolem vyšetřování vyvolává také to, jak je možné, že někteří členové údajného gangu zůstávají ve vězení a jiní se už dostali na svobodu.

"Ve vězení je nyní pět lidí, z nichž někteří jsou ve vazbě a ostatní nastoupili do výkonu trestu kvůli předchozí trestné činnosti," upřesnil Brzobohatý. Stíhaných je přitom třináct lidí, z nichž se některé do vazby nikdo ani nepokoušel dostat. Všem přitom v případě prokázání viny hrozí přibližně stejný trest.