Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V kraji přibývá domácího násilí, z domu policisté letos vykázali už 68 agresorů

  • 3
Už 68 násilníků, kteří svým blízkým byli natolik nebezpeční, že je policisté museli vykázat nejméně na deset dní z domu, evidují na jižní Moravě od začátku roku kriminalisté a pracovníci intervenčního krizového centra.

"Na stejném čísle jsme vloni byli až v polovině prosince," upozornila Eva Hrabálková z krajského Intervenční centra, které se věnuje obětem domácího násilí. "Přibylo nám také klientů, od ledna se jich na nás nově obrátilo 307, loni touto dobou to bylo o deset méně," dodala.

Zda čísla stoupla kvůli tomu, že útočníků je více a jsou agresivnější, nebo proto, že oběti už umí lépe požádat o pomoc a při útoku kontaktují policii, podle ní nelze jednoduše říci. "V Brně existuje specializovaná skupina policistů zaměřená na domácí násilí, proto jsou ty počty o tolik vyšší," věří ale mluvčí jihomoravské policie Soňa Svobodová.

I když se v krajském intervenčním centru zaměřují na pomoc obětem domácího násilí bez rozdílu pohlaví, neměnné zatím zůstává, že drtivá většina klientů jsou ženy. Nejčastěji jim ubližuje manžel nebo druh, často také týrá rodič své dítě anebo naopak dospělý syn terorizuje vlastní matku.

Většina žen vyhledá pomoc, až když dojde k fyzickému napadení

Násilníci v kraji

2008: z domu muselo celkem 69 mužů a 3 ženy
2009: v pololetí policisté evidovali 43 vykázaných, do konce září už 68

Nejvíce vykázaných je letos v Brně, na Znojemsku a Hodonínsku.

Intervenční centrum pomáhá od ledna 307 novým klientům, o dalších 42 pečuje už od loňska. Z nováčků je 297 žen, jen 10 mužů.

Kdo ženám nejčastěji ubližuje:
manžel - 172 případů
druh - 49
rozvedený manžel - 10
rodič - 5 (když je dívka nezletilá)
sourozenec - 2

"Většina našich klientek se na nás bohužel obrací až ve chvíli, kdy už kromě psychického násilí propuklo i násilí fyzické. Jsou totiž přesvědčené, že když jim někdo fyzicky neubližuje, nedá se to dokázat a policie to nebude řešit. Nebo že by útočníka jen podráždily a vše pak bylo ještě horší," popisuje Hrabálková.

"Přitom psychické násilí často trvá několik let, je velmi hrubého zrna a mnohdy mu jsou přítomné i děti, agresor své oběti nadává, ponižuje ji, vyhrožuje," dodává.

Policisté přitom muže, který své okolí terorizoval jen psychicky, dokonce i vykázali z domu.

Oběti by podle odborníků na fyzický útok rozhodně čekat neměly. "Mnohé donutí hledat pomoc až to, že útočník začne ubližovat i dětem, mnohdy na vše upozorní třeba sousedi. Hlavně na Hodonínsku a Břeclavsku, kde je jiná kultura a hodně vesnic, se oběti stydí a vše tutlají," vysvětluje sociální pracovnice krajského Intervenčního centra.

Děti ale nejsou jen trpícími oběťmi. "Docela často letos při vykázání útočníka vše oznámily právě děti, ať zletilé či nezletilé," dodává Hrabálková.

Aby násilí ubylo, oběti se uměly ubránit nebo na vše alespoň upozornit, o to se pokouší řada organizací. Novinku nyní připravilo Nesehnutí. Ženám nabízí třeba kurzy sebeobrany, které mohou navštívit zdarma.