Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Lednici chtějí střílet bobry

  9:06aktualizováno  9:06
Když v parku u lednického zámku někdo ze zaměstnanců narazil na bobra, dalo se dělat jediné: hlodavce odchytnout a vyhodit jej za speciálně postavený "protibobří" plot. Chráněným zvířatům ale možná brzy tento mírumilovný proces skončí. Památkáři totiž žádají jejich odstřel. Šlo by o první případ v Česku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bobři ročně v parku ohlodají desítky vzácných dřevin, odhadci škody vyčíslili na miliony korun. Národní památkový ústav už poslal žádost o výjimku Správě chráněné krajinné oblasti Pálava. Ta rozhodne. "Řízení je teprve na začátku. Na místě budeme vyšetřovat během příštích dnů," potvrdil šéf Správy CHKO Pálava Jiří Matuška.

Ochránci musí zvážit mnoho faktů. Mimo jiné to, na jak širokém území budou památkáři chtít bobra vymýtit. Přihlížet se bude i ke stanoviskům všech účastníků řízení. A také k tomu, zda existuje jiná možnost, jak se bobra v areálu zapsaném v UNESCO zbavit.

Podle kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové je odstřel jedinou šancí, jak vzácné dřeviny před bobřími zuby zachránit. Zatím se památkáři pokoušeli zabránit bobrům v migraci alespoň tím, že postavili tříkilometrový drátěný plot.

"Určité zlepšení tu je. Bobři přes plot nepřejdou. Jenže řada už jich je uvnitř parku a množí se velmi rychle. Dokud se nebudou moci střílet, není to řešení definitivní," podotkla Holásková. Drátěný plot je podle ní jen zoufalý pokus. Nic jiného se proti bobrům dělat nedá. Když je po odchytu vypustí za pletivo, během pár hodin připlavou zvířata zpátky po Dyji. Tu plotem přehradit nejde.

Pokud by odstřel zákonem chráněných bobrů ochránci přírody povolili, byl by to v rámci České republiky precedens.

Plot mrzačí zvěř a stojí načerno
Plot z pokovovaných sloupů a lesnického pletiva nepřijde směšný jen zámeckým. "Osobně si myslím, že pokud bobr bude chtít migrovat na zámecký rybník, tento plot mu v tom nezabrání," potvrdil vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Stavba za půl milionu korun navíc způsobuje víc škod než užitku. Zničehonic vyrostl v cestě zvěři, která byla zvyklá tudy probíhat. "Srnčí se snadno splaší. A každý plot v krajině pro ně znamená velké nebezpečí. Když do něj srnčí narazí hlavou, dochází i ke smrtelným zraněním," podotkl Vyhnálek.

Myslivci uklízeli jen v posledních týdnech už tři mrtvá zvířata. Další byla tak zmrzačená, že je museli utratit.

Oplocení přitom památkáři postavili bez povolení. Brali totiž stavbu jako opravu původního oplocení, které lemovalo tok řeky v sedmdesátých letech. Na rekonstrukci by povolení nepotřebovali.

"Jenže řeka v průběhu let zčásti změnila tvar koryta. Proto se musel posunout i plot," vysvětluje Alena Vlachová z břeclavského stavebního úřadu.

V některých místech je nový plot od toho původního vzdálený i několik metrů. Jde tak o zcela novou stavbu. A vybudovanou bez vědomí stavebního úřadu. Ten teprve nyní rozhoduje, zda ji povolí dodatečně. K tomu potřebuje souhlasné vyjádření Povodí Moravy. Plot totiž stojí přímo na jeho hrázi. Zatím vodohospodářům nevadí. Problém však nastane ve chvíli, kdy začnou práce na protipovodňových opatřeních.

"Pokud se zahájí oprava hráze, bude muset být plot na hrázi nebo jen u paty hráze odstraněn," uvedl Radim Světlík, šéf závodu Dyje. "O jeho opětovné instalaci pak bude znovu rozhodnuto. Jistě by bylo ideální, pokud by plot mohl být umístěn až za hrází," dodal.

Podle něj považuje Povodí stávající plot za dočasné řešení a takto k němu přistupují i památkáři a stavební úřad.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

Tobogán někdo prolil zapálenou hořlavinou, škoda přesáhla milion korun

Vandal způsobil na tobogánu téměř půl milionovou škodu. Popálené je celé koryto.

Kriminalisté pátrají po neznámém pachateli, který na Vyškovsku poškodil zapálenou hořlavou látkou tobogán. V případě...

Slovanská epopej zůstane v Brně do konce roku, v pavilonu pro ni zatopí

Vizualizace přibližuje, jak bude vypadat výstava Slovanské epopeje na brněnském...

Slovanská epopej, největší dílo českého secesního malíře Alfonse Muchy, přiláká podle organizátorů další tisíce...

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě, domluvit mu musela manželka

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě v Masné ulici v Brně. Strážníci nuceni...

Svérázně se rozhodl bojovat s nařízeným odtahem svého vozu rakouský řidič v Brně. Před hlídkou strážníků do svého už...

Najdete na iDNES.cz