Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Lednici chtějí střílet bobry

  9:06aktualizováno  9:06
Když v parku u lednického zámku někdo ze zaměstnanců narazil na bobra, dalo se dělat jediné: hlodavce odchytnout a vyhodit jej za speciálně postavený "protibobří" plot. Chráněným zvířatům ale možná brzy tento mírumilovný proces skončí. Památkáři totiž žádají jejich odstřel. Šlo by o první případ v Česku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bobři ročně v parku ohlodají desítky vzácných dřevin, odhadci škody vyčíslili na miliony korun. Národní památkový ústav už poslal žádost o výjimku Správě chráněné krajinné oblasti Pálava. Ta rozhodne. "Řízení je teprve na začátku. Na místě budeme vyšetřovat během příštích dnů," potvrdil šéf Správy CHKO Pálava Jiří Matuška.

Ochránci musí zvážit mnoho faktů. Mimo jiné to, na jak širokém území budou památkáři chtít bobra vymýtit. Přihlížet se bude i ke stanoviskům všech účastníků řízení. A také k tomu, zda existuje jiná možnost, jak se bobra v areálu zapsaném v UNESCO zbavit.

Podle kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové je odstřel jedinou šancí, jak vzácné dřeviny před bobřími zuby zachránit. Zatím se památkáři pokoušeli zabránit bobrům v migraci alespoň tím, že postavili tříkilometrový drátěný plot.

"Určité zlepšení tu je. Bobři přes plot nepřejdou. Jenže řada už jich je uvnitř parku a množí se velmi rychle. Dokud se nebudou moci střílet, není to řešení definitivní," podotkla Holásková. Drátěný plot je podle ní jen zoufalý pokus. Nic jiného se proti bobrům dělat nedá. Když je po odchytu vypustí za pletivo, během pár hodin připlavou zvířata zpátky po Dyji. Tu plotem přehradit nejde.

Pokud by odstřel zákonem chráněných bobrů ochránci přírody povolili, byl by to v rámci České republiky precedens.

Plot mrzačí zvěř a stojí načerno
Plot z pokovovaných sloupů a lesnického pletiva nepřijde směšný jen zámeckým. "Osobně si myslím, že pokud bobr bude chtít migrovat na zámecký rybník, tento plot mu v tom nezabrání," potvrdil vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Stavba za půl milionu korun navíc způsobuje víc škod než užitku. Zničehonic vyrostl v cestě zvěři, která byla zvyklá tudy probíhat. "Srnčí se snadno splaší. A každý plot v krajině pro ně znamená velké nebezpečí. Když do něj srnčí narazí hlavou, dochází i ke smrtelným zraněním," podotkl Vyhnálek.

Myslivci uklízeli jen v posledních týdnech už tři mrtvá zvířata. Další byla tak zmrzačená, že je museli utratit.

Oplocení přitom památkáři postavili bez povolení. Brali totiž stavbu jako opravu původního oplocení, které lemovalo tok řeky v sedmdesátých letech. Na rekonstrukci by povolení nepotřebovali.

"Jenže řeka v průběhu let zčásti změnila tvar koryta. Proto se musel posunout i plot," vysvětluje Alena Vlachová z břeclavského stavebního úřadu.

V některých místech je nový plot od toho původního vzdálený i několik metrů. Jde tak o zcela novou stavbu. A vybudovanou bez vědomí stavebního úřadu. Ten teprve nyní rozhoduje, zda ji povolí dodatečně. K tomu potřebuje souhlasné vyjádření Povodí Moravy. Plot totiž stojí přímo na jeho hrázi. Zatím vodohospodářům nevadí. Problém však nastane ve chvíli, kdy začnou práce na protipovodňových opatřeních.

"Pokud se zahájí oprava hráze, bude muset být plot na hrázi nebo jen u paty hráze odstraněn," uvedl Radim Světlík, šéf závodu Dyje. "O jeho opětovné instalaci pak bude znovu rozhodnuto. Jistě by bylo ideální, pokud by plot mohl být umístěn až za hrází," dodal.

Podle něj považuje Povodí stávající plot za dočasné řešení a takto k němu přistupují i památkáři a stavební úřad.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Najdete na iDNES.cz