V lednickém parku se po devadesáti letech uskutečnil tradiční hon na lišku.

V lednickém parku se po devadesáti letech uskutečnil tradiční hon na lišku. Oblíbené kratochvíle šlechty se zúčastnil i herec Václav Vydra. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V lednickém parku štvali lovci a psi po devadesáti letech lišku

  • 8
Lovecké fanfáry zahájily v sobotu v Lednici parforsní hon na lišku. Mrtvé zvíře tažené koněm štvala krajinou smečka loveckých psů. Oblíbené kratochvíli šlechty, obnovené po devadesáti letech, přihlížely stovky nadšených diváků.

Udivené obličeje měla v sobotu po poledni skupinka cyklistů, která se u kaple sv. Huberta v Lednicko-valtickém areálu nečekaně ocitla v oblaku prachu zvířeném kopyty koní.

Když se k historické památce s šestadvaceti elegantně oděnými lovci v sedlech přihnala ještě i nabuzená smečka asi třiceti loveckých psů a do ztichlé krajiny se ozvaly fanfáry lesních rohů, nepochybovali už o tom, že se ocitli přímo uprostřed zámeckého honu.

V lednickém parku se po devadesáti letech uskutečnil tradiční hon na lišku.
V lednickém parku se po devadesáti letech uskutečnil tradiční hon na lišku.

Kdysi krvelačná zábava, na jejímž konci zůstal ulovený jelen či uštvaná lesní zvěř, se ale po devadesáti letech stala spíše připomínkou oblíbené šlechtické kratochvíle.

Na štvanici přijel i herec Václav Vydra

"Každý hon má svou hierarchii. Hlavní osobou je vždy majitel smečky a psovod. Ten jede za smečkou loveckých psů," říká pražský herec a koňák Václav Vydra. Lišku štval také, v elegantním loveckém kabátci a klobouku a s koňmi Gustavem a Démonem.

V lednickém parku se po devadesáti letech uskutečnil tradiční hon na lišku.

Ke kapli sv. Huberta dorazil v nádherném letním počasí, které první říjen připomínalo jen zbarvujícím se listím stromů. S jezdci z Česka, Německa i Anglie v elegantní jezdecké uniformě. To už měli perfektně sehraní bíglové i koně za sebou několik kilometrů a nakladených liščích stop.

"Za psovodem jede takzvaná equipage, tedy jezdci, kteří usměrňují psy, aby se po lese nerozběhli za jinou stopou. Po nich jede honební lot, tedy zbytek jezdců. Čestné místo zaujímají pánové honu, díky nimž se hon koná," popisuje dál Václav Vydra a netají se tím, že hony navštěvuje po celé zemi a velmi rád.

I když tvrdí, že v něm opravdový a krvelačný lovec vůbec nedřímá, vzrušení pro něj začíná už ve chvíli, kdy se psí smečka poprvé pustí po kladené stopě.

"Jezdci musí za psy a v tom je obrovský adrenalin. Sledovat, kam jdou, předvídat, kam by asi mohli jít a kam vede stopa. Tradice moderních honů je ale už něco mezi původním honem a steeplechase. Je to prostě krásný sport," vyznal se ještě herec a milovník koní.

Honem oslavili také novou fasádu zámku

"Hon v Lednici pořádáme i proto, abychom ukázali, k čemu kdysi památky sloužily. A také na oslavu dvou set let od založení lednického parku a ukončení oprav fasády a exteriérů," říká hlavní organizátor honu a prezident Asociace chovatelů koní Jaroslav Dražan.

Sehnat takovou spoustu kvalitních jezdců a koní byl ale podle kastelánky zámku Lednice Ivany Holáskové tak trochu oříšek. "Hubertova jízda se tady koná poprvé. Věříme ale, že jsme tímto zahájili divácky atraktivní tradici," těší se Holásková už na příští ročník lednického honu na lišku.

Uspořádání štvanice přitom není vůbec levná záležitost. "Jde do statisíců korun. Jen zapůjčení lovecké smečky stálo osmdesát tisíc," prozradil Jaroslav Černý z Národního památkového ústavu v Brně.