Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Líšni odvolali starostku Jiřinu Belcredi. Nahradil ji Jiří Janištin

  17:41aktualizováno  20:41
Starostka a místostarosta ztratili důvěru nadpoloviční části zastupitelů. To byl oficiální důvod líšeňské ODS a ČSSD, proč včera společnými silami odvolali Jiřinu Belcredi (Líšeňský blok) a Zdeňka Vícha (KDU-ČSL) z funkcí. A hned se také sami zvolili.

Zastupitelé odvolávají starostku Belcredi | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Radnici povede Jiří Janištin (ODS). Ale první věty, které slyšel jako nový starosta, nebyly příjemné. Na zasedání se totiž dostavily desítky lidí, kterým se plánované změny nelíbily.

"Můžete nám vysvětlit, proč ztratila starostka důvěru,“ ptají se hned na začátku kolegové Belcredi. "Vysvětlení je dostatečné,“ prohlašuje Janištin. Odpovědí je mu nesouhlasný křik z publika. Vysvětlit, co přesně ta jedna věta o důvěře znamená, není schopna ani ČSSD - až do včerejška koaliční partner Líšeňského bloku.

. Reportáž

A ani ten nezůstává celý po boku Belcredi. Zastupitel Karel Fux, který se dal na stranu ODS a sociálních demokratů, poukazuje na to, že starostka má několik funkcí najednou a nezvládá je. "Například je každý týden na radě města, ale občané z Líšně ji hledají na radnici,“ říká Fux.

Zrada voličů
Rázně mu ovšem odpovídá další žena z publika. "Jste normální přeběhlík a zničil jste koalici,“ křičí a sklízí za to potlesk. Jiný líšeňák je ještě ráznější. "Je to podraz na voliče. Vyfasovali jste za to alespoň nabité kufříky,“ ptá se směrem ke stolu ODS. Janištin po dvouhodinové diskuzi stále opakuje, že ztráta důvěry je dostatečný důvod odvolání.

Ale ze stálého nespokojeného křiku publika začíná být nervózní. "Zapomněli jste, kdo v Líšni vyhrál volby,“ argumentuje nakonec. Potenciální voliči jsou znechuceni. "To je teda úroveň,“ ozývá se ze zadní části sálu.

Diskuze končí. Většina přítomných stejně ví, že je zcela zbytečná. Jeden z diváků jednání to říká nahlas. "Skupina lidí se rozhodla a prosadí si všechno, co chce,“ volá. Jednoho z občanských demokratů tím urazil. "Ne skupina, ale zastupitelé,“ opravuje důležitě muže.

Sama si přečetla odvolání
Belcredi si sama čte ortel. Návrh na své odvolání. Pro zvedá ruku deset členů ODS, pět sociálních demokratů a Karel Fux z Líšeňského bloku. "Končím, už nejsem starostkou,“ komentuje to exstarostka, balí si věci a odchází. Desítky lidí v sále ji vyprovází dlouhým potleskem, nakonec i vstávají. Belcredi mizí ve dveřích.

Jede se dál. Většina lidí se zvedá a odchází. Nejeden si ale ještě neodpustí jedovatou poznámku k "modrému“ stolu. "Že se nestydíte,“ ukazuje například jedna z těch, kteří při diskuzi mluvili, na Janiština. Po odchodu hostů se zasedání uklidňuje. Vede ho místostarosta Vích.

Janištin se na post těšil
Je čas zvolit nového starostu. ODS navrhuje Janiština. "Je to pro mě čest,“ prohlašuje a kandidaturu přijímá. Už ví, že bude starosta. A tak si neodpouští výtky směrem k nervóznímu Víchovi. "Nediskutujte se mnou a dejte hlasovat,“ pálí například, když se mu zdá, že místostarosta mluví pomalu. Získává šestnáct hlasů. A děkuje za zvolení.

Na řadě je opět Vích. I on si musí sám přečíst ortel. Tentokrát už ale bez dlouhé debaty. Také "získává“ šestnáct hlasů. A končí. "To je normální politika, běžný politický akt,“ vysvětluje to Janištin. Spolu s Víchem ze sálu odchází celý Líšeňský blok. Vyjma Fuxe. Stejných šestnáct hlasů pak v poloprázdném sále volí Vladimíra Moravce (ČSSD) místostarostou a Václava Košuliče (ČSSD) druhým místostarostou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz