Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Líšni oslaví hody bez radnice. Nepohodla se s organizátory

  19:59aktualizováno  19:59
V pozvánce na tradiční líšeňské hody, které v sobotu začínají, letos nefiguruje logo radnice městské části Líšeň. A na akci se neobjeví ani její vedení. Po mnoha letech spolupráce se totiž městská část nepodílí na pořádání oslav výročí povýšení Líšně na městečko. Právě letos se přitom koná jubilejní, 450. ročník slavností.

Ilustrační foto. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Organizátoři z Národopisného souboru Líšňáci tvrdí, že radnice na akci zapomněla. Starosta Líšně Jiří Janištin (ODS) zase tvrdí, že soubor Líšňáci si ji chtěli udělat po svém a radnici vyšachovali.
Za sporem organizátorů a současného vedení radnice stojí ale pravděpodobně spor politický: Líšňáky totiž vždy podporovala bývalá starostka městské části Jiřina Belcredi, kterou letos v dubnu sesadil právě Janištin.

"Buď na to vedení radnice jednoduše zapomnělo nebo s námi nechtělo komunikovat. Jestli to má politický podtext, si mohu jen domýšlet. Ale hody probíhaly za jakéhokoliv režimu, lidé si to udělali pro sebe. A ať je situace jakákoliv, snažíme se v tradici pokračovat," uvedl za organizátory vedoucí souboru Josef Trávníček.

Belcredi pomáhala s přípravou i letos. I poté, co ve funkci starostky skončila. "Nerozumím tomu. Scénář i rozpočet slavností jsme měli už loni na podzim. To všechno převzalo nové vedení městské části, ale pak přestalo komunikovat. Hody přece nejsou o politice. Jenže těžko můžeme radnici nutit, aby spolupracovala," uvedla Belcredi na adresu vedení městské části.

Současný starosta to však vidí úplně opačně. "V červnu jsme jasně řekli, že jsme připraveni plnit všechny požadavky, které budou mít. Nabídli jsme jim pomoc. Měli jsme zájem, aby hody proběhly tradičně ve spolupráci s kulturním centrem Líšeň, které je naší příspěvkovou organizací. Je to z jejich strany jen trucpodnik," uvedl Janištin.


Jenže podle Trávníčka se radnice ozvala až na konci června, jen pár týdnů před akcí. "To už bylo pozdě. Akce takového rozsahu musí být připravená měsíce dopředu, řešíme to od ledna a do začátku prázdnin musí být všechno napevno domluveno," uvedl Trávníček. Vedoucí Národopisného souboru Líšňáci si spolupráci s radnicí představoval úplně jinak.


„Městská část projevila zájem, až když bylo všechno hotovo,“ podotkl Trávníček a dodal, že ho postoj vedení mrzí. Zvlášť letos, při tak významném výročí povýšení Líšně na městečko, budou totiž podle něj hody větší a honosnější. A to bylo poznat i na přípravě.

Největší problém pro organizátory bylo sehnat najednou zhruba 80 tisíc korun, které hody každoročně spolknou. "Městská část nám sice letos dala dotaci, ale ta byla výslovně na provoz národopisného souboru, ne na hody. Stojí to ve smlouvě. Sháněli jsme proto sponzory. Dřív nám peníze zajišťovalo líšeňské kulturní centrum a bylo to bez problémů. My jsme se starali spíše o tu národopisnou stránku," sdělil Trávníček.


Starosta Janištin se ale proti jeho tvrzení ohradil. "Vymýšlí si, měli na to dost času. Soubor se prostě rozhodl, že si celé hody bude dělat sám. A my jsme se jim nevnucovali," uvedl Janištin.

Líšeňské hody, i když bez oficiální účasti radnice, začínají v sobotu odpoledne. Ve dvě hodiny vyjde zKubelíkovy ulice slavnostní průvod. V 15.30 se pak koná požehnání v kostele svatého Jiljí a vystoupení střeleckého sboru před zámkem.

Belcredi pokřtí knihu o líšeňských pohádkách a v osm hodin večer začíná taneční zábava. V neděli dopoledne pokračují hody mší a besedou s historičkou Milenou Flódrovou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Najdete na iDNES.cz