Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V malebné čtvrti má vyrůst mrakodrap. Lidé z okolí se bouří

  11:00aktualizováno  11:00
Žabovřesky v Brně mají mít novou dominantu. Místo historického hotelu Kozák má u radnice na Horově ulici vyrůst patnáctipatrový bytový komplex s hotelem a obchody. To vše v zástavbě, která má jen několik pater. Zatímco urbanisté podobný nápad spíš odmítají, politici stavbu podporují.

Místo hotelu Kozák v Žabovřeskách má stát mrakodrap. | foto: Vizualizace: Invest projekt NNC

Záměr stavby už prošel odbornou stavební komisí, radou i zastupitelstvem městské části. Má k tomu dobré předpoklady - předsedou představenstva firmy plánující stavbu a vlastnící současný hotel Kozák je žabovřeský radní za ODS Igor Fučík.

Podle jeho vyjádření a projektu, který má MF DNES k dispozici, by stavba mohla začít ještě letos. Proti věžáku se však začínají bouřit obyvatelé okolních ulic. Několikanásobně vyšší budova podle nich zastíní jejich domy, v okolí se zvýší počet projíždějících aut.

I bez jejich odporu je však začátek stavby letos nereálný. Podle úředníků se bude moci teoreticky začít stavět za tři roky, i kdyby šlo všechno tak, jak má. A to zřejmě kvůli nelibosti Žabovřeských nepůjde.

Kvůli stavbě domu, který několikanásobně převýší okolní stavby, je totiž třeba změnit územní plán. A vzhledem k rozsahu nové stavby musí budova projít složitým procesem, který trvá kolem dvou let.

Obyvatelé se brání mrakodrapu
Plánovaný polyfunkční dům, který má vyrůst místo hotelu Kozák na Horově ulici, odborníci považují spíš za "průšvih" než klad města. A obyvatelé Žabovřesk s nimi veskrze souhlasí. Oba tábory se shodují na tom, že plánovaný dům je hodně vysoký.

"Můj postřeh je ten, že dům vhodným způsobem doplňuje horizonty, které Žabovřesky mají. Už jsou tu tři paneláky na Luční ulici a na Purkyňově teď vzniká polyfunkční dům Eden, který má dokonce osmnáct pater," popisuje starosta Žabovřesk Aleš Kvapil.

Stejný názor mají i autoři celého projektu ze společnosti Invest Projekt NNC. Podle nich se dokonce dům stane dominantou čtvrti a připraví o tento "titul" betonovou Žabovřeskou ulici, po které nyní denně proudí v úrovni prvního patra blízkých domů tisíce aut.

Panorama neutrpí
Že dům nenaruší žádné vzácné brněnské panorama, jak se tomu stalo například v případě dokončovaného bytového domu Anenské terasy, který zničil unikátní pohled na katedrálu na Petrově, je jasné.

"Z tohoto pohledu v tom nevidím problém," připustil urbanista brněnského magistrátu Vladimír Dominik. Určitě však ovlivní život v okolí stavby. I když její projektanti říkají opak.

Zdůrazňují, že nároží ulic Horova a Mozolky zůstane jen tří- až čtyřpatrové a patnáctimetrová věž bude víc v Horově ulici. Tím by neměla bránit oslunění přiléhajících domů.

"Projektant si velmi dobře uvědomuje, že dům bude stínit, a to nejen nejbližším sousedům. V zimních a jarních měsících bude věž fungovat jako sluneční hodiny a její stín bude dopadat na domy v ulicích Mozolky a Blatného," rozčiluje se odpůrce stavby Zdeněk Svoboda.

Stavět v Žabovřeskách?
Podle jednoho z opozičních členů zastupitelstva se radnice bude snažit co nejdéle připravovanou stavbu bagatelizovat právě kvůli silnému odporu, který se dá v Žabovřeskách očekávat.

Obyvatelé mají totiž minimálně od doby boje o sjezdovku ve Wilsonově lese pověst urputných bojovníků a brání se většině nových staveb. A revoltující povaze nahrávají i bojovníci proti přestavbě městského okruhu, který městskou část protíná.

"Je to takový syndrom Žabovřesk, který sdílí s Masarykovou čtvrtí. Cokoliv nového je automaticky špatné," konstatuje zastupitel. Jméno si nepřeje zveřejnit. "V případě tohoto domu se to ale může hodit," doplnil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz