Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V malebné čtvrti má vyrůst mrakodrap. Lidé z okolí se bouří

  11:00aktualizováno  11:00
Žabovřesky v Brně mají mít novou dominantu. Místo historického hotelu Kozák má u radnice na Horově ulici vyrůst patnáctipatrový bytový komplex s hotelem a obchody. To vše v zástavbě, která má jen několik pater. Zatímco urbanisté podobný nápad spíš odmítají, politici stavbu podporují.

Místo hotelu Kozák v Žabovřeskách má stát mrakodrap. | foto: Vizualizace: Invest projekt NNC

Záměr stavby už prošel odbornou stavební komisí, radou i zastupitelstvem městské části. Má k tomu dobré předpoklady - předsedou představenstva firmy plánující stavbu a vlastnící současný hotel Kozák je žabovřeský radní za ODS Igor Fučík.

Podle jeho vyjádření a projektu, který má MF DNES k dispozici, by stavba mohla začít ještě letos. Proti věžáku se však začínají bouřit obyvatelé okolních ulic. Několikanásobně vyšší budova podle nich zastíní jejich domy, v okolí se zvýší počet projíždějících aut.

I bez jejich odporu je však začátek stavby letos nereálný. Podle úředníků se bude moci teoreticky začít stavět za tři roky, i kdyby šlo všechno tak, jak má. A to zřejmě kvůli nelibosti Žabovřeských nepůjde.

Kvůli stavbě domu, který několikanásobně převýší okolní stavby, je totiž třeba změnit územní plán. A vzhledem k rozsahu nové stavby musí budova projít složitým procesem, který trvá kolem dvou let.

Obyvatelé se brání mrakodrapu
Plánovaný polyfunkční dům, který má vyrůst místo hotelu Kozák na Horově ulici, odborníci považují spíš za "průšvih" než klad města. A obyvatelé Žabovřesk s nimi veskrze souhlasí. Oba tábory se shodují na tom, že plánovaný dům je hodně vysoký.

"Můj postřeh je ten, že dům vhodným způsobem doplňuje horizonty, které Žabovřesky mají. Už jsou tu tři paneláky na Luční ulici a na Purkyňově teď vzniká polyfunkční dům Eden, který má dokonce osmnáct pater," popisuje starosta Žabovřesk Aleš Kvapil.

Stejný názor mají i autoři celého projektu ze společnosti Invest Projekt NNC. Podle nich se dokonce dům stane dominantou čtvrti a připraví o tento "titul" betonovou Žabovřeskou ulici, po které nyní denně proudí v úrovni prvního patra blízkých domů tisíce aut.

Panorama neutrpí
Že dům nenaruší žádné vzácné brněnské panorama, jak se tomu stalo například v případě dokončovaného bytového domu Anenské terasy, který zničil unikátní pohled na katedrálu na Petrově, je jasné.

"Z tohoto pohledu v tom nevidím problém," připustil urbanista brněnského magistrátu Vladimír Dominik. Určitě však ovlivní život v okolí stavby. I když její projektanti říkají opak.

Zdůrazňují, že nároží ulic Horova a Mozolky zůstane jen tří- až čtyřpatrové a patnáctimetrová věž bude víc v Horově ulici. Tím by neměla bránit oslunění přiléhajících domů.

"Projektant si velmi dobře uvědomuje, že dům bude stínit, a to nejen nejbližším sousedům. V zimních a jarních měsících bude věž fungovat jako sluneční hodiny a její stín bude dopadat na domy v ulicích Mozolky a Blatného," rozčiluje se odpůrce stavby Zdeněk Svoboda.

Stavět v Žabovřeskách?
Podle jednoho z opozičních členů zastupitelstva se radnice bude snažit co nejdéle připravovanou stavbu bagatelizovat právě kvůli silnému odporu, který se dá v Žabovřeskách očekávat.

Obyvatelé mají totiž minimálně od doby boje o sjezdovku ve Wilsonově lese pověst urputných bojovníků a brání se většině nových staveb. A revoltující povaze nahrávají i bojovníci proti přestavbě městského okruhu, který městskou část protíná.

"Je to takový syndrom Žabovřesk, který sdílí s Masarykovou čtvrtí. Cokoliv nového je automaticky špatné," konstatuje zastupitel. Jméno si nepřeje zveřejnit. "V případě tohoto domu se to ale může hodit," doplnil.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

VIDEO: Hokejisté Komety slavili a zpívali až do rána. Sekt tekl proudem

Hokejový titul slavili fanoušci v Brně až do rána

V Brně se v neděli slavilo ve velkém až do rána. Tisícovky fanoušků oděných do modro-bílých barev si připíjely na...

Tobogán někdo polil hořlavinou a zapálil, škoda je téměř půl milionu

Vandal způsobil na tobogánu téměř půl milionovou škodu. Popálené je celé koryto.

Kriminalisté pátrají po neznámém pachateli, který na Vyškovsku poškodil zapálenou hořlavou látkou tobogán. V případě...

Najdete na iDNES.cz