Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně si můžete pohladit lamu. Pozor na plivance, varuje ošetřovatelka

  13:35aktualizováno  13:35
V Lamacentru Hády poblíž brněnských Maloměřic žije spokojeně osm lam. Návštěvníci si je mohou každou neděli přijít prohlédnout, pohladit i nakrmit. Musí být však na pozoru. Zvířata sice nemají zuby, zato plivou. "Běžte raději dál, jejich plivance jsou zelené a smrdí," varuje ošetřovatelka.

Jedna ze šťastných obyvatelek Lamacentra | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Lamy jsou zvyklé žít pod vysokými vrchy jihoamerických velehor. Tenhle samec má však poblíž jen brněnský kopec Hády. To ovšem není ten důvod, kvůli kterému zrovna přejíždí čumákem po plotu, neúspěšně se jím snaží protáhnout a pak vydává naléhavé zvuky.

"Chce se jít za holkama pářit," vysvětluje dobrovolná chovatelka Eliška Pigulová, zatímco jí samičky zobou z ruky granule.

Fotogalerie

V Lamacentru Hády momentálně žije osm lam druhu alpaka. Návštěvníci si je tam mohou přijít zblízka prohlédnout, pohladit nebo nakrmit.

Ne vždy však mají exotická zvířata na lidi náladu. Když fotograf cvaká zblízka snímky samečků, začne najednou jeden z nich na druhého plivat.

Lamacentrum je umístěné uprostřed lomu Džungle, který se nachází poblíž Maloměřic. Pracovníci a dobrovolníci musejí zvířata neustále hlídat.

"Jsme tu i večer, kdyby se stalo něco nepředvídatelného. Ze skal mohou padat kameny, dvakrát se nám také stalo, že poblíž centra skočili z vrchu lomu lidé. Pokaždé ale naštěstí přežili," vzpomíná Pigulová.

Žádný úraz se zatím nestal ani nikomu z návštěvníků při krmení zvířat. Lamy mají sice tendenci kopat, když se jich člověk dotkne zezadu, chovatelé však před tímto jevem především malé děti včas varují.

"Výhodou je i to, že lamy prakticky nemají zuby, takže nemůžou lidi pokousat. Potravu si nabírají pomocí pysků, takže to člověka spíš lechtá," objasňuje chovatelka.

V areálu je téměř hrobové ticho, narušuje ho jen její hlas. Živo tu však bývá každou neděli, kdy se centrum lidem otevře od 13 do 15 hodin. V sezoně, od dubna do září, se lidé mohou přijít podívat na lamy i každé úterý a sobotu.

"Když je nával, je tu najednou i třeba sto lidí," upozorňuje dobrovolnice. Pozorně jí naslouchá a zvědavě natahuje krk černá lama Sazi. "Je to jedna z nejlepších, je přítulná, dá se nakrmit i pohladit," míří na její adresu svá slova Pigulová.

Sazi je jedním z pěti mláďat, která se v lamacentru od jeho založení v květnu 2011 narodila.

Vstupné do Lamacentra Hády, které provozuje občanské sdružení Pozemkový spolek Hády, činí třicet korun. Pro návštěvníky jsou několikrát do roka nachystané speciální akce. Ta poslední byla na začátku listopadu zasvěcena dýňobraní. Po skončení zimy by navíc areál mělo obohatit další mládě, lamí samice Linda je totiž už přes půl roku březí.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz