V obci Mokrá-Horáko na Brněnsku by mohlo do tří let vyrůst chráněné bydlení pro čtyři osoby s autismem (ilustrační snímek).

V obci Mokrá-Horáko na Brněnsku by mohlo do tří let vyrůst chráněné bydlení pro čtyři osoby s autismem (ilustrační snímek). | foto: ahr

Na Brněnsku plánují bydlení pro osoby s autismem, část místních je proti

  • 49
Chráněné bydlení pro čtyři lidi s autismem by mohlo do pár let vyrůst hned vedle domu s pečovatelskou službou v obci Mokrá-Horákov na Brněnsku. Proti projektu, jenž nyní čeká na schválení dotace, se ale staví část místních. Jde hlavně o lidi žijící v těsném sousedství a tamní seniory.

S myšlenkou vybudovat v okolí Šlapanic chráněné bydlení pro lidi s autismem přišlo občanské sdružení Centrum komunitního plánování. Vstříc sdružení vyšli ve dvouapůltisícové obci Mokrá-Horákov.

"S obcí jednáme od loňského roku. Hledali jsme vhodný pozemek pro postavení chráněného bydlení rodinného typu v klidné lokalitě, která je součástí obce. V Česku jsou zatím chráněná bydlení dvě a ta jsou celoživotně obsazená," uvedla předsedkyně Centra komunitního plánování Jana Hubová.

Klientkám pomohou osobní asistenti

Projekt počítá s vybudováním jednopatrového domku na zatravněném místě hned vedle domu s pečovatelskou službou. V patře budou čtyři ložnice s vlastním sociálním zařízením, v přízemí pak společné prostory včetně kuchyně a dalšího zázemí.

Chráněné bydlení má podle Hubové sloužit čtveřici žen ve věku od šestnácti let. S provozem domácnosti i dalšími potřebami budou obyvatelkám pomáhat asistenti. V chráněném bydlení budou mít navíc možnost dalšího vzdělávání i různých aktivit.

Stavba domu vyjde přibližně na třináct milionů, z 85 procent by měla náklady pokrýt dotace Evropská unie. "Zbytek by zaplatilo Centrum komunitního plánování, na spolufinancování by se podíleli i budoucí klienti," doplnila Jana Hubová.

Projekt je ve fázi schvalování dotace. Zastupitelstvo zatím odsouhlasilo jen záměr prodat pozemek vedle domu s pečovatelskou službou. Pokud by projekt dotaci dostal, bude muset ještě získat stavební povolení. Klientky se do domku nastěhují nejdřív v roce 2015.

Senioři se bojí, že přijdou o zahradu

Ne všem se však projekt chráněného bydlení zamlouvá. Proti záměru se už postavila část obyvatel obce. Jde hlavně o seniory, kteří bydlí v domě s pečovatelskou službou a kteří dosud měli okolní pozemek jen pro sebe. Nápad se nelíbí ani některým lidem žijícím v těsném sousedství parcely.

"Kam budou chodit senioři? Seberou jim místo, kde se mohli procházet," zlobil se jeden z místních na setkání s vedením obce, kde byl projekt představen. "Vždyť nám vezmete zahradu," navázala starší obyvatelka domu s pečovatelskou službou.

Podle obce senioři o zahradu nepřijdou. V současné podobě je velká část pozemku nevyužívaná a na jeho úpravu nejsou peníze. V případě, že se projekt chráněného bydlení uskuteční, zbylá část pozemku se podle starosty Aleše Ryšánka dočká úpravy, aby potřebám starších lidí vyhovovala.

Ryšánek odmítá i stížnosti lidí, že by obec o projektu jednala za jejich zády a záměrně je neinformovala. Pozemek vedle domu s pečovatelskou službou je podle něj v územním plánu vedený jako stavební. O setkání zastupitelstva, kde se záměr ho prodat schválil, navíc lidé věděli a mohli přijít.

"Ani my, ani obec nemáme v úmyslu sahat někomu na jeho práva a brát mu pozemek," dodala Hubová. Podotkla, že sdružení všechny sousedy pozemku osobně navštívilo, a až na jednu výjimku nebyl nikdo proti záměru vedle domu s pečovatelskou službou stavět.

Odmítavá reakce ji tak nyní překvapila. "Takovou ostrou negativní reakci jsem nečekala. Nikoho jsme neobcházeli, slušně jsme požádali na obci, jestli by byla možnost vyjednávat o nějakém pozemku."

Jana Hubová z Centra komunitního plánování i starosta Ryšánek doufají, že se i přes odpor části obyvatel, nakonec podaří neshody urovnat. "Myslím, že schůzka splnila svůj účel, a že se rozběhla diskuse, která by mohla problém vyřešit," nechal se starosta slyšet po schůzce s obyvateli obce.