Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V obcích na Hodonínsku a Blanensku volilo téměř 40 procent lidí

  17:33aktualizováno  22:39
Pesimistické odhady o nízké volební účasti se zatím zřejmě nepotvrzují. Naopak v některých oblastech dorazilo k urnám mnohem více lidí než při předchozích volbách. Rekord v účasti byl pokořen v obci Lipov na Hodonínsku a v Lubě v okresu Blansko s více než 36 procenty.

Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Účast v prvním odpoledni krajských a senátních voleb se mezi jednotlivými městy výrazně liší. Po třech hodinách od otevření volebních místností, tedy v pět hodin odpoledne, přišlo na jižní Moravě k volbám průměrně 8 procent voličů. Uvedla to v pátek večer Česká televize.

V břeclavském okrsku, kam chodí volit obyvatelé největšího břeclavského sídliště, už volební účast dosáhla 31 procent. Tak vysoké číslo neměla Břeclav v minulých krajských volbách ani za oba volební dny. Průměr v oblasti je 22,1 procent.

V Mikulově se na účasti podepíše vinobraní
Jeho obyvatelé tentokrát projevili nadprůměrný zájem o volby. Přesto ale zahrádkáře v jihomoravských vesnicích zajímá víc to, co se uvaří ve sklepě, než v krajském zastupitelstvu. Řada z nich do volebních místností vůbec nepřijde a využijí raději víkendového volna k tomu, aby posbírali poslední úrodu hroznů ve vinohradech.

"To, že právě vrcholí vinobraní, se na volební účasti určitě podepíše. Účast vždy ovlivňují i takové faktory, jako je doba sklizně a hezké počasí," potvrzuje Alena Vargová z volebního týmu v Mikulově.

S Vargovou souhlasí i Zdeněk Opálka, který má na starosti hladký průběh voleb v obcích spadajících do působnosti pověřené obce Břeclav.

"Všude na vesnicích je momentálně účast kolem deseti procent. Lidé jsou odpoledne ještě ve vinohradech, a pokud k volbám přijdou, pak až ve večerních hodinách," míní.

Kuriózní počty provází město Valtice na Břeclavsku. K urnám už tady přišlo zhruba deset procent voličů. Optimistické číslo však prudce táhne dolů valtická městská část Úvaly. Členové okrskové volební komise tady moc práce nemají. Zatím tady přišlo k urnám jen kolem jednoho procenta voličů. Vzhledem k tomu, že ve volebním seznamu Úval je voličů jen něco málo přes stovku, odvolili tady maximálně dva lidé.

Důchodci byli přichystaní volit jako první
Do volebních místností se podle poznatků okrskových komisí jako první přichystali důchodci. Ti stáli před dveřmi už pár minut před jejich otevřením.

Zájem voličů v Hustopečích byl v posledních krajských volbách vůbec nejsilnější z celého okresu Břeclav. Účast dosáhla bezmála 28 procent voličů. Letos k šestnácté hodině, kdy okrskové komise dělaly první statistiky, dorazilo k urnám v obcích na Hustopečsku něco kolem devíti procent voličů.

V Pohořelicích, které již spadají pod okres Brno-venkov, má do krajského zastupitelstva k šestnácté hodině odvoleno 6,21 procenta voličů a do Senátu je to 4,72 procenta.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz