Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V obcích na Hodonínsku a Blanensku volilo téměř 40 procent lidí

  17:33aktualizováno  22:39
Pesimistické odhady o nízké volební účasti se zatím zřejmě nepotvrzují. Naopak v některých oblastech dorazilo k urnám mnohem více lidí než při předchozích volbách. Rekord v účasti byl pokořen v obci Lipov na Hodonínsku a v Lubě v okresu Blansko s více než 36 procenty.

Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Účast v prvním odpoledni krajských a senátních voleb se mezi jednotlivými městy výrazně liší. Po třech hodinách od otevření volebních místností, tedy v pět hodin odpoledne, přišlo na jižní Moravě k volbám průměrně 8 procent voličů. Uvedla to v pátek večer Česká televize.

V břeclavském okrsku, kam chodí volit obyvatelé největšího břeclavského sídliště, už volební účast dosáhla 31 procent. Tak vysoké číslo neměla Břeclav v minulých krajských volbách ani za oba volební dny. Průměr v oblasti je 22,1 procent.

V Mikulově se na účasti podepíše vinobraní
Jeho obyvatelé tentokrát projevili nadprůměrný zájem o volby. Přesto ale zahrádkáře v jihomoravských vesnicích zajímá víc to, co se uvaří ve sklepě, než v krajském zastupitelstvu. Řada z nich do volebních místností vůbec nepřijde a využijí raději víkendového volna k tomu, aby posbírali poslední úrodu hroznů ve vinohradech.

"To, že právě vrcholí vinobraní, se na volební účasti určitě podepíše. Účast vždy ovlivňují i takové faktory, jako je doba sklizně a hezké počasí," potvrzuje Alena Vargová z volebního týmu v Mikulově.

S Vargovou souhlasí i Zdeněk Opálka, který má na starosti hladký průběh voleb v obcích spadajících do působnosti pověřené obce Břeclav.

"Všude na vesnicích je momentálně účast kolem deseti procent. Lidé jsou odpoledne ještě ve vinohradech, a pokud k volbám přijdou, pak až ve večerních hodinách," míní.

Kuriózní počty provází město Valtice na Břeclavsku. K urnám už tady přišlo zhruba deset procent voličů. Optimistické číslo však prudce táhne dolů valtická městská část Úvaly. Členové okrskové volební komise tady moc práce nemají. Zatím tady přišlo k urnám jen kolem jednoho procenta voličů. Vzhledem k tomu, že ve volebním seznamu Úval je voličů jen něco málo přes stovku, odvolili tady maximálně dva lidé.

Důchodci byli přichystaní volit jako první
Do volebních místností se podle poznatků okrskových komisí jako první přichystali důchodci. Ti stáli před dveřmi už pár minut před jejich otevřením.

Zájem voličů v Hustopečích byl v posledních krajských volbách vůbec nejsilnější z celého okresu Břeclav. Účast dosáhla bezmála 28 procent voličů. Letos k šestnácté hodině, kdy okrskové komise dělaly první statistiky, dorazilo k urnám v obcích na Hustopečsku něco kolem devíti procent voličů.

V Pohořelicích, které již spadají pod okres Brno-venkov, má do krajského zastupitelstva k šestnácté hodině odvoleno 6,21 procenta voličů a do Senátu je to 4,72 procenta.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Najdete na iDNES.cz