V Olešnici na Blanensku začíná ve středu lyžařská sezóna

  18:35aktualizováno  18:35
Na svahu v Olešnici už leží 40 centimetrů umělého sněhu. Ve středu proto lyžařský areál přivítá první nadšence. Další v pořadí chtějí být v Hlubokém u Kunštátu. Jinde vlekaři čekají na sněžení a sezony se spíš obávají, sněžná děla totiž nemají.

Přípravy na zahájení sezony na svahu lyžařského areálu v Olešnici (5. prosinec 2011). | foto: Filip FojtíkMF DNES

"Provoz můžeme spustit, nasněženo máme 40 centimetrů. Všechno zařízení, které se na léto demontovalo, už je zpět, navíc má dojít ještě k dalšímu ochlazení," popsal provozovatel olešnického vleku Lubomír Rek. Jako jednomu z mála lidí v kraji mu radost udělala i inverze. "Díky ní jsme měli celý den teploty kolem minus tří až minus šesti stupňů. Oproti normálu jsme tak na výrobu sněhu vyčerpali asi jen třetinu vody," pochválil si Rek úsilí posledních dvou týdnů.

Lyžování na Blanensku

  • Ski-areál zahajuje sezonuve středu. Sjezdovka o délce půl kilometru s převýšením 100 metrů bude v provozu od pondělí do pátku od 9 do 21 hodin, o víkendu a prázdninách od 8 hodin
  • Lyžaři si letos poprvé mohou vybrat mezi bodovými a časovými jízdenkami na vlek.
  • Koncem týdne začnou zasněžovat i v Hodoníně u Kunštátu. Provoz by mohli zahájit do Vánoc.
  • V ostatních skiareálech jsou závislí na přírodním sněhu, pokud nenapadne v dostatečném množství, vleky se nerozjedou v Hlubokém u Kunštátu, v Nedvědicích ani v Blansku-Hořicích.

Sezonu spouští naplno, i když kvůli ověření provozuschopnosti areálu raději v týdnu. Lyžovat se v Olešnici bude už od středy každý den až do 21 hodin. Zatím ale pojede jen hlavní vlek, poma a dětský vlek vozící zdarma malé děti se budou postupně dosněžovat.

Milovníci sjezdování se navíc mohou těšit na novinky. "Vylepšený je bufet v horní části sjezdovky, postavená je zde nově pevná bouda a slunná terasa s výhledem na svah, v plném rozsahu pojede i restaurace ve spodní části, zlepšilo se i zázemí pro lyžařskou školu, máme zde novou kancelář a odpočívárnu pro instruktory," vyjmenoval olešnický vlekař.

Olešnici dohánějí v Hodoníně u Kunštátu

Letošní novinkou je také zavedení časových jízdenek na vlek, ty bodové zůstávají ale souběžně v platnosti a každý si může vybrat, která varianta je pro něj výhodnější. "Výše vstupného zůstává stejná jako poslední čtyři roky, naopak chceme rozšířit služby o Senior pasy, slevy budeme poskytovat lyžařům od 60 let věku," slíbil Rek.

Na paty by olešnickým rádi šlapali v Hodoníně u Kunštátu. Sjezdovku dlouhou 550 metrů by zde měli začít zasněžovat koncem tohoto týdne. "Do Vánoc bychom chtěli spustit provoz," doufá provozovatel Josef Kšica. I hodonínští letos vsadili na novinky a vylepšení. Lyžaři se dočkají rozšíření zázemí, ohřívárny i zvětšení vyhřívaného bufetu.

"V provozu budou nově dvě webkamery a lyžovat budeme za staré ceny 10 korun za jízdu, dětský vlek bude zdarma," potvrdil Kšica.

V ostatních areálech čekají na přírodní sníh

O poznání nejistější je sezona ve zbylých ski areálech na Blanensku. V Hlubokém u Kunštátu sněžná děla nemají vůbec a nové investice blokují složitá jednání s majiteli pozemků.

Skiareál Olešnice

"Loni se nám nepovedlo jezdit vůbec, doufám, že letos to bude lepší. Technika je připravená, hotové máme provozní revize, když napadne sníh, můžeme hned spustit vleky," tvrdí předseda Ski Clubu Kunštát Pavel Hájek.

Na Hořicích se zase oklepávají z loňské sezony, v níž kvůli zasněžování pitnou vodou nabyli ztrátu téměř čtyři sta tisíc korun. "Letos budeme mít překlenovací sezonu, všechno je připravené, čekáme na připojení vody a elektřiny, zasněžovat ale budeme alespoň tak, aby fungovala lyžařská Tygří školka. Jinak doufáme, že nasněží," potvrdil správce Ski Areálu Hořice Leoš Magda.

Hotové jsou projekty na zbudování nového parkoviště, zázemí pro lyžaře i přívodu vody na zasněžování ze Starého Blanska. Domluvit se ale nejdříve musejí spolumajitelé areálu, kdo a jak milionové investice zaplatí.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Lesy kvůli suchu umírají, pily nestíhají odebírat chřadnoucí smrky

K obnově smrku může docházet přirozeně: strom roste pod clonou mateřských...

Stromy na jižní Moravě hynou suchem, na novou výsadbu však chybí peníze. Majitelé lesů totiž nemohou kácet stromy...

Pokud nedostaneme víc peněz, seškrtáme premiéry, zní z brněnských divadel

Funkce ředitele Centra experimentálního divadla v Brně se ujal dosavadní...

Peníze na nové hry, kostýmy, ale i další úvazky chybí Divadlu Husa na provázku i HaDivadlu v Brně. Aby vyřešila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz