Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Olešnici na Blanensku začíná ve středu lyžařská sezóna

  18:35aktualizováno  18:35
Na svahu v Olešnici už leží 40 centimetrů umělého sněhu. Ve středu proto lyžařský areál přivítá první nadšence. Další v pořadí chtějí být v Hlubokém u Kunštátu. Jinde vlekaři čekají na sněžení a sezony se spíš obávají, sněžná děla totiž nemají.

Přípravy na zahájení sezony na svahu lyžařského areálu v Olešnici (5. prosinec 2011). | foto: Filip FojtíkMF DNES

"Provoz můžeme spustit, nasněženo máme 40 centimetrů. Všechno zařízení, které se na léto demontovalo, už je zpět, navíc má dojít ještě k dalšímu ochlazení," popsal provozovatel olešnického vleku Lubomír Rek. Jako jednomu z mála lidí v kraji mu radost udělala i inverze. "Díky ní jsme měli celý den teploty kolem minus tří až minus šesti stupňů. Oproti normálu jsme tak na výrobu sněhu vyčerpali asi jen třetinu vody," pochválil si Rek úsilí posledních dvou týdnů.

Lyžování na Blanensku

  • Ski-areál zahajuje sezonuve středu. Sjezdovka o délce půl kilometru s převýšením 100 metrů bude v provozu od pondělí do pátku od 9 do 21 hodin, o víkendu a prázdninách od 8 hodin
  • Lyžaři si letos poprvé mohou vybrat mezi bodovými a časovými jízdenkami na vlek.
  • Koncem týdne začnou zasněžovat i v Hodoníně u Kunštátu. Provoz by mohli zahájit do Vánoc.
  • V ostatních skiareálech jsou závislí na přírodním sněhu, pokud nenapadne v dostatečném množství, vleky se nerozjedou v Hlubokém u Kunštátu, v Nedvědicích ani v Blansku-Hořicích.

Sezonu spouští naplno, i když kvůli ověření provozuschopnosti areálu raději v týdnu. Lyžovat se v Olešnici bude už od středy každý den až do 21 hodin. Zatím ale pojede jen hlavní vlek, poma a dětský vlek vozící zdarma malé děti se budou postupně dosněžovat.

Milovníci sjezdování se navíc mohou těšit na novinky. "Vylepšený je bufet v horní části sjezdovky, postavená je zde nově pevná bouda a slunná terasa s výhledem na svah, v plném rozsahu pojede i restaurace ve spodní části, zlepšilo se i zázemí pro lyžařskou školu, máme zde novou kancelář a odpočívárnu pro instruktory," vyjmenoval olešnický vlekař.

Olešnici dohánějí v Hodoníně u Kunštátu

Letošní novinkou je také zavedení časových jízdenek na vlek, ty bodové zůstávají ale souběžně v platnosti a každý si může vybrat, která varianta je pro něj výhodnější. "Výše vstupného zůstává stejná jako poslední čtyři roky, naopak chceme rozšířit služby o Senior pasy, slevy budeme poskytovat lyžařům od 60 let věku," slíbil Rek.

Na paty by olešnickým rádi šlapali v Hodoníně u Kunštátu. Sjezdovku dlouhou 550 metrů by zde měli začít zasněžovat koncem tohoto týdne. "Do Vánoc bychom chtěli spustit provoz," doufá provozovatel Josef Kšica. I hodonínští letos vsadili na novinky a vylepšení. Lyžaři se dočkají rozšíření zázemí, ohřívárny i zvětšení vyhřívaného bufetu.

"V provozu budou nově dvě webkamery a lyžovat budeme za staré ceny 10 korun za jízdu, dětský vlek bude zdarma," potvrdil Kšica.

V ostatních areálech čekají na přírodní sníh

O poznání nejistější je sezona ve zbylých ski areálech na Blanensku. V Hlubokém u Kunštátu sněžná děla nemají vůbec a nové investice blokují složitá jednání s majiteli pozemků.

Skiareál Olešnice

"Loni se nám nepovedlo jezdit vůbec, doufám, že letos to bude lepší. Technika je připravená, hotové máme provozní revize, když napadne sníh, můžeme hned spustit vleky," tvrdí předseda Ski Clubu Kunštát Pavel Hájek.

Na Hořicích se zase oklepávají z loňské sezony, v níž kvůli zasněžování pitnou vodou nabyli ztrátu téměř čtyři sta tisíc korun. "Letos budeme mít překlenovací sezonu, všechno je připravené, čekáme na připojení vody a elektřiny, zasněžovat ale budeme alespoň tak, aby fungovala lyžařská Tygří školka. Jinak doufáme, že nasněží," potvrdil správce Ski Areálu Hořice Leoš Magda.

Hotové jsou projekty na zbudování nového parkoviště, zázemí pro lyžaře i přívodu vody na zasněžování ze Starého Blanska. Domluvit se ale nejdříve musejí spolumajitelé areálu, kdo a jak milionové investice zaplatí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz