Výprava do pravěku. Archeopark v Pavlově zavede k Věstonické venuši

  18:40aktualizováno  18:40
Devět měsíců bude trvat výstavba unikátního archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Jedinečná expozice za bezmála 96 milionů korun přiblíží život lovců mamutů i práci archeologů. Právě na jihu Moravy totiž našel Karel Absolon legendární Věstonickou venuši.

Výprava do pravěku. Takhle by měl vypadat archeopark v Pavlově na Břeclavsku. | foto: Vizualizace architektonické kanceláře Radko Květ

Pravěké naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem díky malé sošce znají lidé minimálně v celém Česku. Jenže na místě samotném význam lokality zatím nepřipomínalo téměř nic.

Po dvanácti letech plánování teď začíná konečně růst moderní archeopark. Ten by měl výsledky mnoha let vědeckého bádání archeologů představit lidem formou hodnou 21. století.

Fotogalerie

Už jen stavba archeologického parku je jedinečná. Výstavní prostor je prakticky celý skryt v terénní vlně.

„Ze země budou vystupovat pouze jednotlivé asymetrické věže, kterými bude do podzemních prostor vstupovat světlo. Inspirovali jsme se bílým vápencem, typickým pro oblast Pálavy. A tak jsou tyto věže z bílého betonu, který evokuje právě pálavské skály,“ popisuje netypickou stavbu její autor, architekt Radko Květ.

Budete si připadat jako v jeskyni, líčí architekt

Světlíky jsou natočeny do různých směrů. Jak bude postupovat během dne slunce po obloze, bude i do vnitřních prostor pronikat světlo.

Ačkoli stavba bude z velké části podzemní, právě z jednotlivých věží bude možné vyhlédnout ven a pokochat se půvabnými výhledy na Děvičky či novomlýnská jezera. Uvnitř pak návštěvníci najdou potřebné zázemí, školicí prostory, kinobox a jednotlivé části expozic, včetně dvou galerií.

„Celý prostor má v návštěvnících vyvolat dojem, jako by vstoupili do jeskyně,“ vysvětluje architekt. Stavba vyroste přímo na archeologickém nalezišti. A právě to bude expozici činit jedinečnou.

„Archeologické nálezy, které v průběhu výstavby objevíme, do objektu zakomponujeme. Nebudeme s nimi hýbat, stanou se součástí budovy právě v takovém stavu, v jakém je archeologové objeví,“ popisuje Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které je investorem expozice.

Právě originální zpracování bude podle něj na archeoparku divácky nejpřitažlivější. „Expozice, která je součástí architektury, originální nálezy a využití genia loci, to je něco, co návštěvník jinde nenajde. Nikde jinde se nebude moci procházet prostorem, v němž před dvaceti pěti tisíci lety chodili lovci mamutů,“ dodává.

Stavba za 96 milionů, otevírat by se mělo v září

Libreto samotné expozice připravil profesor Jiří Svoboda z Archeologického ústavu Akademie věd. On také vybral artefakty, které by měly být vystaveny. Půjde většinou o originály.

Pouze nejvzácnější exponáty, které jsou celoročně ukryty v trezorech, nahradí v expozici kopie. Lidé se z archeologických nálezů starých tisíce let dozví něco o tehdejší krajině, způsobu obživy, lovu, životě a smrti, rituálech i umění.

Stavba archeoparku stojí bezmála 96 milionů korun. Muzeum ji financuje z evropských dotací i příspěvku kraje, otevírat by se mělo v září 2015. Hlavní budova je řešena jako železobetonový monolit. Interiér bude utvářen kombinací pohledového betonu s reliéfními otisky nehoblovaných prken, dubového dřeva a skla.

Na naleziště v Dolních Věstonicích a Pavlově dosud upozorňovala pouze malá expozice v jednom z dolnověstonických domů. Tu si Regionální muzeum také ponechá. Čekají ji ale změny.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Brněnská škola učí létat také Araby, teď musí kvůli bezpečnosti pryč

Šéf firmy Flying Academy Leoš Vybíral se opírá o jeden z letounů Cessna, které...

Patnáct let působí v Brně letecká škola Flying Academy, která cvičí piloty i na boeingy a airbusy. Teď by měla na...

Děti s rakovinou rozveselí socha opilého divočáka i liška ze zavařovačky

Socha opilého divočáka, která má rozveselit dětské pacienty Masarykova...

Zvířecí sochy s nevšedními příběhy nově zpříjemňují pobyt dětským pacientům Masarykova onkologického ústavu v Brně....

VIDEO: Ujíždějícího řidiče zastavily v Brně až výstřely do pneumatik

Policisté zastavili ujíždějící auto výstřely

Přibližně třicet kilometrů naháněli jihomoravští policisté řidiče, který jim ujížděl po dálnici D2. Honička skončila až...

Najdete na iDNES.cz