(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

V Petrovicích už lidé na hřbitově nebloudí, hrob si najdou on-line

  • 2
Už žádné bloudění na hřbitově a hledání dlouho nenavštívené rodinné hrobky. Alespoň v Petrovicích na Blanensku se to už lidem nemusí stát. Stačí, když se podívají na webové stránky obce, párkrát kliknou a hned se dozvědí nejen údaje o majitelích hrobů, ale mohou najít i přesné místo, kde se hrob nachází.

V České republice je to ovšem zatím novinka a i v Petrovicích ji mají teprve několik měsíců. "Na radnici často volali lidé, že shánějí volný hrob nebo ti, kteří pátrali po hrobech svých příbuzných," vysvětlila místostarostka Anna Dvořáčková, proč novinku zavedli.

Hřbitov on-line v Petrovicích funguje jednoduše. Po rozkliknutí této sekce na webových stránkách se objeví podrobné schéma hřbitova s jednotlivými hroby. U každého z nich je pak tabulka s údaji o nájemci hrobu i kdo je v něm pohřbený.

"Systém je prospěšný nejen pozůstalým, ale i správě hřbitova. Může tak jednoduše kontrolovat placení hřbitovních poplatků," uvedla Anna Dvořáčková a dodala, že zatím za tuto novinku vesnici všichni chválili.

On-line databáze hrobů v Brně do dvou let

Hledat hroby doma budou moci v budoucnu i lidé, kteří mají příbuzné pohřbené v Brně. O zavedení on-line hřbitova totiž uvažuje také.

"Pracujeme na tom, je to užitečná věc. Na brněnských hřbitovech je ale více než sto tisíc hrobů, takže příprava jejich internetové databáze je náročná," uvedl ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula. "Předpokládám, že on-line databáze hrobů by mohla v Brně fungovat do dvou let," dodal.

Podle něj by však měly být na internetu zveřejněny pouze údaje, které jsou uvedeny na náhrobcích. "Nyní jsou na brněnských hřbitovech, hlavně na Ústředním a židenickém, orientační plány. Všechny hroby jsou očíslované, takže najít na hřbitově konkrétní hrob není složité," vysvětlil Šamšula.