Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Podyjí našli raritu: „vyhynulý“ hvozdík

  21:30aktualizováno  21:30
Další ze svého nemalého a dosud nepoznaného bohatství odhalil v minulých dnech vědcům Národní park Podyjí. Poblíž letohrádku u Lesné objevili kvetoucí trs hvozdíku pyšného. Tato cévnatá rostlina figuruje na Červeném seznamu kriticky ohrožených druhů rostlin.

Hvozdík pyšný | foto: Archiv MF DNESMF DNES

Dosud přitom byla na území národního parku považována za vyhynulou. U Lesné ji naposledy viděl botanik Vratislav Drlík. Zmínil to ve své Květeně Znojemska z let 1950 až 1954. "Zatím naposledy pak byla na Znojemsku pozorována v roce 1993 u Kravska," uvedla botanička ze správy parku Lenka Reiterová.

Hvozdík pyšný je rostlina světlých vlhčích listnatých lesů. Její výskyt zaznamenali botanici i na Moravskokrumlovsku. "Obecně je to ale druh velice vzácný v celé naší zemi," vyzdvihla Reiterová. Přírodovědci z parku Podyjí mu nyní chtějí věnovat zvýšenou pozornost. Předpokládají, že by mohli objevit ještě další lokality, kde roste.

Nečekané nálezy druhů rostlin, které považují v Podyjí již za vyhynulé či pro tuto lokalitu zcela nové, se podle Reiterové objevují tak jednou za rok či za dva. "V posledních letech jsme třeba našli novou lokalitu střevíčníku pantoflíčku," popsala botanička.

Střevíčník pantoflíček patří mezi osmnáct druhů orchidejí, které se v Národním parku Podyjí vyskytují. Ty zároveň patří mezi téměř osm desítek tamních zvláště chráněných, vzácných a v zemi ojedinělých druhů rostlin.

Podyjí, ráj rostlin i zvířat
Podobné je to se zvířaty. Jen savců odborníci na území parku napočítali pětašedesát druhů, mezi nimi vydru říční, netopýra Brandtova či bělozubku bělobřichou, což je druh rejska. Nedávno rakouští badatelé nalezli na protilehlé straně Podyjí, v rakouském Národním parku Thayatal, stopy kočky divoké.

Z obojživelníků je nejnápadnější mlok skvrnitý, z ptáků pak čáp černý, výr velký či ledňáček říční. Z plazů zaujme velikostí užovka stromová, náš největší had dosahující až dva metry.

Z chráněného hmyzu obývá Podyjí kudlanka nábožná či pakudlanka jižní. Lze narazit i na vzácné brouky, jako je roháč obecný či nosorožík kapucínek.

Přírodovědci odhadují, že z více jak šesti tisíc druhů brouků žijících v republice se jich v Podyjí nachází více jak polovina. Nedávno tam dokonce objevili tři druhy, jejichž výskyt je v naší zemi naprosto ojedinělý. Jedním z takových nálezů je několikamilimetrový střevlík s latinským názvem Bembidion Decoratum. Je to zvíře, které žije v Alpách či Karpatech.

V Podyjí se nachází i druh nosatce, který rovněž jinde v zemi nebyl objeven. A opět je to horský až vysokohorský druh. "To dokládá vztah tohoto území k Alpám," poukazují zoologové.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Témata: Čáp černý

Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Najdete na iDNES.cz