Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Podyjí našli raritu: „vyhynulý“ hvozdík

  21:30aktualizováno  21:30
Další ze svého nemalého a dosud nepoznaného bohatství odhalil v minulých dnech vědcům Národní park Podyjí. Poblíž letohrádku u Lesné objevili kvetoucí trs hvozdíku pyšného. Tato cévnatá rostlina figuruje na Červeném seznamu kriticky ohrožených druhů rostlin.

Hvozdík pyšný | foto: Archiv MF DNESMF DNES

Dosud přitom byla na území národního parku považována za vyhynulou. U Lesné ji naposledy viděl botanik Vratislav Drlík. Zmínil to ve své Květeně Znojemska z let 1950 až 1954. "Zatím naposledy pak byla na Znojemsku pozorována v roce 1993 u Kravska," uvedla botanička ze správy parku Lenka Reiterová.

Hvozdík pyšný je rostlina světlých vlhčích listnatých lesů. Její výskyt zaznamenali botanici i na Moravskokrumlovsku. "Obecně je to ale druh velice vzácný v celé naší zemi," vyzdvihla Reiterová. Přírodovědci z parku Podyjí mu nyní chtějí věnovat zvýšenou pozornost. Předpokládají, že by mohli objevit ještě další lokality, kde roste.

Nečekané nálezy druhů rostlin, které považují v Podyjí již za vyhynulé či pro tuto lokalitu zcela nové, se podle Reiterové objevují tak jednou za rok či za dva. "V posledních letech jsme třeba našli novou lokalitu střevíčníku pantoflíčku," popsala botanička.

Střevíčník pantoflíček patří mezi osmnáct druhů orchidejí, které se v Národním parku Podyjí vyskytují. Ty zároveň patří mezi téměř osm desítek tamních zvláště chráněných, vzácných a v zemi ojedinělých druhů rostlin.

Podyjí, ráj rostlin i zvířat
Podobné je to se zvířaty. Jen savců odborníci na území parku napočítali pětašedesát druhů, mezi nimi vydru říční, netopýra Brandtova či bělozubku bělobřichou, což je druh rejska. Nedávno rakouští badatelé nalezli na protilehlé straně Podyjí, v rakouském Národním parku Thayatal, stopy kočky divoké.

Z obojživelníků je nejnápadnější mlok skvrnitý, z ptáků pak čáp černý, výr velký či ledňáček říční. Z plazů zaujme velikostí užovka stromová, náš největší had dosahující až dva metry.

Z chráněného hmyzu obývá Podyjí kudlanka nábožná či pakudlanka jižní. Lze narazit i na vzácné brouky, jako je roháč obecný či nosorožík kapucínek.

Přírodovědci odhadují, že z více jak šesti tisíc druhů brouků žijících v republice se jich v Podyjí nachází více jak polovina. Nedávno tam dokonce objevili tři druhy, jejichž výskyt je v naší zemi naprosto ojedinělý. Jedním z takových nálezů je několikamilimetrový střevlík s latinským názvem Bembidion Decoratum. Je to zvíře, které žije v Alpách či Karpatech.

V Podyjí se nachází i druh nosatce, který rovněž jinde v zemi nebyl objeven. A opět je to horský až vysokohorský druh. "To dokládá vztah tohoto území k Alpám," poukazují zoologové.Témata: Čáp černý

Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

Trest pro boxera Plachetku za znásilnění platí, obnovy procesu nedosáhl

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Odsouzený boxer Ľudovít Plachetka před Krajským soudem v Brně neuspěl s žádostí o obnovu procesu. Za znásilnění...

VIDEO: Hokejisté Komety slavili a zpívali až do rána. Sekt tekl proudem

Hokejový titul slavili fanoušci v Brně až do rána

V Brně se v neděli slavilo ve velkém až do rána. Tisícovky fanoušků oděných do modro-bílých barev si připíjely na...

Najdete na iDNES.cz