Hvozdík pyšný

Hvozdík pyšný | foto: Archiv MF DNES, MF DNES

V Podyjí našli raritu: „vyhynulý“ hvozdík

  • 3
Další ze svého nemalého a dosud nepoznaného bohatství odhalil v minulých dnech vědcům Národní park Podyjí. Poblíž letohrádku u Lesné objevili kvetoucí trs hvozdíku pyšného. Tato cévnatá rostlina figuruje na Červeném seznamu kriticky ohrožených druhů rostlin.

Dosud přitom byla na území národního parku považována za vyhynulou. U Lesné ji naposledy viděl botanik Vratislav Drlík. Zmínil to ve své Květeně Znojemska z let 1950 až 1954. "Zatím naposledy pak byla na Znojemsku pozorována v roce 1993 u Kravska," uvedla botanička ze správy parku Lenka Reiterová.

Hvozdík pyšný je rostlina světlých vlhčích listnatých lesů. Její výskyt zaznamenali botanici i na Moravskokrumlovsku. "Obecně je to ale druh velice vzácný v celé naší zemi," vyzdvihla Reiterová. Přírodovědci z parku Podyjí mu nyní chtějí věnovat zvýšenou pozornost. Předpokládají, že by mohli objevit ještě další lokality, kde roste.

Nečekané nálezy druhů rostlin, které považují v Podyjí již za vyhynulé či pro tuto lokalitu zcela nové, se podle Reiterové objevují tak jednou za rok či za dva. "V posledních letech jsme třeba našli novou lokalitu střevíčníku pantoflíčku," popsala botanička.

Střevíčník pantoflíček patří mezi osmnáct druhů orchidejí, které se v Národním parku Podyjí vyskytují. Ty zároveň patří mezi téměř osm desítek tamních zvláště chráněných, vzácných a v zemi ojedinělých druhů rostlin.

Podyjí, ráj rostlin i zvířat
Podobné je to se zvířaty. Jen savců odborníci na území parku napočítali pětašedesát druhů, mezi nimi vydru říční, netopýra Brandtova či bělozubku bělobřichou, což je druh rejska. Nedávno rakouští badatelé nalezli na protilehlé straně Podyjí, v rakouském Národním parku Thayatal, stopy kočky divoké.

Z obojživelníků je nejnápadnější mlok skvrnitý, z ptáků pak čáp černý, výr velký či ledňáček říční. Z plazů zaujme velikostí užovka stromová, náš největší had dosahující až dva metry.

Z chráněného hmyzu obývá Podyjí kudlanka nábožná či pakudlanka jižní. Lze narazit i na vzácné brouky, jako je roháč obecný či nosorožík kapucínek.

Přírodovědci odhadují, že z více jak šesti tisíc druhů brouků žijících v republice se jich v Podyjí nachází více jak polovina. Nedávno tam dokonce objevili tři druhy, jejichž výskyt je v naší zemi naprosto ojedinělý. Jedním z takových nálezů je několikamilimetrový střevlík s latinským názvem Bembidion Decoratum. Je to zvíře, které žije v Alpách či Karpatech.

V Podyjí se nachází i druh nosatce, který rovněž jinde v zemi nebyl objeven. A opět je to horský až vysokohorský druh. "To dokládá vztah tohoto území k Alpám," poukazují zoologové.


Témata: Čáp černý