Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V převodu Úrazovky hrají politici o čas

  9:40aktualizováno  19:40
Už ve čtvrtek se ve Fakultní nemocnici v Bohunicích slavnostně otevře nové traumacentrum. Nové prostory nachystané na přesun odborníků z Úrazové nemocnice přijede pokřtít i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Začne pak stěhování části Úrazovky?

Tomáš Julínek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Hned v pátek má sice bohunické traumacentrum normálně fungovat, operovat v něm ale zatím budou "domácí" lékaři.

Julínek je co se týče nejbližší budoucnosti tajemný. Včera na poslední chvíli zrušil tiskovou konferenci, která se měla uskutečnit v Praze. Na ní se podle informací MF DNES hodlal vyjádřit i k traumatologické péči v Brně a měl přímo oznámit, že stěhování z Ponávky do Bohunic začne příští týden.

To však Julínek včera nechtěl potvrdit. "Chystám tiskovou konferenci, tam všechno řeknu," odpověděl ministr.

Kraj i zaměstnanci čekají, co se bude dít

Také ředitel bohunické nemocnice Roman Kraus na otázku, kdy začne stěhování, odpověděl vyhýbavě.

"Následně po otevření traumacentra, které se koná příští týden. Další týden ho naplno zprovozníme a postupně by přesun do naší nemocnice mohl začít. Rozhodnutí je ale na ministru Julínkovi," uvedl Kraus s tím, že v nových operačních sálech a na urgentním příjmu budou zatím pracovat odborníci z Bohunic.

Vedení Jihomoravského kraje, které usiluje o převod Úrazové nemocnice na město Brno, se ale informace o plánovaném přesunu nelíbí.

"Mám pocit, že pan Julínek uhání každý den, kdy ještě zůstává ve funkci ministra, aby mohl dotáhnout svůj hloupý nápad na likvidaci Úrazovky," vyjádřil se nový hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).
Ani zaměstnanci Úrazové nemocnice nevědí, co si mají myslet.

"Neumím si představit, co by se mohlo stěhovat. Nic není připravené. Kromě toho není přesně určeno, co je a co není traumacentrum. Není přece možné sebrat nějaké věci a odvážet je pryč, to by bylo tunelování," sdělila šéfka odborů Lenka Doležalová.

Ministr a hejtman mezi sebou vedou slovní přestřelky

Mezi ministrem Julínkem (ODS) a sociálními demokraty v čele města a kraje, kteří chtějí Úrazovku převést na Brno, vzplál kvůli nemocnici otevřený spor.

"Kdyby začalo stěhování traumacentra do Bohunic, jsem připraven svolat bezpečnostní radu. Pan ministr Julínek nemůže jen tak od stolu rozhodnout, že teď něco v Úrazovce končí a nemocnice se stěhuje. Jsem připraven se obrátit i na předsedu vlády. Budu ho informovat o krocích jeho ministra zdravotnictví a také, jaké by mohly mít tyhle kroky důsledky," prohlásil Hašek.

Julínek reagoval stejně ostře. "On je ve funkci nový a neví, k čemu bezpečností rada slouží, ať si nastuduje zákon. Rada neslouží k peticím premiérovi. Pan Hašek to jen zkouší, aby vypadal dramaticky," řekl Julínek.

O válku se sociálními demokraty Julínek nestojí. "Ale jestli si chtějí dál hrát politickou šarádu, já jim asistovat nebudu. Odpovědnost za zdravotní péči mám já. Oni do toho vtáhli politiku. Lhali o Úrazovce i poplatcích. To považuji za destruktivní. A jestli v tom chtějí pokračovat, budu se tvrdě a nekompromisně bránit, jinak to pro lidi dopadne špatně," uvedl Julínek.

Co přesně znamená, že se bude tvrdě bránit, neupřesnil.
"Nevím, co chystají," vysvětlil.

Obě strany čekají, jak dopadne zákon o převodu nemocnice na město Brno. Ten už úspěšně prošel Poslaneckou sněmovnou a čeká jej čtení v Senátu.

Oba tábory bojují o čas

V Senátu má sice vládní občanská demokratická strana a lidovci většinu, jenže jihomoravská ODS se zavázala, že bude zákon podporovat. A je tedy možné, že stejně jako zvedlo ruku šest poslanců ODS, najdou se i senátoři, kteří návrh podpoří.

"Nejprve musí návrh zákona projednat zdravotní výbor Senátu. A to bude zhruba ve druhém týdnu v prosinci," řekl hejtman Michal Hašek, který je přesvědčen, že senátoři zákon schválí.

Obě strany sporu bojují o čas. Haškovi jde o to, aby stěhování části Úrazovky nezačalo dřív, než její osud projednají senátoři. V návrhu zákona totiž stojí, že nemocnice má být převedena jako celek, tedy i s traumacentrem, do majetku Brna. Úrazovku má ale zatím ještě pořád ve své kompetenci ministr Julínek. A to Hašek ví.

Julínek zase ví, že své křeslo ministra v současné chvíli nemá jisté, brojí proti němu kromě koaličních stran i domovská ODS.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Pusťte na WC každého, nabídlo Brno-střed příspěvek podnikům. Zájem mají tři

Ilustrační snímek

S neobvyklou nabídkou oslovila radnice Brna-střed kavárny a restaurace v centru města. Vyzvala je, aby otevřely své...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Najdete na iDNES.cz