Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V převodu Úrazovky hrají politici o čas

  9:40aktualizováno  19:40
Už ve čtvrtek se ve Fakultní nemocnici v Bohunicích slavnostně otevře nové traumacentrum. Nové prostory nachystané na přesun odborníků z Úrazové nemocnice přijede pokřtít i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Začne pak stěhování části Úrazovky?

Tomáš Julínek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Hned v pátek má sice bohunické traumacentrum normálně fungovat, operovat v něm ale zatím budou "domácí" lékaři.

Julínek je co se týče nejbližší budoucnosti tajemný. Včera na poslední chvíli zrušil tiskovou konferenci, která se měla uskutečnit v Praze. Na ní se podle informací MF DNES hodlal vyjádřit i k traumatologické péči v Brně a měl přímo oznámit, že stěhování z Ponávky do Bohunic začne příští týden.

To však Julínek včera nechtěl potvrdit. "Chystám tiskovou konferenci, tam všechno řeknu," odpověděl ministr.

Kraj i zaměstnanci čekají, co se bude dít

Také ředitel bohunické nemocnice Roman Kraus na otázku, kdy začne stěhování, odpověděl vyhýbavě.

"Následně po otevření traumacentra, které se koná příští týden. Další týden ho naplno zprovozníme a postupně by přesun do naší nemocnice mohl začít. Rozhodnutí je ale na ministru Julínkovi," uvedl Kraus s tím, že v nových operačních sálech a na urgentním příjmu budou zatím pracovat odborníci z Bohunic.

Vedení Jihomoravského kraje, které usiluje o převod Úrazové nemocnice na město Brno, se ale informace o plánovaném přesunu nelíbí.

"Mám pocit, že pan Julínek uhání každý den, kdy ještě zůstává ve funkci ministra, aby mohl dotáhnout svůj hloupý nápad na likvidaci Úrazovky," vyjádřil se nový hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).
Ani zaměstnanci Úrazové nemocnice nevědí, co si mají myslet.

"Neumím si představit, co by se mohlo stěhovat. Nic není připravené. Kromě toho není přesně určeno, co je a co není traumacentrum. Není přece možné sebrat nějaké věci a odvážet je pryč, to by bylo tunelování," sdělila šéfka odborů Lenka Doležalová.

Ministr a hejtman mezi sebou vedou slovní přestřelky

Mezi ministrem Julínkem (ODS) a sociálními demokraty v čele města a kraje, kteří chtějí Úrazovku převést na Brno, vzplál kvůli nemocnici otevřený spor.

"Kdyby začalo stěhování traumacentra do Bohunic, jsem připraven svolat bezpečnostní radu. Pan ministr Julínek nemůže jen tak od stolu rozhodnout, že teď něco v Úrazovce končí a nemocnice se stěhuje. Jsem připraven se obrátit i na předsedu vlády. Budu ho informovat o krocích jeho ministra zdravotnictví a také, jaké by mohly mít tyhle kroky důsledky," prohlásil Hašek.

Julínek reagoval stejně ostře. "On je ve funkci nový a neví, k čemu bezpečností rada slouží, ať si nastuduje zákon. Rada neslouží k peticím premiérovi. Pan Hašek to jen zkouší, aby vypadal dramaticky," řekl Julínek.

O válku se sociálními demokraty Julínek nestojí. "Ale jestli si chtějí dál hrát politickou šarádu, já jim asistovat nebudu. Odpovědnost za zdravotní péči mám já. Oni do toho vtáhli politiku. Lhali o Úrazovce i poplatcích. To považuji za destruktivní. A jestli v tom chtějí pokračovat, budu se tvrdě a nekompromisně bránit, jinak to pro lidi dopadne špatně," uvedl Julínek.

Co přesně znamená, že se bude tvrdě bránit, neupřesnil.
"Nevím, co chystají," vysvětlil.

Obě strany čekají, jak dopadne zákon o převodu nemocnice na město Brno. Ten už úspěšně prošel Poslaneckou sněmovnou a čeká jej čtení v Senátu.

Oba tábory bojují o čas

V Senátu má sice vládní občanská demokratická strana a lidovci většinu, jenže jihomoravská ODS se zavázala, že bude zákon podporovat. A je tedy možné, že stejně jako zvedlo ruku šest poslanců ODS, najdou se i senátoři, kteří návrh podpoří.

"Nejprve musí návrh zákona projednat zdravotní výbor Senátu. A to bude zhruba ve druhém týdnu v prosinci," řekl hejtman Michal Hašek, který je přesvědčen, že senátoři zákon schválí.

Obě strany sporu bojují o čas. Haškovi jde o to, aby stěhování části Úrazovky nezačalo dřív, než její osud projednají senátoři. V návrhu zákona totiž stojí, že nemocnice má být převedena jako celek, tedy i s traumacentrem, do majetku Brna. Úrazovku má ale zatím ještě pořád ve své kompetenci ministr Julínek. A to Hašek ví.

Julínek zase ví, že své křeslo ministra v současné chvíli nemá jisté, brojí proti němu kromě koaličních stran i domovská ODS.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz