Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manželovi vrazi měli u policie kamarády, tvrdila u soudu vdova Toflová

  18:37aktualizováno  18:37
V případu takzvaného Toflova gangu ve čtvrtek u soudu svědčila manželka zavražděného expolicisty Michala Tofla, který byl údajně jedním z šéfů gangu. Toflová odmítla věrohodnost některých důkazů obžaloby.

"Chci říct všechno, co o případu vím," řekla u soudu vdova po údajném šéfovi takzvaného Toflova gangu. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Manžel Evy Toflové je téměř tři roky mrtvý. Zastřelil ho nájemný vrah před jeho domem v Brně-Žebětíně. Lidé obžalovaní z této vraždy se teprve za několik týdnů budou zpovídat před soudem (o vraždě čtěte více zde).

Vdova Toflová však před soudem vypovídala už tento týden. Ve čtvrtek přišla svědčit ve vleklé kauze údajného Toflova gangu vyděračů z řad policie, kteří měli nejméně 12 let vydírat podnikatele na jihu Moravy a manipulovat s vyšetřováním řady případů.

Z této činnosti je obžalováno třináct lidí. Jenže státní zástupce viní z organizovaného zločinu i čtrnáctého muže, Michala Tofla, který byl podle obžaloby dokonce jedním ze členů této skupiny.

Chybí svědectví zavražděného Tofla

Jako mrtvý nemůže být ovšem stíhán ani souzen. Policii chybí i jeho svědectví. "Miloš Almásy spolu se zemřelým Michalem Toflem vybírali potenciální oběti a rozhodovali o tom, které z takto vytipovaných osob budou kontaktovány," konstatuje tak pouze obžaloba.

Eva Toflová však situaci vidí jinak. "Chci říct všechno, co o případu vím. Mohlo by mi to být jedno. Michal je mrtvý, nikdo mi ho nevrátí a jméno rodiny už je pošpiněné. Můj manžel byl ale slušný, jemný a zásadový člověk, který nikdy nepáchal žádnou trestnou činnost a nikoho nevydíral, to by se neslučovalo s jeho morálkou," konstatovala vdova, která byla za Tofla vdaná pětadvacet let.

Ve svém svědectví u soudu poté zpochybnila některé důkazy o fungování celého gangu. Naznačila totiž, že policie mohla při vyšetřování manipulovat s důkazy. (rozhovor s Evou Toflovou o smrti manžela čtěte zde).

Podle Toflové se tak stalo krátce poté, co byl její manžel zavražděn a policie hledala stopy po motivu vraždy u nich v domě. Několik dní po sobě podle ní policisté odnášeli z domu různé věci a dokumenty.

Teprve po několika týdnech jí však donesli k podepsání protokol o tom, že si důkazy odnesli v zapečetěném pytli. "To přitom není pravda, odnášeli si je v taškách, které rozhodně nebyly zapečetěné," vysvětlila Toflová.

Průběh vyšetřování v domě prý zdokumentovaly kamery

Sama přitom prý nemá přesný přehled o tom, co si vyšetřovatelé z domu odnesli. "Bylo to pro mě těžké období, byla jsem v šoku z toho, co se děje, a neměla jsem věci pod kontrolou," uvedla Toflová.

Svá slova slíbila soudu doložit i nahrávkou z bezpečnostní kamery, která měla zachytit, za jakých okolností si policie důkazy z domu odnesla.

Obžaloba přitom popisuje, že se u Michala Tofla doma našla řada dokumentů z policejních spisů, ke kterým Tofl už jako civilista vůbec neměl mít přístup. To také státní zástupce považuje za důkaz toho, že Tofl a lidé kolem něj znali cesty, jak ovlivňovat vyšetřování různých případů.

Vdova po zavražděném muži se snažila upozornit soud také na podivnosti, které provázely vyšetřování smrti jejího manžela a které dává do souvislosti s případem údajného gangu. Soudce Miloš Žďárský však tato její slova odmítl s tím, že se netýkají souzené kauzy, ale pouze vraždy.

"Myslím si, že celý případ gangu se policii hodil. Organizátor manželovy vraždy měl totiž u policie kamarády. A tím, že z Michala udělali hlavu gangu, těmto vrahům pomohli. Až je nyní budou soudit, už na ně nikdo nebude hledět jako na vrahy normálního člověka. Zabili přece šéfa gangu. Lidé si tak řeknou, že si to sám zasloužil, což není spravedlivé," povzdechla si poté Toflová před soudní síní.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Hasiči zakázali vstup do osady na Blanensku, vítr tam vylamuje stromy

Od sobotního rána zasahovali brněnští hasiči u 99 událostí, zejména u spadených...

Jihomoravští hasiči vyhlásili zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý na Blanensku. Jsou tam desítky vyvrácených stromů...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Najdete na iDNES.cz