Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manželovi vrazi měli u policie kamarády, tvrdila u soudu vdova Toflová

  18:37aktualizováno  18:37
V případu takzvaného Toflova gangu ve čtvrtek u soudu svědčila manželka zavražděného expolicisty Michala Tofla, který byl údajně jedním z šéfů gangu. Toflová odmítla věrohodnost některých důkazů obžaloby.

"Chci říct všechno, co o případu vím," řekla u soudu vdova po údajném šéfovi takzvaného Toflova gangu. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Manžel Evy Toflové je téměř tři roky mrtvý. Zastřelil ho nájemný vrah před jeho domem v Brně-Žebětíně. Lidé obžalovaní z této vraždy se teprve za několik týdnů budou zpovídat před soudem (o vraždě čtěte více zde).

Vdova Toflová však před soudem vypovídala už tento týden. Ve čtvrtek přišla svědčit ve vleklé kauze údajného Toflova gangu vyděračů z řad policie, kteří měli nejméně 12 let vydírat podnikatele na jihu Moravy a manipulovat s vyšetřováním řady případů.

Z této činnosti je obžalováno třináct lidí. Jenže státní zástupce viní z organizovaného zločinu i čtrnáctého muže, Michala Tofla, který byl podle obžaloby dokonce jedním ze členů této skupiny.

Chybí svědectví zavražděného Tofla

Jako mrtvý nemůže být ovšem stíhán ani souzen. Policii chybí i jeho svědectví. "Miloš Almásy spolu se zemřelým Michalem Toflem vybírali potenciální oběti a rozhodovali o tom, které z takto vytipovaných osob budou kontaktovány," konstatuje tak pouze obžaloba.

Eva Toflová však situaci vidí jinak. "Chci říct všechno, co o případu vím. Mohlo by mi to být jedno. Michal je mrtvý, nikdo mi ho nevrátí a jméno rodiny už je pošpiněné. Můj manžel byl ale slušný, jemný a zásadový člověk, který nikdy nepáchal žádnou trestnou činnost a nikoho nevydíral, to by se neslučovalo s jeho morálkou," konstatovala vdova, která byla za Tofla vdaná pětadvacet let.

Ve svém svědectví u soudu poté zpochybnila některé důkazy o fungování celého gangu. Naznačila totiž, že policie mohla při vyšetřování manipulovat s důkazy. (rozhovor s Evou Toflovou o smrti manžela čtěte zde).

Podle Toflové se tak stalo krátce poté, co byl její manžel zavražděn a policie hledala stopy po motivu vraždy u nich v domě. Několik dní po sobě podle ní policisté odnášeli z domu různé věci a dokumenty.

Teprve po několika týdnech jí však donesli k podepsání protokol o tom, že si důkazy odnesli v zapečetěném pytli. "To přitom není pravda, odnášeli si je v taškách, které rozhodně nebyly zapečetěné," vysvětlila Toflová.

Průběh vyšetřování v domě prý zdokumentovaly kamery

Sama přitom prý nemá přesný přehled o tom, co si vyšetřovatelé z domu odnesli. "Bylo to pro mě těžké období, byla jsem v šoku z toho, co se děje, a neměla jsem věci pod kontrolou," uvedla Toflová.

Svá slova slíbila soudu doložit i nahrávkou z bezpečnostní kamery, která měla zachytit, za jakých okolností si policie důkazy z domu odnesla.

Obžaloba přitom popisuje, že se u Michala Tofla doma našla řada dokumentů z policejních spisů, ke kterým Tofl už jako civilista vůbec neměl mít přístup. To také státní zástupce považuje za důkaz toho, že Tofl a lidé kolem něj znali cesty, jak ovlivňovat vyšetřování různých případů.

Vdova po zavražděném muži se snažila upozornit soud také na podivnosti, které provázely vyšetřování smrti jejího manžela a které dává do souvislosti s případem údajného gangu. Soudce Miloš Žďárský však tato její slova odmítl s tím, že se netýkají souzené kauzy, ale pouze vraždy.

"Myslím si, že celý případ gangu se policii hodil. Organizátor manželovy vraždy měl totiž u policie kamarády. A tím, že z Michala udělali hlavu gangu, těmto vrahům pomohli. Až je nyní budou soudit, už na ně nikdo nebude hledět jako na vrahy normálního člověka. Zabili přece šéfa gangu. Lidé si tak řeknou, že si to sám zasloužil, což není spravedlivé," povzdechla si poté Toflová před soudní síní.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Najdete na iDNES.cz