Kurátorka výstavy Rukopisy královny Rejčky Jitka Pavelková instaluje exponáty v prostorách Památníku písemnictví v Rajhradě u Brna.

Kurátorka výstavy Rukopisy královny Rejčky Jitka Pavelková instaluje exponáty v prostorách Památníku písemnictví v Rajhradě u Brna. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V Rajhradě vystavují vzácné rukopisy královny Rejčky

  • 0
Výstava věnovaná třem mimořádným středověkým knihám zhotoveným na popud české královny tento týden začala v rajhradském Památníku písemnictví na Moravě. Potrvá jen do příští neděle.

Pouhých deset dní se vystavují vzácné rukopisy české královny Alžběty (známější pod křestním jménem Eliška) Rejčky. Tuto "bleskovou akci" připravil do příští neděle Památník písemnictví v Rajhradě.

Rukopisy
královny Rejčky

Kdy: 20. – 30. května 2010

Kde: Památník písemnictví na Moravě, Rajhrad

Výstava je pořádána ve spolupráci s Moravským zemským archivem.

Otevřeno: 9.00 – 17.00 hodin (mimo pondělí)

Poslední prohlídka od 16.15 hodin.

Vstupné:
plné 70 Kč
senioři 53 Kč
žáci, studenti, držitelé průkazu ISIC,
ITIC, IYTC 35 Kč

"Tři originály společně uvidí návštěvníci po několika desetiletích, dalších pět rukopisů bude prezentováno v digitální podobě," uvedla Jindra Pavelková z památníku. Poprvé vystavené ukázky mimořádné gotické kultury chtějí pořadatelé vystavit z hlediska jejich významu historického, uměleckého ale i muzikologického.

"Téma rukopisů bude doplněno též náhledem do díla významného muzikologa Františka Pokorného, který věnoval ve své odborné práci starobrněnským rukopisům královny Rejčky velkou pozornost," vysvětlila kurátorka.

Jedny z nejznámějších středověkých rukopisů mají pozoruhodnou historii. Kolekci rukopisů nechala pro svůj klášter na starém Brně zhotovit v 1. čtvrtině 14. století královna Eliška Rejčka, manželka českých králů Václava II. a Rudolfa I. Habsburského. Soubor tvořilo osm rukopisných svazků, které byly po zrušení kláštera v roce 1782 rozptýleny do majetku dalších institucí.

Kurátorka výstavy Rukopisy královny Rejčky Jitka Pavelková instaluje exponáty v prostorách Památníku písemnictví v Rajhradě u Brna.

"Pět rukopisů zůstalo zachováno ve Vídeňské národní knihovně, další dva se v roce 1828 dostaly do majetku benediktinského opatství v Rajhradě a poslední svazek přešel jako součást rukopisné sbírky Františkova muzea do fondu dnešního Moravského archivu v Brně," popsala osud knih Pavelková.

Zvědavci mohou listovat v maketě knihy

Výstava tak představí originály tří rukopisů dochovaných v tuzemsku. Přestože se mimořádných knih logicky nemohou návštěvníci dotýkat, krátkodobá výstava bude mít také interaktivní charakter a umožní zvědavcům přece jen se k tiskům přiblížit.

"Mohou si zalistovat ve funkční maketě jednoho z rajhradských rukopisů a virtuálně si prohlédnout další z Rajhradu, stejně jako vybrané části vídeňských svazků," sdělila kurátorka.

Mimořádnou postavu Elišky Rejčky přiblíží zájemcům kopie jejích listin. Po skončení desetidenní výstavy budou oba rajhradské rukopisy podle pořadatelů k vidění na výstavách pořádaných u příležitosti nástupu Lucemburků na český trůn v Praze a Ostravě.

Památník písemnictví na Moravě už dříve otevřel expozici Ludvík Kundera k devadesátiletému životnímu jubileu spisovatele. Kolekce nabízí exponáty, z nichž mnohé zapůjčil sám autor.