Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V rajhradském klášteře již pojedenácté ožil betlém

  19:14aktualizováno  19:14
Nádvoří benediktinského kláštera v Rajhradu ožilo na Boží hod betlémem. A to doslova. Jako každý rok se tam totiž i tuto neděli konalo přestavení Živý betlém. Pětasedmdesáti "živým figurkám" přihlíželo na pět set návštěvníků.

Živý betlém před rajhradským klášterem (25. prosince 2011) | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Když si o půl čtvrté vzala na nádvoří slovo dvojice moderátorů, čítal již půlkruh okolo přírodního pódia několik set lidí. Tento nepoměr mezi návštěvníky a účinkujícími ale nevydržel dlouho.

Do jesliček totiž brzy přibyl Josef s Marií i malým Ježíškem a dva andělé. Poté začaly chodit desítky koledníků. A v nich je právě rajhradský živý betlém, který letos ochotníci předváděli již pojedenácté, jedinečný.

Zatímco Josef s rodinou oblečením napodobují dobu před dvěma tisíci lety, koledníci jsou oblečení do svršků připomínajících devatenácté století. Někteří tak na sobě samozřejmě měli i moravské kroje. "Letos tu byly popovické kroje," popisuje organizátorka a zakladatelka tradice Magda Mlejnková.

K podobě rajhradského živého betléma ji před lety inspiroval klasický papírový betlém od ilustrátorky Marie Kvěchové, který se zpočátku snažila co nejvěrněji napodobit. "Proto také ta všechna řemesla, jako je krejčí, ponocný či švec," vysvětluje Mlejnková.

Účinkující již tradičně pocházejí z řad dobrovolníků z rajhradské farnosti, tedy z lidí nejen z Rajhradu, ale i Holasic, Rajhradic, Popovic či Opatovic. Před letošním betlémem už ani nebylo potřeba příliš nacvičovat.

Fotogalerie

"Dříve jsme dělávali zkoušky, ale scénář je v podstatě stále stejný, a tak si to již všichni pamatují," říká hlavní organizátorka s tím, že pouze menší děti, které šly poprvé, trochu vedli zkušenější koledníci.

Kolik lidí by pomohlo dnes?

Popovické kroje nebyly jediným prvkem, který posunul betlémskou scénku v čase dopředu. O aktualizaci biblického příběhu se postarali i páter Vojtěch Malina a Marie Tichá, kteří celou půlhodinovou scénku uváděli.

Sehráli totiž dialog zamýšlející se nad tím, kolik lidí by dnes k sobě v předvánočním čase vzalo dva cizí v nouzi, jakými byli tehdy v Betlémě Josef s Marií. Kromě toho poté moderátoři předčítali jednotlivé pasáže příběhu, kterými dokreslovali děj jinak němého představení. O to samé se po celou dobu staral i třicetihlavý sbor, který pěl koledy.

O tom, že se scénka za dobu své existence stala oblíbenou tradicí, svědčil kromě velké návštěvy i potlesk, kterého se po finálním příchodu tří králů účinkujícím dostalo. Těch ve studeném, leč alespoň nedeštivém, odpoledni přišlo na nádvoří kláštera okolo pěti set.

Mezi nimi i rodina Kavalcových přímo z Rajhradu. "Nejvíc se mi líbili ti andělé," řekla nejstarší z trojice dětí, sedmiletá Sára. "Je to krásná akce, chodíme na ni každý rok. Je pěkné, že se tu sejde tolik lidí. A nejen z okolí, co vím, jezdí i dost Brňanů," dodala Sářina maminka.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz