Vinař Miloš Michlovský z Rakvic na Břeclavsku a jeho stroj na výrobu nealkoholického a nízkoalkoholického vína | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Rakvicích vzniká nealkoholické víno. U lidí má šanci, tvrdí experti

  • 34
Na jihu Moravy vzniká nový unikátní produkt. Nealkoholické víno. Na první pohled možná nesmysl, v budoucnu by však mohlo být nealko víno stejně běžné jako nealkoholické pivo. Vinařům se totiž podařilo přijít na to, jak dostat z vína alkohol a zachovat přitom jeho chuť.

Vinař Miloš Michlovský z Rakvic na Břeclavsku si na výrobu takového vína pořídil stroj až z Austrálie.

"Je to speciální vakuová dvoufázová odparka, která umí oddělit aroma, ve druhé fázi alkohol a pak aroma vrátit. Takže můžete mít víno dealkoholizované, ale se svými aromaty. Je to novum," vysvětlil Michlovský.

Technologie, kterou si pořídil, je ve světě ještě poměrně vzácná. "Když jsem mašinu před dvěma lety kupoval, v Evropské unii byly jenom dvě. Jednu jsem měl já a druhá byla ve Španělsku," poznamenal vinař.

K nealkoholickému vínu se musel propracovat postupně. Nejdříve zkoušel vyrábět jen nízkoalkoholické nápoje. Nyní vyladil vlastní způsob, jak vyrobit víno zcela nealkoholické. V nejbližší době ho začne lahvovat.

Takové nápoje mají na českém trhu všeobecně dobré podmínky vzhledem k tomu, že pro alkohol za volantem tu platí nulová tolerance.

"U piva také dříve nikdo nevěřil, že jeho nealkoholická verze může mít úspěch. Podobné víno může být stejně úspěšné, toto pole na trhu je určitě ještě nepokryté," podotkl Mojmír Baroň z katedry vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity.

Laik by těžko uhádl, že ve víně chybí alkohol

Sám Michlovský má už jasno, pro koho bude nový produkt vyrábět. "Může být zajímavý pro ženy, když je horko, anebo pro ty, kteří chtějí pít víno, ale nechtějí přijít o řidičák," vysvětlil.

Podle Baroně, který už nové krotké víno ochutnal, nebudou mít zákazníci pocit, že pijí něco horšího. "Buket je pro laika velice podobný. Chuťově tam samozřejmě chybí alkohol, ale komplexně by laik asi těžko odhadoval, kolik alkoholu to má, nebo jestli tam vůbec je," poznamenal akademik.

Mezi ostatními vinaři se novinka zatím šíří spíš jen jako téma rozhovorů. "Občas na to padne řeč, ale myslím si, že tak velký trh, aby se do toho vrhlo větší množství producentů, nemáme," řekl Pavel Filipovszki, sklepmistr vinařství Waldberg ve Vrbovci na Znojemsku.

"Bude to spíš zpestření a doplněk mezi nealkoholickými nápoji. A také šance pro ty, kteří ještě nemůžou pít, aby si na chuť vína zvykli a později se třeba přesunuli k jeho originální podobě," dodal.

Investice, která člověka chytí pod krkem

Průkopnictví vyšlo Michlovského hodně draho. Zařízení z Austrálie stálo skoro milion australských dolarů, tedy něco kolem 18 milionů českých korun. A v příštích letech si na sebe bude muset vydělat.

"Není to laciná záležitost. Myslel jsem na to dávno, ale ke koupi jsem se odhodlal až teď, když je možné získat na to různé podpory. Ale i tak nás to drží pod krkem," přiznal Michlovský.

Lahev nealkoholického vína proto není levnější než víno klasické, ale naopak dražší. Žíznivé zájemce vyjde na sto dvacet až sto padesát korun.

"Lidi se tomu diví, ale zájem o to přesto je. Někteří to samozřejmě i kritizují. Ale teď, když byla ta horka, nealkoholické víno bylo fenomén," popisuje Michlovský.