Uvažujete o rozvodu?

Uvažujete o rozvodu? | foto: Profimedia.cz

V rozvodových statistikách Češi vedou, manželských poraden ale ubývá

  • 1
Současná kapacita poraden pro rodinné a manželské vztahy je v Brně podle odborníků nedostačující. Poradny jsou přeplněné, psychologové zavalení prací.

Posílení poradenských týmů by bylo užitečné, tvrdí svorně psychologové. Magistrát to v plánu nemá, v poradním sboru pro rodinu o tom zatím nebyla řeč. V minulém roce město získalo významné ocenění Obec přátelská k rodině, pokud bude chtít držení titulu obhájit, bude se muset zabývat i otázkou manželských poraden.

"V dnešní době je rodina daleko více ohrožena sociální nejistotou a nestabilitou. Musí čelit tlakům komerčního světa, náročnějším požadavkům zaměstnavatelů, v poslední době na lidi doléhá ekonomická krize," vysvětluje Tomáš Kvarda, prezident Asociace manželských a rodinných poradců.

Manželské a rodinné poradny tak podle plní důležitou roli záchranné sítě. Působí preventivně při řešení partnerských, manželských a rodinných krizí, nemuselo by potom tak často docházet k rozpadu rodin a rozvodům. V tomto ohledu bohužel Češi vedou evropské statistiky.

Lidé ve světě se rozvádějí kultivovaněji

"V Rakousku je rozvodovost znatelně nižší a na základě osobní zkušenosti mohu tvrdit, že se lidé rozvádějí kultivovaněji. Tohoto společenského posunu nelze dosáhnout bez kvalitní odborné pomoci," hodnotí význam manželských poraden pro společnost psycholog Josef Zeman, který vede brněnskou poradnu Bethesda.

Je to jedna ze čtyř poraden, které působí v Brně. Podle Zemana je poptávka po odborných službách rodinných terapeutů v Brně asi čtyřikrát vyšší než současná nabídka dokáže uspokojit.

"Některým nešťastným, v podstatě omylem vzniklým rozvodům, lze v zájmu všech zúčastněných zabránit, u jiných lze dosáhnout méně ztrátového průběhu, u některých lze téměř odstranit dlouhodobé následky," popisuje další roli poraden Zeman.

Poradí i s tchyní

Rozvody sice řeší psychologové v poradnách nejčastěji, ale je to jenom část jejich práce. Často se na ně obrací manželé, kteří si neví rady s partnerskými konflikty, se svým problémovým dítětem nebo třeba tchyní. Nebo rodiny, které postihla ztráta zaměstnání.

s čím poradí

manželští poradci řeší neshody mezi partnery v rodině (mezigenerační problémy, domácí násilí)

nabízí rozvodové poradenství a porozvodové vedení


osamělým lidem nabízí psychologickou pomoc

radí párům, které se chtějí brát


řeší s jednotlivci životní krize


působí výchovně a osvětově


pomáhají rodinám a jednotlivcům zasaženým nezaměstnaností


radí rodinám s fyzicky, sociálně či jinak handicapovaným členem

Čekací lhůty v brněnských poradnách se pohybují od dvou do tří týdnů. "Lidí, kteří potřebují naši pomoc přibývá. Navýšení počtu pracovníků ve stávajících poradnách by tedy bylo velmi užitečné," konstatuje Jitka Chmelová, která v rámci asociace zastupuje jihomoravský kraj a pracuje jako psycholožka v Bethesdě.

Když už se rozhádaný manželský pár do poradny odváží, může ho takové čekání odradit. "Poradny mají být k dispozici, když je lidé potřebují," dodala.

V jihomoravském kraji je celkem jedenáct manželských poraden. Jedná se o příspěvkové organizace, které ze zákona svým klientům nabízejí anonymní a bezplatné služby. Na svůj provoz brněnské poradny potřebují přes deset milionů korun ročně.

Částečně jsou financovány z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí, částečně z magistrátu, který je jejich zřizovatelem. Ze státního rozpočtu dostanou v letošním roce zhruba 600 tisíc, přitom žádaly o čtyřnásobek. Zbytek dorovná magistrát.

"V letošním roce město poradnám rozpočty mírně navýšilo v oblasti platů a vzdělávání," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára. S navyšováním počtu psychologů se však zatím nepočítá.