Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V troskách ubytovny zahynuli lidé. Počet mrtvých má určit pitva

  23:18aktualizováno  27. května 10:06
Požár ubytovny v Líšni si vyžádal oběti na životech. Na místě byla v pondělí večer nalezena ohořelá torza lidských těl. "Nevíme, o kolik lidí jde. Ani přítomný soudní lékař to nedokázal určit. Více prozradí dnešní soudní pitva," komentoval to policejní mluvčí Bohumil Malášek. Dnes prohledávání spáleniště pokračuje.

"Pátrání je pro nás složitější v tom, že v ubytovně nebyl režim jako v hotelu, každý měl vlastní klíče," uvedl policejní vyšetřovatel Miroslav Klusáček. "Kriminalisté tak z výpovědí ubytovaných zjišťují, co se v neděli večer na ubytovně odehrálo," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Celé včerejší odpoledne na místě pracovali i zaměstnanci Kovošrotu, kteří odklízeli trosky s pomocí hydraulického drapáku. Výsledek zatím nepřineslo ani nasazení psa vycvičeného speciálně pro hledání lidí. Z Hradce Králové zase policisté dovezli jiného psa, který umí označit místa s těkavými látkami.

Požár ubytovny v areálu bývalé továrny Zetor v Brně-Líšni

Podle svědků je totiž možné, že požár někdo založil úmyslně, aby si vyřídil účty. "Majitel ubytovny ten den vyhodil jednoho Slováka, protože se tam opíjel. Když odcházel, křičel, že všechny podřeže," uvedla Ukrajinka, které se podařilo s manželem včas před ohněm utéci.

V ubytovně bydleli především Bulhaři, Ukrajinci a Slováci. Podle některých zdrojů nebyla stavba řádně zkolaudována. Líšeňský místostarosta Vladimír Moravec uvedl, že byla od roku 2001 zkolaudována jako sklad stavebního materiálu. Od loňského září je jejím majitelem muž ukrajinské národnosti.

Dohašování požáru ubytovny v brněnské Líšni

Zraněni byli tři lidé
"Zasahující lékařka spolu se záchranáři ošetřila čtyřiačtyřicetiletého a devatenáctiletého muže, kteří před požárem vyskočili z prvního patra a způsobili si zhmožděniny," uvedla mluvčí brněnské záchranné služby Barbora Zuchová.

"Devětadvacetiletý muž pak utrpěl popáleniny na hlavě, na rukou a inhalační trauma," doplnila Zuchová. Po ošetření byl převezen na popáleninovou kliniku Fakultní nemocnice Brno.

S rozsáhlým požárem, který vypukl v neděli ve 21:39 v Brně, bojovalo patnáct jednotek hasičů. "Vzhledem k nasazení 15 zásahových vozidel a velkému pohybu požární techniky byla ulice Trnkova v noci uzavřena a policisté odkláněli dopravu. Pro odpojení inženýrských sítí byli povoláni pracovníci plynárny a rozvodných závodů," popsal Jaroslav Haid, mluvčí jihomoravských hasičů.

Dřevěnou budovu oheň zničil a dům se zřítil. Poté se požár přesunul na sousední objekt stolárny. Její spolumajitel se v pondělí na místě zhroutil a museli ho ošetřit záchranáři.

"Na požářišti jsme našli i zraněného psa, kterého jsme předali odchytové službě strážníků. Požár zničil také vozidlo Nissan Primera, které parkovalo poblíž ubytovny," řekl Haid.

Podle Haida byl kvůli ohni v Líšni vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. "Požár byl lokalizován krátce po půlnoci. Ale uhašení objektu bylo časově náročné. Dohašovali jsme ještě druhý den dopoledne, protože vrstva hořlavých materiálů byla vysoká a na místě byla spousta lokálních ohnisek požáru," vysvětlil mluvčí.

Výsledkem požáru jsou tři nezvěstní, tři zranění a asi 30 evakuovaných. Škody se odhadují na deset milionů korun.

Mezi třemi pohřešovanými jsou dva čeští dělníci ve věku 57 a 55 let a jeden Bulhar. Ostatky, které byly v pondělí večer nalezeny, jsou v tak špatném stavu, že lékaři zatím nebyli schopni zjistit, kolik obětí rozsáhlého požáru nalezli.  

K ohni přijel také starosta městské části Brno-Líšeň Jiří Janištin. Jedenácti lidem z vyhořelé ubytovny hasiči v noci zajistili lůžka a přístřeší v objektu požárního učiliště v Trnkově ulici.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Návštěvníci v Lednici plivou žvýkačky na koberce a šlapou po záhonech

Zámek Lednice je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO. Jeho...

Až 70 lidí pečuje o jeden z nejkrásnějších českých zámků a jeho rozlehlé zahrady. V Lednici je důležitý hlavně pořádek,...

Najdete na iDNES.cz