Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V troskách ubytovny zahynuli lidé. Počet mrtvých má určit pitva

  23:18aktualizováno  27. května 10:06
Požár ubytovny v Líšni si vyžádal oběti na životech. Na místě byla v pondělí večer nalezena ohořelá torza lidských těl. "Nevíme, o kolik lidí jde. Ani přítomný soudní lékař to nedokázal určit. Více prozradí dnešní soudní pitva," komentoval to policejní mluvčí Bohumil Malášek. Dnes prohledávání spáleniště pokračuje.

"Pátrání je pro nás složitější v tom, že v ubytovně nebyl režim jako v hotelu, každý měl vlastní klíče," uvedl policejní vyšetřovatel Miroslav Klusáček. "Kriminalisté tak z výpovědí ubytovaných zjišťují, co se v neděli večer na ubytovně odehrálo," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Celé včerejší odpoledne na místě pracovali i zaměstnanci Kovošrotu, kteří odklízeli trosky s pomocí hydraulického drapáku. Výsledek zatím nepřineslo ani nasazení psa vycvičeného speciálně pro hledání lidí. Z Hradce Králové zase policisté dovezli jiného psa, který umí označit místa s těkavými látkami.

Požár ubytovny v areálu bývalé továrny Zetor v Brně-Líšni

Podle svědků je totiž možné, že požár někdo založil úmyslně, aby si vyřídil účty. "Majitel ubytovny ten den vyhodil jednoho Slováka, protože se tam opíjel. Když odcházel, křičel, že všechny podřeže," uvedla Ukrajinka, které se podařilo s manželem včas před ohněm utéci.

V ubytovně bydleli především Bulhaři, Ukrajinci a Slováci. Podle některých zdrojů nebyla stavba řádně zkolaudována. Líšeňský místostarosta Vladimír Moravec uvedl, že byla od roku 2001 zkolaudována jako sklad stavebního materiálu. Od loňského září je jejím majitelem muž ukrajinské národnosti.

Dohašování požáru ubytovny v brněnské Líšni

Zraněni byli tři lidé
"Zasahující lékařka spolu se záchranáři ošetřila čtyřiačtyřicetiletého a devatenáctiletého muže, kteří před požárem vyskočili z prvního patra a způsobili si zhmožděniny," uvedla mluvčí brněnské záchranné služby Barbora Zuchová.

"Devětadvacetiletý muž pak utrpěl popáleniny na hlavě, na rukou a inhalační trauma," doplnila Zuchová. Po ošetření byl převezen na popáleninovou kliniku Fakultní nemocnice Brno.

S rozsáhlým požárem, který vypukl v neděli ve 21:39 v Brně, bojovalo patnáct jednotek hasičů. "Vzhledem k nasazení 15 zásahových vozidel a velkému pohybu požární techniky byla ulice Trnkova v noci uzavřena a policisté odkláněli dopravu. Pro odpojení inženýrských sítí byli povoláni pracovníci plynárny a rozvodných závodů," popsal Jaroslav Haid, mluvčí jihomoravských hasičů.

Dřevěnou budovu oheň zničil a dům se zřítil. Poté se požár přesunul na sousední objekt stolárny. Její spolumajitel se v pondělí na místě zhroutil a museli ho ošetřit záchranáři.

"Na požářišti jsme našli i zraněného psa, kterého jsme předali odchytové službě strážníků. Požár zničil také vozidlo Nissan Primera, které parkovalo poblíž ubytovny," řekl Haid.

Podle Haida byl kvůli ohni v Líšni vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. "Požár byl lokalizován krátce po půlnoci. Ale uhašení objektu bylo časově náročné. Dohašovali jsme ještě druhý den dopoledne, protože vrstva hořlavých materiálů byla vysoká a na místě byla spousta lokálních ohnisek požáru," vysvětlil mluvčí.

Výsledkem požáru jsou tři nezvěstní, tři zranění a asi 30 evakuovaných. Škody se odhadují na deset milionů korun.

Mezi třemi pohřešovanými jsou dva čeští dělníci ve věku 57 a 55 let a jeden Bulhar. Ostatky, které byly v pondělí večer nalezeny, jsou v tak špatném stavu, že lékaři zatím nebyli schopni zjistit, kolik obětí rozsáhlého požáru nalezli.  

K ohni přijel také starosta městské části Brno-Líšeň Jiří Janištin. Jedenácti lidem z vyhořelé ubytovny hasiči v noci zajistili lůžka a přístřeší v objektu požárního učiliště v Trnkově ulici.

Autoři: ,Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Další z rubriky

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Najdete na iDNES.cz