Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Žabovřeskách sbírají podpisy na petici proti mrakodrapu

  8:41aktualizováno  8:41
Obyvatelé Žabovřesk se bouří proti výškovému domu, který možná vyroste na místě dnešního hotelu Kozák přímo uprostřed brněnské čtvrti. Lidé z okolních ulic už sbírají podpisy pod petici.

Vizualizace plánovaného domu "Kozák" v Žabovřeskách. | foto: Invest projekt NNC

"Je to otevřená akce, podepsalo tři sta sedmdesát šest občanů během dvanácti dnů," uvedl Bronislav Zachoval, který bydlí v sousední ulici Mozolky. Z ní má vést vjezd do výškové budovy, která má sloužit jako hotel a jako bytový dům.

Podle Zachovala a jeho kolegů zastíní přibližně čtyřicetimetrový objekt rodinné domky v bloku, způsobí obrovský nárůst dopravy a může se dotknout i podloží.

"Všechny domy v této oblasti jsou sto let staré a stojí na nestabilním podloží. Všude je voda a základy výškové budovy by se hloubily do jedenácti metrů pod zem," upozornil.

S peticí zamířili nespokojení lidé ve středu za žabovřeským starostou Alešem Kvapilem. Zastupitelé městské části totiž záměr stavby výškového domu posvětili. Podle Kvapila ale městská část nemůže stát výstavbě v cestě.

"Je to otázka stavebního zákona. Pokud to investor právně vyřeší, nemůžeme mu v tom bránit a může stavět," řekl.

Stavbu může zhatit územní plán. Ten mimo jiné určuje, jak vysoká může stavba být. Parcely, kde by výškový dům vznikl, mají tento index velmi nízký. Jenže hotel Kozák je už dnes v rozporu s územním plánem nejen výškou, ale i svým zaměřením.

"Položil jsem dotaz úředníkům, jak se s tím máme vypořádat," uvedl Igor Fučík, žabovřeský radní z ODS a zároveň generální ředitel hotelu Kozák.

Pokud by se územní plán nemusel měnit, stavbu to velmi ulehčí. V opačném případě by však změna tohoto dokumentu trvala přes dva roky.

Podle Fučíka navíc není vůbec jisté, jestli se výškový dům bude stavět.

"Vybírali jsme z několika variant, co dál s hotelem. Nakonec na stole zůstaly dvě - rekonstrukce s dostavbou a dovybavením a novostavba. Jestli bude s věží, bez, nebo úplně jiná, je teď předčasné říkat," tvrdí Fučík.

Podnikatel nicméně ubezpečuje, že výšková stavba nebude mít negativní vliv na okolí. "Prošli jsme bez problémů posouzením vlivu na životní prostředí. Nebylo shledáno, že ho budeme ovlivňovat," řekl.

Stavba zatím ještě ani nevstoupila do územního řízení, procesu předcházejícímu žádosti o stavební povolení. Lidé ze Žabovřesk jsou nicméně rozhodnuti proti domu dál bojovat a chtějí se účastnit i samotného řízení.

Mají také obavu, že Fučíkovi pomohou při přípravě stavby jeho politické kontakty. "Já na tu stavbu nemám žádný vyhraněný názor," řekl k tomu starosta Kvapil, Fučíkův spolustraník.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz