Josef Kejda byl slavnostně povýšen do hodnosti plukovníka in-memoriam

Josef Kejda byl slavnostně povýšen do hodnosti plukovníka in-memoriam - Slavnostního aktu v Tetčicích, kde se narodil, byla přítomna jeho sestra Růžena Ambrosová. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Válečného hrdinu povýšili až pětadvacet let po smrti

  • 5
Důstojníkovi československé armády a politickému vězni z padesátých let Josefu Kejdovi, jemuž se přezdívalo "Bůh války", se dostalo rehabilitace. Pětadvacet let po své smrti byl ve čtvrtek z rozkazu ministryně obrany Vlasty Parkanové in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.

"Datum povýšení bylo zvoleno záměrně. Právě v tento den roku 1940 byla ustanovena první československá divize, jejíž příslušníci se zapsali do bojů o Francii," uvedl plukovník Radek Šedivý z krajského vojenského velitelství v Brně.

Získání hodnosti vnímá rodina Josefa Kejdy jako velké zadostiučinění za příkoří, které mu komunistický režim, ale i život přichystal. Stejně chápe povýšení i Šedivý. "Vlast zapomínala na své válečné hrdiny a překrucovala skutečnosti. Chceme věci uvést na pravou míru."

Josef Kejda byl slavnostně povýšen do hodnosti plukovníka in-memoriam

Rodák z Tetčic bojoval v mnoha cizích zemích. V roce 1938 odešel do Polska, s cizineckou legií se dostal do Afriky. Bojoval ve Francii, kde se účastnil bojů o Dankerque, a v Anglii se podílel na výcviku a formování československé armády. "Před rokem 1948 pomohl mnohým spolubojovníkům přes hranice," popisuje prasynovec Martin Ambros.

Sám však Josef Kejda republiku neopustil. V únoru roku 1949 byl zatčen a obžalován z velezrady. O dva měsíce později byl Kejda odsouzen k trestu smrti, který mu byl později snížen na dvacet pět let vězení.

Stále však věřil, že se jedná o chybu a bude propuštěn. "Rozsudek jsem stále ještě nedostal, až jej dostanu tak se odvolám. Nemějte obav," psal Kejda v dopise domů.

Každý den mu bachaři hrozili oprátkou

Ve vězení, v kterém  zažíval  fyzické i psychické týrání, nakonec strávil více než třináct let. "Každý den Josefova pobytu v žaláři za ním chodil bachař, který ho vždy dvěma prsty stiskl za krkem se slovy: Kejda, tady už je to  je zralý na oprátku," vzpomíná přítel Tomáš Jambor.

Josef Kejda byl slavnostně povýšen do hodnosti plukovníka in-memoriam

Po návratu z vězení se snažil Kejda dosáhnout své rehabilitace. A to se mu podařilo. V roce 1969 byl zproštěn obžaloby v celém rozsahu.

Nehrál si na velitele

Na Josefa Kejdu dnes vzpomínají s úctou všichni jeho kamarádi a žijící spolubojovníci. 

"Vše chtěl sdílet se svými vojáky, vůbec nevyužíval výsady, které díky své hodnosti měl a choval se jako  obyčejný pěšák. Míval sedřená chodidla do krve, jelikož se nechtěl vozit v autě. Chtěl chodit se svými hochy," popisuje Jambor.

Minulý rok sedmého května obdržel Kejda od ministryně Parkanové In memoriam záslužný kříž třetího stupně za svoji práci v československé armádě. Čtvrteční povýšení, které navrhla Konfederace politických vězňů převzala Kejdova setra Růžena Ambrosová.