Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Válka uvnitř ČSSD míří do Brna. Haška může stát hejtmanství

  8:55aktualizováno  8:55
Nedělní ústřední výkonný výbor měl být tvrdý pražský zápas čtveřice "pučistů" z jižní Moravy. Stranických funkcí se ale vzdali ještě před jeho konáním. Boj se teď může přesunout na území kraje. Hašek bude obhajovat hejtmanský post.

Michal Hašek je řadovým členem strany, teď musí obhájit hejtmanství | foto: iDNES.cz

Ještě ve čtvrtek dopoledne to vypadalo, že se o víkendu odehraje tvrdý boj čtveřice jihomoravských sociálních demokratů s předsedou vlastní strany. Michal Hašek si ale v neděli před straníky shromážděnými na ústředním výkonném výboru v Praze nakonec ani nevzal slovo. Zdeněk Škromach vůbec nedorazil. A Roman Onderka působil, že se snaží být neviditelný.

"Chtěl bych se ještě jednou občanům omluvit za to, že ČSSD nebyla v minulých čtrnácti dnech jednotná," uvedl po jednání jejich sok Bohuslav Sobotka. O znovu nabyté jednotě přitom v hlavním městě mluvila řada delegátů, kteří z jednacího sálu vycházeli.

Škromach, Jeroným Tejc a Hašek totiž v přímém přenosu před kamerami rezignovali na stranické funkce už na konci týdne. A nedělní ústřední výkonný výbor je za intrikování proti Sobotkovi odsoudil. Definitivní prohra "pučistů"? V politickém zákulisí zaznívá spíše jiná vojenská terminologie - taktický ústup. Ohnisko boje se teď dost možná přesune na domácí půdu autorů převratu. Na jižní Moravu, kde musejí hájit své poslední pozice.

"V zájmu Bohuslava Sobotky je připravit pučisty v čele s Michalem Haškem i o zbytek vlivu v jejich vlastním kraji. Jinak riskuje, že snadno přejdou do protiútoku, jakmile přijde jeho nezdar - třeba při povolebním vyjednávání či volbách příští rok," shodují se mimo záznam někteří jihomoravští straníci.

Čerstvě zvolený poslanec a zároveň krajský hejtman Hašek má přitom podle stranických směrnic povinnost se do půl roku rozhodnout, kterou z těchto dvou funkcí si ponechá.

Hašek se bude rozhodovat mezi poslancem a hejtmanem

"Udělám to po ustavení Sněmovny a vlády," zopakoval v neděli. Druhým dechem ale dodal, že jako poslanec se nechystá k žádné partyzánské gerile proti Sobotkovi. "Chci být loajálním poslancem sociální demokracie" uvedl.

Doteď obě židle kombinoval. Především jako hlava Jihomoravského kraje a zároveň šéf asociace krajů byl ale schopen ovládnout dostatečnou část předsednictva ČSSD, aby mohla těsně po volbách vyslovit předsedovi ČSSD nedůvěru a odvolat ho z povolebního vyjednávacího týmu.

Pozice hejtmana má oproti té parlamentní ale jednu nevýhodu - může z ní být odvolán. A přesně k tomu už vyzývá krajská opozice. Poukazuje na to, že Hašek lhal o neexistenci lánské schůzky s prezidentem Milošem Zemanem a je tak jako hejtman nedůvěryhodný.

"Jste to vy, kteří jste nedávno zvolili hejtmanem Jihomoravského kraje Michala Haška. Michala Haška, který byl před celým národem usvědčen jako lhář. S jeho chronickým lhaním jsme se setkávali při práci na kraji všichni. Osobně za přijatelnější považuji, kdyby nadále pokračoval již jen jako jeden z 200 poslanců," napsal v dopise zastupitelům šéf krajské ODS Jiří Kadrnka už na začátku minulého týdne.

Krajští zastupitelé, kteří mají pravomoc jihomoravského hejtmana odvolat, budou zasedat 21. listopadu. ODS má ale v zastupitelstvu jen 7 křesel. Jižní moravě vládne s 23 a 14 mandáty koalice ČSSD a KDU-ČSL.

"Jestli bude vést kraj nebo se stane poslancem, se musí Michal Hašek rozhodnout sám. Na zastupitelstvu ale budeme o uplynulých týdnech debatovat," uvedl šéf klubu zastupitelů ČSSD Roman Hanák.

Primátor Onderka není vidět

Razantní rétorika Haška s Tejcem z dnů bezprostředně po volbách byla v neděli pryč. Oba politici se vyjadřovali smířlivě a zdůrazňovali hlavně své úsilí o prospěch ČSSD. Brněnský primátor zvolil jinou taktiku. Zatímco ještě před čtrnácti dny byl právě Roman Onderka oním iniciátorem rozkolu v ČSSD, který na předsednictvu strany jako první navrhl odvolání Sobotky kvůli špatnému volebnímu výsledku, na nedělním ústředním výkonném výboru téměř nebyl vidět. Opakovanou žádost MF DNES o rozhovor odmítl.

"Jen jsem projevil svůj svobodný názor. Mám být za to trestán?" odrážel otázky na vyvození své odpovědnosti, když chvatně mizel po skončení jednání.

"Skutečně to vypadá, že Roman Onderka spoléhá na to, že se na jeho roli v celém puči zapomene. Dle mého názoru by ale měl vyvodit ze svého počínání jasné důsledky," konstatoval ale místopředseda krajské ČSSD Ivan Ohlídal.

Onderka však zřejmě primátorský post i židli v předsednictvu strany nakonec uhájí. Alespoň prozatím."Jsem rád, že hlavní organizátoři vyvodili sami odpovědnost a rezignovali. Roman Onderka v sobě tu sílu zřejmě nenašel. Ale já se k žádnému sekání hlav nechystám. Chci se plně soustředit na jednání o nové vládě," konstatoval Sobotka. Už příští rok jsou ale komunální volby. Pakliže mu jeho strana dá důvěru, měl by svůj mandát Onderka obhájit také před voliči.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Ústav pro duševně nemocné pachatele pomohli zmodernizovat sami chovanci

Brněnský detenční ústav prošel modernizací, pro pachatele zřídili další místa.

Jediné dva detenční ústavy v Česku, kde jsou zavření často nebezpeční duševně nemocní pachatelé trestných činů, jsou...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Najdete na iDNES.cz