Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vandalové dělají z Pálavy skládku. Do rezervace vozí suť, zničili i stavidlo

  21:41aktualizováno  21:41
Křivé jezero pod hrází Novomlýnských nádraží je tak vzácnou přírodní rezervací, že po ní nesmí chodit ani výletníci bez průvodce. I ochránci přírody tu našlapují po špičkách. Jenže právě unikátní přírodní lokalitu si někdo vybral jako místo, na kterém založí černou skládku.

Na Pálavě řádí zloději kovů - Rozmontované stavidlo u Milovic | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MAFRA

Přerazil závoru, objel tři zákazové značky a traktorem se pustil po stezce rezervace. V lese pak vysypal několik fůr stavební suti.

Podél rezervace vede stará asfaltová cesta. Kdysi spojovala obce Milovice a Nové Mlýny. "Zvykli si po ní jezdit rybáři. Nedělalo nám to nijak extra problémy, a tak jsme je respektovali. Přístup sem měl povolený i soukromý zemědělec z Milovic, který si tudy jezdil pro vodu do cisteren. Nebyl v tom problém," vysvětlil vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Matuška, jak vše dosud fungovalo.

Rybáři i zemědělec pravidla respektovali a do rezervace z asfaltky nevstupovali. Jenže zhruba před měsícem se v pěšině nedaleko od silnice objevily stopy traktoru. "Do rezervace nám někdo navezl několik fůr starých střešních tašek, cihel a další sutě. Když se objevila čtvrtá fůra, řekli jsme si: Dost," vysvětluje Matuška.

Závora vydržela dva dny
Začátek cesty před vstupem do rezervace proto uzavřeli závorou. Soukromému zemědělci poskytli klíče, jinak však měla být závora uzamčená. Vydrželo to jen chvíli. "Za dva dny byl zámek přecvaknutý, závora otevřená a v rezervaci další hromady bordelu," posteskl šéf Správy CHKO.

Mezi stavební sutí se tentokrát objevili i plasty, gumy a třeba i staré holínky. Věci, podle kterých se ale pachatel těžko hledá. Jedinou stopou je větev ze stříbrného smrku, která mezi sutí zůstala. Dům se smrkem pak strážci Pálavy hledali.

Na Pálavě řádí zloději kovů

"Pátrali jsme v sousedních Milovicích, jestli někdo nebourá dům, nebo neopravuje střechu. Určitý tip máme," naznačil Jiří Matuška.

Nicméně bez pomoci policie sotva může něco udělat. "Ten člověk mi může tvrdit, že suť odvezl na skládku. A já nemám právo se ho na něco dotazovat, nebo po něm chtít, aby mi ukazoval doklady od vývozu," posteskl si. Ochránci přírody tedy z rezervace odstranili aspoň to nejhorší. A doufali, že už bude klid. Ten však vydržel sotva pár hodin. Do okamžiku, kdy na Správu CHKO dorazil varovný mail.
 
"Do rezervace byly dovezeny další fůry a navíc ze strany od Dyje někdo zničil nápustné objekty a úplně rozebral stavidlo," varoval pisatel ochránce přírody. Výmluvné fotky jasně ukazovaly, jak dopadla výpusť, která se může v případě povodní otevřít, zaplavit Křivé jezero a uvolnit povodňovou vlnu.

Stavidlo bylo nepoužitelné
Ti se na místo okamžitě vyrazili podívat. A zjistili, že stavidlo, které má zmírnit povodeň mířící na Bulhary a Lednici, je neovladatelné. Zmizely z něj takřka všechny železné části, včetně kliky, kterou se v případě nutnosti může stavidlo zvednout. Hromadu železa si někdo nachystal na okraj lesní cesty. Zřejmě aby je odvezl do sběru. "Stavidlo se stalo zcela nefunkční," potvrdil Jiří Matuška.

Na neznámého vandala, který způsobil v rezervaci spoušť, v pátek podal trestní oznámení. Policie může pachatele stíhat za poškozování cizí věci. Zároveň mu od strážců přírody hrozí tučná pokuta za porušování pravidel v rezervaci.

Na Pálavě řádí zloději kovů

Ochránci přírody tu střeží unikátní zbytek lužního lesa, který zůstal při stavbě novomlýnských nádrží uchráněn před zatopením. Podkovovité jezero je ve skutečnosti zbytkem dávno opuštěného meandru řeky Dyje, kterých byly v širokém údolí desítky. Křivé jezero bylo vyhlášeno Národní přírodní rezervací pro svoji výjimečnost. Jeho hladinu každoročně zaplaví bělavé květy leknínů a žlutých stulíků.

Na území se dostane málokdo
Křivé jezero nemá vyznačenou turistickou stezku, takže tudy výletníci bez průvodce chodit nemohou. Výjimku z ministerstva životního prostředí má pouze mikulovské Centrum ekologické výchovy Pálava, které rezervací může od června do října provázet. "Po zbytek roku je tato přísně chráněná rezervace zvědavým očím uzavřena," potvrdila Eva Řezáčová z ekologického centra. Výlety na Křivé jezero organizují právě v těchto týdnech.

Se zloději kovů se v Chráněné krajinné oblasti Pálava nepotýkají poprvé. Přesně před rokem pálavské kopce jako řešeto provrtali hledači kovů. S detektory kovu pročesávali rezervaci, přerývali hlínu a hledali v ní úlomky, které tu zůstaly po pravěkém osídlení. Při honbě za vzácnými předměty braly za své i chráněné rostliny.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Najdete na iDNES.cz