Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vandalové dělají z Pálavy skládku. Do rezervace vozí suť, zničili i stavidlo

  21:41aktualizováno  21:41
Křivé jezero pod hrází Novomlýnských nádraží je tak vzácnou přírodní rezervací, že po ní nesmí chodit ani výletníci bez průvodce. I ochránci přírody tu našlapují po špičkách. Jenže právě unikátní přírodní lokalitu si někdo vybral jako místo, na kterém založí černou skládku.

Na Pálavě řádí zloději kovů - Rozmontované stavidlo u Milovic | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MAFRA

Přerazil závoru, objel tři zákazové značky a traktorem se pustil po stezce rezervace. V lese pak vysypal několik fůr stavební suti.

Podél rezervace vede stará asfaltová cesta. Kdysi spojovala obce Milovice a Nové Mlýny. "Zvykli si po ní jezdit rybáři. Nedělalo nám to nijak extra problémy, a tak jsme je respektovali. Přístup sem měl povolený i soukromý zemědělec z Milovic, který si tudy jezdil pro vodu do cisteren. Nebyl v tom problém," vysvětlil vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Matuška, jak vše dosud fungovalo.

Rybáři i zemědělec pravidla respektovali a do rezervace z asfaltky nevstupovali. Jenže zhruba před měsícem se v pěšině nedaleko od silnice objevily stopy traktoru. "Do rezervace nám někdo navezl několik fůr starých střešních tašek, cihel a další sutě. Když se objevila čtvrtá fůra, řekli jsme si: Dost," vysvětluje Matuška.

Závora vydržela dva dny
Začátek cesty před vstupem do rezervace proto uzavřeli závorou. Soukromému zemědělci poskytli klíče, jinak však měla být závora uzamčená. Vydrželo to jen chvíli. "Za dva dny byl zámek přecvaknutý, závora otevřená a v rezervaci další hromady bordelu," posteskl šéf Správy CHKO.

Mezi stavební sutí se tentokrát objevili i plasty, gumy a třeba i staré holínky. Věci, podle kterých se ale pachatel těžko hledá. Jedinou stopou je větev ze stříbrného smrku, která mezi sutí zůstala. Dům se smrkem pak strážci Pálavy hledali.

Na Pálavě řádí zloději kovů

"Pátrali jsme v sousedních Milovicích, jestli někdo nebourá dům, nebo neopravuje střechu. Určitý tip máme," naznačil Jiří Matuška.

Nicméně bez pomoci policie sotva může něco udělat. "Ten člověk mi může tvrdit, že suť odvezl na skládku. A já nemám právo se ho na něco dotazovat, nebo po něm chtít, aby mi ukazoval doklady od vývozu," posteskl si. Ochránci přírody tedy z rezervace odstranili aspoň to nejhorší. A doufali, že už bude klid. Ten však vydržel sotva pár hodin. Do okamžiku, kdy na Správu CHKO dorazil varovný mail.
 
"Do rezervace byly dovezeny další fůry a navíc ze strany od Dyje někdo zničil nápustné objekty a úplně rozebral stavidlo," varoval pisatel ochránce přírody. Výmluvné fotky jasně ukazovaly, jak dopadla výpusť, která se může v případě povodní otevřít, zaplavit Křivé jezero a uvolnit povodňovou vlnu.

Stavidlo bylo nepoužitelné
Ti se na místo okamžitě vyrazili podívat. A zjistili, že stavidlo, které má zmírnit povodeň mířící na Bulhary a Lednici, je neovladatelné. Zmizely z něj takřka všechny železné části, včetně kliky, kterou se v případě nutnosti může stavidlo zvednout. Hromadu železa si někdo nachystal na okraj lesní cesty. Zřejmě aby je odvezl do sběru. "Stavidlo se stalo zcela nefunkční," potvrdil Jiří Matuška.

Na neznámého vandala, který způsobil v rezervaci spoušť, v pátek podal trestní oznámení. Policie může pachatele stíhat za poškozování cizí věci. Zároveň mu od strážců přírody hrozí tučná pokuta za porušování pravidel v rezervaci.

Na Pálavě řádí zloději kovů

Ochránci přírody tu střeží unikátní zbytek lužního lesa, který zůstal při stavbě novomlýnských nádrží uchráněn před zatopením. Podkovovité jezero je ve skutečnosti zbytkem dávno opuštěného meandru řeky Dyje, kterých byly v širokém údolí desítky. Křivé jezero bylo vyhlášeno Národní přírodní rezervací pro svoji výjimečnost. Jeho hladinu každoročně zaplaví bělavé květy leknínů a žlutých stulíků.

Na území se dostane málokdo
Křivé jezero nemá vyznačenou turistickou stezku, takže tudy výletníci bez průvodce chodit nemohou. Výjimku z ministerstva životního prostředí má pouze mikulovské Centrum ekologické výchovy Pálava, které rezervací může od června do října provázet. "Po zbytek roku je tato přísně chráněná rezervace zvědavým očím uzavřena," potvrdila Eva Řezáčová z ekologického centra. Výlety na Křivé jezero organizují právě v těchto týdnech.

Se zloději kovů se v Chráněné krajinné oblasti Pálava nepotýkají poprvé. Přesně před rokem pálavské kopce jako řešeto provrtali hledači kovů. S detektory kovu pročesávali rezervaci, přerývali hlínu a hledali v ní úlomky, které tu zůstaly po pravěkém osídlení. Při honbě za vzácnými předměty braly za své i chráněné rostliny.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz