Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejvíc zastávek zničí vandalové v Brně. Skla někdy vydrží jen pár dní

  6:00aktualizováno  6:00
Stovky nových skleněných čtverců musejí opraváři každý rok namontovat v čekárnách brněnské hromadné dopravy. Opravy vymlácených vitrín a skel přijdou na více než milion korun. Výjimkou nejsou ani tři rozbité čekárny za noc. Přístřešky ochránit v podstatě nelze.

Zhruba týden po opravě vandalové poničili zastávku znovu (16. listopadu 2015). | foto: Martina Vyroubalová, iDNES.cz

„Nejčastěji řešíme opravy rozbitých skel, polepy, posprejování, odmontované kusy střech přístřešků a poničené lavičky. Náklady na opravy mobiliáře poničeného vandalismem dosahují několika stovek tisíc korun ročně,“ přiblížila iDNES.cz Kateřina Sekytová z firmy EuroAWK, která ve městě spravuje takřka 300 čekáren.

Mezi nimi i přístřešek na zastávce Bieblova, který letos musela opravovat už třikrát. Jen likvidace škod po zářijovém řádění vandalů, tedy instalace čtyř nových skel i vybité vitríny, stála 20 tisíc korun. Ani týden však neuplynul od chvíle, kdy opraváři čekárnu uvedli do původního stavu, a už byla rozmlácená znovu.

Fotogalerie

„Výměna jednoho skla se pohybuje v řádu tisícikorun, záleží samozřejmě na velikosti přístřešku. Často se musí opravovat také rámy a uchycení,“ doplnila Sekytová,

Podle zkušeností firmy vandalové ničí majetek vesměs nahodile a nelze přesně určit, ve které městské části představují největší problém.

Svůj vztek si na čekárnách vybíjejí několikrát měsíčně, především v noci a častěji na odlehlejších místech. „Vandalismem se zabýváme každý týden několikrát, lidé jsou schopní rozbít i tři vitríny za noc,“ přiblížil mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Bezpečnostní sklo za jiný materiál vyměnit nelze

Dopravní podnik za opravy zničeného zařízení zaplatí za rok další zhruba milion korun. Z této sumy pokrývá likvidaci škod i na jiném svém majetku, například na zábradlí v prostorách hlavního nádraží.

„Do částky nespadá jen mobiliář, ale veškeré naše zařízení, které nejde zahrnout pod dopravní prostředky. Zastávek máme v majetku minimum, asi do deseti, mezi nimi jsou třeba dřevěné přístřešky na Lesné. Mimo to pod nás spadají ještě přístřešky na konečných zastávkách, které v některých případech slouží jako zázemí pro řidiče,“ vysvětlila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

Některé přístřešky spravuje i dopravní odbor magistrátu a další udržují samotné městské části. „Město má na starosti zastávky spíše autobusové,“ přiblížil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Množství různých správců však podle dotčených stran není hlavním důvodem toho, proč nelze zavést žádná účinná plošná opatření ochrany přístřešků. Napříč celou zemí přitom právě v Brně vymlátí vandalové čekáren nejvíc, jak upozornila před časem Česká televize.

„Pokud bychom například instalovali kamery, stanou se také velice rychle objektem vandalismu. Bezpečnostní sklo bohužel nelze nahradit jiným materiálem, protože by pak nebylo možno dodržet požadavky, které musí přístřešek splňovat, například nároky na světlo,“ objasnila Sekytová.

Z pohledu dopravního podniku se právě kamerový systém jeví jako zřejmě nejúčinnější preventivní i represivní opatření. „Ale i rozšiřování kamerového systému musí mít nějaké svoje meze. Navíc jeho použití je pečlivě hlídáno Úřadem pro ochranu osobních údajů,“ doplnila mluvčí dopravního podniku.

Pachatele, kteří zastávky ničí, se přitom podle Sekytové daří dopadat jen ojediněle. „Především poté, co nás na ničení majetku upozorní svědci. To je vůbec nejdůležitější faktor. Kamery jsou však při pátrání po podezřelých stále důležitější. Zaměstnancům dohledového pracoviště městské policie se díky nim daří zaznamenávat přestupky i trestné činy často,“ doplnil Ghanem.

Autor:Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Omezení aut před nádražím v Brně se odkládá nejdříve na duben

Současná podoba brněnského Hlavního nádraží.

V lednu už bude před brněnským hlavním nádražím klidněji. Velkou část aut svedeme do okolních ulic. Tak by se dal...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz