Robert Vano vystavil v Brně svou The Platinum Collection | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vano přivezl do Brna svou luxusní platinovou kolekci

Pětatřicet černobílých snímků, které se – ústy Roberta Vana – "líbí nejvíce", visí v horním patře brněnského Salonu Daguerre. Představují tvorbu dvaašedesátiletého autora, který snímky zpracoval nákladnou a trvanlivou technologií platinového tisku.

Jde o výběr ze série The Platinum Collection, v níž Vano publiku shrnul oblíbené žánry: zejména mužský akt a zátiší. Průřez tvorbou od roku 1968 až do loňska zůstane na zdech salonu Galerie Artistů na Slovákově ulici až do počátku května.

robert vano

Rodák z Nových Zámků na Slovensku v roce 1967, ve svých devatenácti letech, krátce po maturitě, emigroval přes Itálii do USA. Začal pracovat v New Yorku jako kadeřník a vizážista. Asistoval u módních fotografů opravdu zvučných jmen, jako byl Horst P. Horst, Marco Glaviano, Catel, Fallai, Nadír a nebo Malerbi. V roce 1984 začal působit jako samostatný fotograf v New Yorku, Paříži a Miláně. (mlk)

K vidění je také móda a portréty, vše samozřejmě ve vzpomínaném luxusním platinovém provedení. "Mohl jsem to dělat ve zlatě, ale řekl jsem si, že když už za to budu dávat prachy, ať je to bingo," komentoval s profesionální nadsázkou Vano zvolenou technologii zpracování.

O kolekci je velký zájem. "V pražském Mánesu podobnou Vanovu retrospektivu vidělo za měsíc hned dvacet sedm tisíc lidí," uvedla kurátorka Jana Bomerová.

Platinové snímky měly premiéru loni, letos už putovaly na bienále do Moskvy. Výstava posléze zamíří do jižních Čech a na další zahraniční štace, kupříkladu do Německa.

Vano získal americké občanství a nyní žije v Česku. Proslul především mužskými akty.

Robert Vano vystavil v Brně svou The Platinum CollectionRobert Vano vystavil v Brně svou The Platinum CollectionRobert Vano vystavil v Brně svou The Platinum Collection

Ke všem tematických okruhům přistupuje jedinečně a po svém. "Trendy trvají pár týdnů, móda jednu sezonu, ale když najdete svůj styl, přetrvá věky," uvedl Vano k maloformátovým snímkům, které díky platinové technologii nejde zvětšovat a záběry jsou totožné s formáty negativů.

Platina se při výrobě fotografií používala hlavně v letech 1885 až 1915.